Chrípka typu A (H1N1) - aktualizovaná 27. júla - 31. júla

31.7.2009

EÚ: Politici počítajú na jeseň s dramatickým nárastom ochorení na novú chrípku

Európska únia počíta s dramatickým nárastom ochorení na chrípku typu A(H1N1) v jesennom období - z terajších asi 24.200 prípadov na milión chorých - a so značným nárastom počtu mŕtvych. Ako povedal v rozhovore pre dnešné vydanie nemeckého krajského denníka Neue Osnabrücker Zeitung predseda zdravotníckeho výboru Európskeho parlamentu Jo Leinen, "tento odhad je veľmi konzervatívny. Stupnica je hore otvorená a žiadna krajina EÚ nebude ušetrená". Už teraz vypukla v niektorých španielskych letoviskách "poriadna epidémia", dodal. Podľa údajov tohto sociálnodemokratického politika by malo byť 150 miliónov Európanov zaočkovaných vakcínou proti vírusu H1N1. "Sme veľmi znepokojení, že výrobcovia vakcíny stále odkladajú termín dodania: najprv to malo byť v septembri, potom v októbri a teraz sa zdá, že bude k dispozícii až v novembri. To by bolo definitívne príliš neskoro. Potrebujeme očkovaciu látku čo najskôr."

Podľa odhadu Leinena dosiahnu v rámci EÚ výdavky na vakcínu pre masové očkovanie 2,5 až 3 miliardy eur. "Prasacia chrípka bude testom solidarity v rámci štátov únie," povedal politik. "Po prvé: máme iba málo výrobcov liečiv v Nemecku, Británii a vo Francúzsku, ktorí môžu vyrobiť vakcínu. Po druhé: členské krajiny EÚ, ktoré sú už kvôli hospodárskej kríze finančne aj tak na dne, nie sú v situácii, aby zaplatili dostatočné množstvo očkovacích látok. Tu musí EÚ prejaviť solidaritu," varoval Leinen pred prerozdeľovacím bojom. Podľa neho by mala byť vypracovaná stupnica na prednostné očkovanie. "Pracovníci nemocníc, polícia a rizikové skupiny ako tehotné ženy, deti a mladiství musia byť v rámci Európy očkovaní ako prví," povedal politik. Nemôže sa to robiť podľa princípu, ktorá krajina skôr zaplatí, dostane vakcínu, ale podľa toho, "kde je to najviac nutné, tam sa musí poskytnúť aj najväčšie množstvo očkovacej látky".

Leinen upresnil, že po letnej prestávke plánuje únia mimoriadny summit ministrov zdravotníctva, aby sa dohodli na stratégii boja proti prasacej chrípke. V prípade, že by sa vírus H1N1 na jeseň zmutoval s inými vírusmi, muselo by sa počítať so zhoršením doteraz celkom mierneho priebehu choroby. "To robí všetkým odborníkom teraz najväčšie starosti," konštatoval člen zdravotníckeho výboru Európskeho parlamentu.

USA: Počet úmrtí na chrípku A(H1N1) prekročil 350

Počet úmrtí na prasaciu chrípku v USA stúpol na 353, hospitalizovaných pacientov infikovaných novou chrípkou je v krajine vyše 5500. Informoval o tom dnes Úrad pre kontrolu a prevenciu chrôb (CDC). Počet úmrtí na chrípku typu A(H1N1) výrazne stúpa, keďže v piatok 24. júla bolo zaznamenaných 302 úmrtí. Potvrdených prípadov chrípkového ochorenia bolo minulý týždeň približne 44.000, ale vláda už prestane poskytovať aktuálne údaje o nakazených osobách. Predstavitelia zdravotníctva sú však presvedčení, že infekciu má viac ako milión Američanov - mnohé prípady sú neohlásené a nepodchytené. Prasacia chrípka naďalej postupuje, ale počet štátov USA s mimoriadne sa šíriacou novou chrípkou klesol. Veľký nárast ešte zaznamenávajú v Kalifornii, na Havaji, v Maine a New Jersey, konštatovala agentúra AP.

ČR: Počet prípadov novej chrípky prekročil stovku

V Česku sa v ostatných dvoch dňoch objavilo 29 nových prípadov chrípky typu A(H1N1) a celkový počet doteraz odhalených prípadov dosiahol 104. Podľa hlavného českého hygienika Michaela Víta v ČR nastane skokové zvýšenie počtu prípadov chrípky A už v priebehu dvoch týždňov. Už teraz je v skutočnosti prípadov oveľa viac, pretože ľudia s ľahkým priebehom chrípky často lekára nevyhľadávajú. Českí pacienti, u ktorých chrípku A diagnostikovali, pricestovali najčastejšie z USA, Veľkej Británie, Grécka a Malty. Najmenej traja sa nakazili od blízkych či príbuzných doma. Pacienti sú väčšinou z Prahy, ale zastúpené sú aj ďalšie české a moravské kraje.

Francúzsko: Novou chrípkou sa nakazilo 60 členov posádky výletnej lode

Približne 60 členov posádky veľkej výletnej lode, ktorá dnes zakotvila vo francúzskom prístave, sa nakazilo novou chrípkou typu A(H1N1). Podozrenie na prítomnosť vírusu existuje u ďalších 70 lodných zamestnancov, informovala agentúra AP. Loď spoločnosti Royal Caribbean so sídlom v Miami v Floride priplávala do francúzskeho stredomorského prístavu Villefranche-sur-Mer neďaleko Nice zo španielskej Barcelony. Testy potvrdili ochorenie u 60 členov posádky, ktorým francúzske úrady nariadili neopúšťať lodné kajuty. Chrípkové symptómy sa u niektorých nakazených prejavovali už pred vyplávaním zo Španielska. Plavidlo Voyager of the Seas s 3600 cestujúcimi na palube zakotvilo vo Francúzsku v rámci výletnej plavby po Stredomorí, večer bude pokračovať v ceste do Marseille. Miestne úrady vo Villefranche-sur-Mer počas dňa povolili cestujúcim návštevu mesta.

Grécko sa rozhodlo pre zaočkovanie populácie proti novej chrípke

Grécko sa rozhodlo zaočkovať všetkých občanov a obyvateľov krajiny proti novej chrípke typu A (H1N1). Informoval o tom dnes na tlačovej konferencii po zasadaní vlády minister zdravotníctva Dimitris Avramopulos. Podľa jeho slov dôjde v súlade s nariadením premiéra Kostasa Karamanlisa k zaočkovaniu celej populácie krajiny. Grécko vraj medzi prvými krajinami vôbec získa potrebnú vakcínu, avšak na jej použitie vyčká na súhlas medzinárodných organizácií, vrátane Európskej únie. Novú chrípku doteraz v Grécku diagnostikovali u siedmich stovák pacientov, vo väčšine prípadov malo ochorenie mierny priebeh. Hospitalizovaných je aktuálne 15 z postihnutých osôb, zdravotný stav štyroch z nich je vážny.

30.7.2009

Libanon: Na chrípku A (H1N1) zomrel 30-ročný muž, ktorý trpel leukémiou

V Libanone zomrel dnes na takzvanú prasaciu chrípku 30-ročný muž, ktorého dlhší čas liečili na leukémiu, keď sa nakazil vírusom H1N1. Agentúre Reuters to oznámil libanonský minister zdravotníctva Džavád Chalifí. Muž v stredných rokoch sa nakazil chrípkou A(H1N1) s veľkou pravdepodobnosťou od svojich príbuzných, ktorí sa prednedávnom vrátili do Libanonu z Austrálie. Takzvanou prasacou chrípkou, ktorá na celom svete usmrtila už viac ako 800 ľudí, sa v Libanone doposiaľ nakazilo viac ako 100 osôb. Podľa expertov sa na severnej pologuli počet ľudí nakazených novou chrípkou A (H1N1) s veľkou pravdepodobnosťou zvýši s príchodom studeného počasia, vytvárajúceho lepšie podmienky pre nebezpečné vírusy, píše agentúra Reuters.

Francúzsko: Štrnásťročné dievča zomrelo na chrípku A(H1N1)

Štrnásťročné dievča vo Francúzsku s tzv. prasacou chrípkou a ďalšou vážnou chorobou zomrelo. Informovali o tom dnes francúzske úrady, podľa ktorých jeho smrť nesúvisí priamo s novým vírusom. Dievča, ktoré hospitalizovali v severozápadnom meste Brest, malo pozitívne testy na chrípku typu A(H1N1). Tínedžerka trpela aj ťažkou infekciou dýchacích ciest, ale tiež bližšie neurčenou "vážnou chorobou", oznámil štátny zdravotnícky úrad bez zverejnenia mena dievčaťa či iných podrobností. Francúzsko zaznamenalo vyše 550 potvrdených prípadov prasacej chrípky. Krajina ešte nezaznamenala žiadne úmrtia priamo súvisiace s vírusom. V susednom Belgicku dnes ohlásili prvé úmrtie na nový vírus. Žena hospitalizovaná 20. júla s príznakmi chrípky A(H1N1) zomrela, keď sa u nej vyvinul obojstranný infekčný zápal pľúc.

Prípady chrípky A(H1N1) v Anglicku už nepribúdajú prudkým tempom

Počet prípadov chrípky A(H1N1) v Anglicku sa už zrejme ustálil. Uviedol to dnes Úrad na ochranu zdravia, ktorý vo svojej správe informoval o približne 110.000 nových prípadov chrípky v týždni končiacom sa 26. júla. V predchádzajúcom týždni v Anglicku zaznamenali približne 100.000 nových prípadov tzv. prasacej chrípky. Bol to obrovský nárast v porovnaní s predošlými číslami o infekcii. "Celkovo sú naprieč Britániou náznaky, že počet prípadov už nenarastá prudko a zrejme dosiahol stabilnú úroveň," uviedol úrad vo vyhlásení. "Nie sú žiadne náznaky, že vírus sa mení. Nestáva sa z neho nebezpečnejší vírus a ani si nevyvinul odolnosť voči protivírusovým liekom. Malý počet úmrtí sa vyskytol najmä medzi staršími deťmi a dospelými so skrytými rizikovými faktormi," informoval ďalej úrad vo vyhlásení. Väčšina prípadov prasacej chrípky v Británii mala mierny priebeh. Úrad uviedol, že v Anglicku zomrelo po nakazení novým vírusom 27 ľudí.

Belgicko hlási prvú obeť prasacej chrípky v krajine

Belgicko je štvrtou európskou krajinou, v ktorej si nová chrípka typu A(H1N1) vyžiadala obeť. Na následky ochorenia zomrela dnes mladá žena z okolia Antverp, informovali belgické zdravotnícke zdroje. Pacientka pocítila prvé symptómy tzv. prasacej chrípky pred viac ako desiatimi dňami a 20. júla ju hospitalizovali. Ako vyplýva z aktualizovaných údajov Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC), v celosvetovom meradle ohorelo na novú chrípku takmer 176.000 ľudí, viac ako 1100 z nich lekári nedokázali zachrániť životy. V Európe doteraz zaznamenali takmer 40 úmrtí pri celkovom počte takmer 23.000 ochorení. Najviac prípadov i obetí registrujú v Británii, životy vyhasli v dôsledku chrípky ešte v Španielsku, Maďarsku a teraz v Belgicku.

Moldavsko hlási prvý prípad prasacej chrípky

Dvadsaťštyriročná Moldavčanka sa stala prvým pacientom v krajine, ktorý ochorel na nový typ chrípky H1N1. Oznámilo to dnes moldavské ministerstvo zdravotníctva. Mladú ženu liečia v nemocnici špecializovanej na infekčné choroby v hlavnom meste Kišiňov. Žena sa v nedeľu vrátila domov z dvojtýždňovej cesty po Európe a v pondelok ju hospitalizovali. Prípady chrípky typu A(H1N1) si do 14. júla vyžiadal 589 ľudských životov v 24 krajinách sveta. Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila 11. júna v súvislosti so šírením chrípkového vírusu prvú celosvetovú pandémiu chrípky za vyše 40 rokov.

USA: Proti novej chrípke treba zaočkovať polovicu obyvateľov

Zhruba polovica populácie USA by mala byť zaočkovaná proti chrípke typu A (H1N1), prioritu pritom budú mať tehotné ženy a zdravotnícki pracovníci. Zhodli sa na tom v stredu americkí vládni experti. Poradný výbor pre imunizačné postupy (ACIP) uviedol, že zdravotnícke úrady sa pripravia na zaočkovanie 160 miliónov ľudí. Očkovacia kampaň, ktorá bude zahŕňať dve dávky vakcíny na osobu, by mala začať v polovici októbra. V prípade nedostatočného množstva očkovacej látky, budú mať prednosť ľudia s vyšším rizikom ochorenia, vrátane detí vo veku od šiestich mesiacov do štyroch rokov.

USA: Nová chrípka predstavuje veľké riziko najmä pre tehotné ženy

Chrípka typu A (H1N1) je pre tehotné ženy oveľa nebezpečnejšia než pre ostatných. Podľa štúdie Amerického centra prevencie chorôb (CDC) sa organizmus tehotných žien oveľa ťažšie vyrovnáva s novým typom vírusu. Podľa odporúčaní by preto práve tehotné ženy mali byť prioritne proti tzv. prasacej chrípke zaočkované. Ženy v druhom stave si podľa autorov štúdie oveľa častejšie vyžadujú v prípade nakazenia hospitalizáciu a majú aj vyššiu úmrtnosť. Z celkového počtu 45 obetí novej chrípky počas prvých dvoch mesiacov v USA bolo šesť tehotných žien. Odborníci poukazujú na to, že ide o 13 percent, hoci podiel tehotných žien tvorí v krajine iba jedno percento obyvateľstva. Okrem vyššieho rizika úmrtia boli gravidné ženy štyrikrát častejšie hospitalizované než ostatní infikovaní pacienti. Toto číslo však mohlo byť skreslené faktom, že lekári sa všeobecne v prípade tehotných pacientok častejšie prikláňajú k hospitalizácii. Úrady verejného zdravia v USA každoročne tehotným ženám odporúčajú zaočkovanie proti chrípke. Väčšina žien však týmto očkovaniam nedôveruje, preto podiel zaočkovaných tehotných žien nepresahuje 15 percent. "Existuje skutočný odpor na strane tehotných žien voči akýmkoľvek liekom počas tehotenstva," vysvetlila Denise Jamiesonová, autorka americkej štúdie CDC. Takýto stav by sa však mal v tomto roku zmeniť, pretože riziko závažných komplikácií je podľa aktuálnych štúdií vysoké.

29.7.2009

ECDC: Nová chrípka postihla v priebehu 24 hodín ďalších vyše 5100 ľudí

Viac ako 5100 nových prípadov chrípky typu A(H1N1) zaznamenali v priebehu 24 hodín v Európskom centre pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC). V rovnakom časovom období bolo hlásených ďalších 51 úmrtí. Noví pacienti s ochorením pribudli napríklad v Nemecku (505), Dánsku (26), Írsku (21), Švajčiarsku (31), Rakúsku (10) a Maďarsku (päť). Podľa ECDC ochorelo od apríla, keď v Mexiku prepukla epidémia novej chrípky, 168.895 osôb, z ktorých viac ako 1000 zomrelo. Väčšinu z týchto prípadov (147.647) evidovali v krajinách mimo Európskej únie a Európskej zóny voľného obchodu (EFTA). V uplynulých 24 hodinách pribudlo v európskom priestore "iba" 632 pacientov s novou chrípkou a dve obete v Španielsku, kde sa celkový počet úmrtí zvýšil na šesť. Naopak, v nečlenských štátoch EÚ a EFTA zaznamenali v rovnakom čase až 4474 nových prípadov a 49 úmrtí. Na čele európskych štatistík zostáva aj naďalej Veľká Británia, kde zaznamenali najväčší počet ochorení (11.159) aj úmrtí (30). Popri Veľkej Británii a Španielsku si nová chrípka vyžiadala v EÚ už iba jedinú obeť, a to v Maďarsku.

ČR: Testy potvrdili 12 nových prípadov chrípky A(H1N1)

Národné referenčné laboratórium Štátneho zdravotníckeho ústavu ČR dnes potvrdilo 12 nových prípadov chrípky typu A(H1N1). V Česku sa tak celkový počet prípadov tejto chrípky zvýšil na 75. Na svojej oficiálnej internetovej stránke o tom informovalo ministerstvo zdravotníctva. V skutočnosti je však prípadov novej chrípky zrejme oveľa viac. Dnes to pripustil aj epidemiológ Roman Prymula s tým, že ľudia, ktorí majú iba ľahší priebeh ochorenia, lekára často ani nevyhľadajú. Českí pacienti, u ktorých chrípku diagnostikovali, pricestovali z USA, Veľkej Británie, Grécka a Malty. Najmenej traja sa nakazili od blízkych či príbuzných doma.

28.7.2009

Rusko: Novou chrípkou sa nakazilo 28 osôb, žiakom zakázali kurzy v Británii

Počet nakazených chrípkovým vírusom H1N1 v Ruskej federácii sa zvýšil na 28. Nové prípady sa objavili po nedávnom návrate ľudí z dovolenky alebo pracovných ciest v zahraničí, predovšetkým z Británie a Španielska. Oznámil to dnes úrad ruského hlavného hygienika. Hlavný hygienik Gennadij Oniščenko dnes zároveň oznámil dočasný zákaz jazykových kurzov v Británii pre skupiny ruských žiakov. Nariadenie platí pre august. "Každý vie, že počet prípadov prasacej chrípky vo Veľkej Británii sa minulý týždeň zdvojnásobil a krajina je doslova na pokraji pandémie," povedal Oniščenko. Riaditeľ ústavu pre chrípkové ochorenia ruskej akadémie vied Oleg Kiselev v pondelok uviedol, že prvé vakcíny proti tzv. prasacej chrípke budú v Rusku pripravené do 1. októbra. Prípady novej chrípky zaznamenali nielen v Moskve a centre krajiny, ale aj v regióne Volgy, na Urale a Sibíri.

Thajsko: Narodilo sa dieťa nakazené chrípkou typu A (H1N1)

V Thajsku sa narodilo dieťa už nakazené chrípkou typu A (H1N1). Informovali o tom dnes tamojšie zdravotnícke zdroje. Novorodeniatko prišlo na svet predčasne v sobotu, keď sa lekári po siedmich mesiacoch tehotenstva 24-ročnej infikovanej matky rozhodli pre cisársky rez. Matka je stále vážne chorá v nemocnici, jej dieťa je podľa lekárov v stabilnom stave. Thajské médiá citovali lekára, podľa ktorého tri takéto prípady prenosu vírusu H1N1 z matky na dieťa boli hlásené v USA. Chrípka typu A (H1N1) si v Thajsku podľa posledných oficiálnych údajov vyžiadala 44 úmrtí a nakazilo sa ňou 6700 ľudí, čo je najvyššia bilancia v juhovýchodnej Ázii. Thajské noviny The Nation informovali, že ministerstvo zdravotníctva v stredajšej týždennej aktualizácii oznámi zvýšenie počtu úmrtí na 66.

27.7.2009

Maďarsko: Počet potvrdených prípadov prasacej chrípky stúpol na 65

V Maďarsku potvrdili ďalších šesť nových prípadov nakazení chrípkou typu A(H1N1). Počet infikovaných pacientov v krajine tým stúpol na 65. Tlačovú agentúru MTI o tom dnes informovalo Štátne epidemiologické centrum (ÁNTSZ). Stav chorých je podľa dokumentu ÁNTSZ uspokojivý, hospitalizovaný je iba jeden z nich. Väčšina nových pacientov sa nakazila v zahraničí. Sú medzi nimi aj dve deti vo veku 11 a 13 rokov; najstarší pacient má 49 rokov. V Maďarsku objavili prvý prípad nákazy novým vírusom 29. mája. Doposiaľ potvrdili nakazenie vírusom tzv. prasacej chrípky u 47 ľudí. Jeden muž minulý týždeň podľahol nákaze, ktorú komplikovali iné ochorenia.

Prasaciu chrípku už v Česku odhalili u 63 ľudí

Na 63 sa v Česku zvýšil počet osôb, u ktorých testy potvrdili chrípku typu A (H1N1). Pritom ešte 22. júla bolo v ČR "iba" 32 prípadov. Skokový vzostup chrípky A zaznamenali českí hygienici počas víkendu, keď testy potvrdili dve desiatky nových prípadov. Informovalo o tom dnes české ministerstvo zdravotníctva. Noví pacienti sa chrípkou A nakazili pravdepodobne počas pobytov v Británii, USA a Španielsku, respektíve od príbuzných v Česku. U nikoho z nových pacientov chrípka nemá ťažký priebeh. V nemocniciach je však aj tak kvôli chrípke typu A v ČR k dnešnému dňu sedem pacientov. V Česku doteraz vyšetrili na tzv. prasaciu chrípku dovedna 673 pacientov. Viac ako tri desiatky ľudí na výsledky rozboru vzoriek ešte len čakajú.

Izrael potvrdil prvé úmrtie na chrípku A (H1N1)

Izraelské ministerstvo zdravotníctva dnes oznámilo prvé úmrtie na chrípku typu A (H1N1) v krajine. Izraelčan zomrel na komplikácie spôsobené novým chrípkovým vírusom. Ministerstvo vo vyhlásení uviedlo, že muž skonal cez víkend v nemocnici Joseftal v meste Eilat na pobreží Červeného mora. Ministerstvo ani nemocnica nezverejnia meno muža, ale izraelské médiá ho identifikovali ako 35-ročného Šimona Azrana. Webová stránka denníka Jediot Achronot informovala, že muža hospitalizovali minulý týždeň v piatok 24. júla a zomrel v sobotu v neskorých večerných hodinách. Laboratórne testy dnes potvrdili, že príčinou jeho úmrtia bola takzvaná prasacia chrípka. Ministerstvo zdravotníctva dodalo, že v Izraeli je vyše 1300 potvrdených prípadov chrípky A (H1N1), ktorá je vyhlásená za celosvetovú pandémiu. Saudská Arábia dnes takisto ohlásila svoje prvé úmrtie na novú chrípku.

Saudská Arábia hlási prvé úmrtie na chrípku A (H1N1)

Obyvateľ Saudskej Arábie zomrel na chrípku A (H1N1), oznámilo dnes ministerstvo zdravotníctva. Ide o prvé úmrtie v kráľovstve, ktoré sa pripravuje na privítanie státisícov moslimských pútnikov v septembri. Muž, ktorý žil vo východnej provincii, podľahol takzvanej prasacej chrípke v sobotu 25. júla. Ministerstvo minulý týždeň oznámilo, že prestane zverejňovať aktuálne počty prípadov nákazy po tom, ako sa tento počet priblížil k číslu 300. Svoje rozhodnutie ministerstvo nezdôvodnilo. Nový chrípkový vírus zabil od apríla, keď sa prvýkrát objavil, už viac ako 800 ľudí po celom svete. Informovala o tom Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). WHO, ktorá 11. júna vyhlásila chrípku H1N1 za pandémiu, uviedla, že ide o najrýchlejšie sa šíriacu pandémiu v dejinách.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: