Celulitída

Celulitída
Zdroj: bigstockphoto.com

Hladké krivky ženského pozadia priťahujú pohľad a „zvyšujú adrenalín“ nielen mužov, ale aj žien. Len ženy však vedia, že vyretušované tvary tiel lifestylových magazínov je niekedy priam nemožné dosiahnuť.

Večné odriekanie, zdravá životospráva, ideálny pitný režim, prepotené hodiny fitnessom, žiadne antikoncepčné tabletky a celulitída i napriek tomu prekvitá. Je pravdou, že nie rovnakým dielom u každej, ale za to skoro u väčšiny žien. A dokonca vzniká tam, kde ju už naozaj nikto nečaká. Usadí sa nielen na pozadí, ale zasiahne i ramená a z nôh vytvára kreácie typu jazdecké rajtky, či pumpky. Dnes už každá z nás presne vie, akým stupňom postihnutia trpí, veď sú toho plné všetky „ženské klebetníky“, vie čo treba jesť, čoho sa vyvarovať, ale aj tak to nestačí!

Nie každá však vie, že škodia sladké alkoholické kokteily, fajčenie, tesné spodné prádlo a odev, či minisukňa v zime. Obviňujeme matku prírodu, že rodíme len my, a nie muži, a tí ju vďaka tomu nemajú.

Celulitída v sebe spája viaceré patologické prejavy. Dochádza k zmenám v spojivovom tkanive, je zhoršený krvný prietok, tzv. mikrocirkulácia, a zároveň zhoršená lymfatická drenáž postihnutej oblasti. Na podklade týchto zmien dochádza ku kumulácii a zhoršenému odplavovaniu splodín metabolizmu, v dôsledku ktorých nastáva hromadenie a zmnoženie tukového tkaniva. Cieľom liečby je teda úprava prietoku cievneho a lymfatického riečiska, korekcia zmien spojiva a odbúranie tukových zásob.

Techniky používané v liečby celulitídy majú svoje špecifiká a na dosiahnutie výsledkov je potrebné vedieť, čo možno od danej procedúry očakávať a aké ošetrenia je potrebné spojiť na dosiahnutie čo najlepšieho a zároveň najkompaktnejšieho výsledku. Je úlohou lekára vytvoriť program šitý na mieru pre každý jeden prípad, ale vyžaduje to svoj čas.

Celulitída, odborne lipodystrofia, je prejavom zbujneného tukového tkaniva s prejavmi opuchu a fibrózy. Opuch je navodený zvýšeným objemom medzibunkovej tekutiny a fibróza (zmeny tkanivových vlákien prejavujúce sa ich zhrubnutím a stratou elasticity) spôsobuje, že väzivové vlákna ako „pevné nitky“, medzi zmnoženými a preplnenými tukovými bunkami, vťahujú kožný povrch a vytvárajú „matracový fenomén“, známy predovšetkým pod menom „pomarančová kôra“.

Každý typ celulitídy musí byť riešený špecificky:

Adipozita – zmnoženie tukového tkaniva:

Liposukcia, lipolytické látky, laserová lipolusukcia, fokusovaný ultrazvuk....

Opuch – poruchy lymfodrenáže:

Lymfodrenážne techniky či už prístrojové alebo manuálne, endermológia...

Fibróza – zmeny spojiva:

Endermológia, laser, mezoterapia

Endermológia

Metóda, ktorá v sebe spája pôsobenie dávkovaného vákua a valčekovej masáže. Pracovná hlavica prístroja s dvoma úplne nezávisle poháňanými valčekmi vytvára takzvanú „vákuovú vlnu“, ktorá sa posúva pomocou samohybnej hlavice dopredu, dozadu, do strany alebo diagonálne. V závislosti na zvolenom programe je procedúra doplnená stálou alebo pulznou aspiráciou. Prístroj je vybavený systémom kontroly procedúry, ktorý umožňuje nepretržite sledovať silu záberu na kožnú riasu a kontroluje tak efektivitu zákroku.

Mezoterapia

Mezoterapia je miniinvazívna injekčná technika, ktorou sa do liečenej oblasti aplikujú liečebné roztoky. V prípade celulitídy sa do hĺbky 0,4 – 1cm aplikujú prípravky typu kofeínu, kyseliny hyaluronovej, nutričné komponenty ako kobalt, mangán, zinok, enzýmy ako kolagenáza, spevňujúce komponenty typu DMAE. Vhodne namiešané kokteily podporujú drenáž, uvoľňujú tuk a tukové bunky, umocňujú proces spaľovania tukov a následne podporujú pevnosť kože a jej vzhľad.

Lipolytické látky

Pri bodycontouringu sa do oblasti podkožia, teda tuku, vpravujú látky rozpúšťajúce tukové bunky, tzv. tukožrútske injekcie. Účinná látka – fosfatidylcholín je získavaná zo sójových bôbov a je zodpovedná za zvýšenie metabolizmu tukov a znižovanie ich absorpcie. Kombináciou prípravkov sa dosahuje zlepšenie prieniku do bunky a zvýšené odbúravanie tuku. Ošetrovať možno ktorékoľvek oblasti so súvislou vrstvou tuku, najčastejšie sú to oblasť brucha, pásu, bokov, stehien.

Karboxyterapia

Miniinjekčná technika zavádzania CO2 do podkožného tkaniva za účelom zlepšenia prekrvenia a jeho normalizácie, umožňujúca znovuotvorenie najjemnejších cievnych vetiev, ktoré sú pre zmenené podmienky uzatvorené. Odporcovia tejto metódy oponujú vznikom nadmerného množstva voľných radikálov.

Ultrazvuk

Metóda, ktorá prostredníctvom ultrazvukovej energie rozbíja tukové bunky v podkoží. V dôsledku uvoľnenia tukov dochádza k zápalovej odpovedi organizmu a ich odbúravaniu. V súčasnosti sa využíva nízko, vysokofrekvenčný, či fokusovaný ultrazvuk. Mnohé techniky majú nereprodukovateľné výsledky a obmedzené terapeutické možnosti.

Rádiofrekvencia

Jedna z posledných noviniek v estetickej medicíne, ktorá okrem lipolytického efektu vytvára aj spevňujúci efekt kože. Aplikáciou na kožu dochádza k rozkmitaniu molekúl s tvorbou tepelnej energie v tkanive, k modifikácii ultraštruktúry kolagénu, uvoľneniu tukov z tukových buniek a podpory metabolizmu. V súčasnosti existujú na trhu rozličné typy rádiofrekvencie typu monopolárna, unipolárna, bipolárna, tripolárna, s premenlivou efektivitou. Na trh nastupujú nové kombinované modely napríklad s ultrazvukom, ktoré zabezpečujú presnosť a reprodukovateľnosť zákroku.

Autor článku: časopis Bedeker zdravia

Dátum zverejnenia: