Zavedením implantátov liečia vo FNLP stratu sluchu

Prvými dvoma operáciami, pri ktorých mladým ženám implantovali kochleárne implantáty, začal v týchto dňoch na Klinike otorinolaryngológie (ORL) a chirurgie hlavy a krku Fakultnej nemocnice L. Pasteura (FNLP) Košice a Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach program kochleárnej implantácie. Pre TASR to uviedla hovorkyňa FNLP Jaroslava Oravcová.

„Jeho spusteniu predchádzali tri roky príprav a tento moment je pre pacientov z východnej časti Slovenska míľnikom v liečbe a rehabilitácii zle vyvinutého alebo ťažko poškodeného vnútorného ucha. U oboch pacientok prebehla operácia bez akýchkoľvek komplikácií a aj pooperačný priebeh je v poriadku a dnes ráno boli z Kliniky ORL a chirurgie hlavy prepustené,“ dodala. „Poruchy sluchu majú rôzne príčiny a poškodenie vnútorného ucha, kde v takzvanom slimáku dochádza k premene akustickej energie na elektrickú, je jednou z nich. Korekcia sluchu sa realizuje v závislosti od lokalizácie príčiny poškodenia. Zatiaľ čo stredné ucho je možné často úspešne operovať, prípadne sa pacientovi aplikuje do kosti zakotvená načúvacia pomôcka, vnútorné ucho nie je možné operovať a korekcia sa zvyčajne robí načúvacími aparátmi. Tie však nemožno použiť v prípade, že je porucha sluchu veľmi výrazná a pacientovi prinavráti sluch iba špeciálny implantát. Jeho vnútorná časť - elektróda sa operačne zavedie do slimáka a vonkajšia, teda mikrofón, zosilňovač a procesor, je umiestnená vo vlasatej časti hlavy za ušnicou,“ vysvetlil prednosta Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku, profesor Juraj Kovaľ, ktorý prvé takéto operácie na východnom Slovensku uskutočnil v pondelok 3. augusta.

FNLP je prvým zdravotníckym zariadením na východnom Slovensku, ktoré takéto operácie realizuje. Prvou pacientkou, ktorá v ňom dostala kochleárny implantát, bola 16–ročná dievčina, ktorá v priebehu niekoľkých mesiacov celkom stratila sluch, a druhou ďalšia mladá žena, ktorá ohluchla ešte v detstve. U oboch prebehla operácia bez komplikácií a najbližšie týždne teraz ukážu, do akej miery sa ich sluch zlepší. „Po umiestnení implantátu nasleduje intenzívna logopedická rehabilitácia a nastavovanie implantátu tak, aby správne stimuloval sluch bez akýchkoľvek nepríjemných pocitov pre pacienta. Táto fáza trvá niekoľko týždňov. Až po nej bude možné povedať, aký efekt budú mať pre tieto pacientky kochleárne implantáty,“ zdôraznil Kovaľ. Dodal, že zvlášť pre malé deti je prinavrátenie sluchu nesmierne dôležité, pretože pokiaľ sa nestimuluje sluchové centrum v prvých rokoch života, u človeka sa vôbec nevyvinie reč.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: