Šéf Novartisu sa stal terčom útokov neznámeho ochrancu zvierat

Šéf švajčiarskeho farmaceutického gigantu Novartis Daniel Vasella zaznamenal v poslednom období viacero nevyberaných útokov na svoju osobu, za čím je podľa spoločnosti radikálna skupina ochrancov práv zvierat.

Pred týždňom neznámy páchateľ vybral z hrobu Vasellovcov vo švajčiarskom meste Chur urnu s popolom Vasellovej matky, ktorá zomrela v roku 2001, a na pomník nastriekal červenou farbou nápis žiadajúci skončiť s pokusmi na zvieratách. Ešte pred tromi týždňami sa takéto nápisy proti firme Novartis a jej šéfovi objavili aj na kostole vo švajčiarskej obci Risch, z ktorej Vasella pochádza. V pondelok tento týždeň zasa Vasellovi niekto podpálil poľovnícku chatu v rakúskej obci Bach v Tirolských Alpách. Polícia zatiaľ páchateľa nezistila.

Podľa hovorcu Novartisu Satošiho Sugimota je spoločnosť presvedčená, že za útokmi je britská skupina ochrancov práv zvierat Stop Huntingdon Animal Cruelty, ktorá niekoľko rokov bojuje proti výskumnému stredisku Huntingdon Life Sciences, najväčšiemu stredisku s testami na zvieratách, ktoré skúša produkty pre farmaceutické, chemické či potravinárske firmy. Podľa ochranárov aj Novartis si necháva v Huntingdone skúšať svoje výrobky na zvieratách, firma to ale popiera. Podľa Sugitoma Novartis nespolupracuje so strediskom už niekoľko rokov. Rovnako aj ochranárska skupina Stop Huntingdon Animal Cruelty tvrdí, že s útokmi proti Novartisu a jej šéfovi nemá nič spoločné a pravdepodobne ide iba o jednotlivca, ktorý má podobné zmýšľanie ako jej členovia, no oni sa takto neprejavujú. Svoj nesúhlas s aktivitami firiem dávajú najavo iba protestmi.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: