Herný kútik v nemocnici s poliklinikou v Brezne má deťom uľahčiť hospitalizáciu

Cieľom herného kútika, ktorý dnes sprístupnili na detskom oddelení Nemocnice s poliklinikou (NsP) v Brezne, je spríjemniť deťom hospitalizáciu. Oddeleniu ho darovalo občianske združenie (OZ) Osmijanko, ktoré tak v spolupráci s partnerskými organizáciami otvorilo už 20. detský kútik na strednom a západnom Slovensku.

„Nemocnice nás oslovujú a vyberáme regióny s väčšou spádovou oblasťou,“ vysvetlila riaditeľka OZ Osmijanko Jana Pecsérke – Kubranská. Ako TASR informoval primár detského oddelenia Norbert Surový, kútik za približne 2656 eur (80.000 Sk) je kompletne zariadená herňa pre deti od batoliat až po školákov. „Nachádza sa v nej televízor s plochou obrazovkou, dva počítače, počítačové hry, DVD-prehrávač, rôzne skladačky od lega po veľkokomponentné či plyšové hračky a vkusný nábytok,“ povedal Surový s tým, že dnes deti izbu otestovali. „Boli maximálne spokojné. Očká im žiarili už 6. augusta, keď sme finalizovali zariaďovanie, ale oficiálne sme ich tam pustili až dnes,“ vysvetlil a dodal, že cieľom je nahradiť niekdajší detský kútik a základnú školu pri nemocnici, ktorú museli z ekonomických dôvodov zavrieť.

„Je to prakticky otočenie o 180 stupňov, čo sa týka hernej terapie. Deti tam zabudnú na svoje trápenie, na všetky diagnostické, terapeutické postupy, ktoré sú neraz bolestivé. Je vedecky dokázané, že hra alebo činnosť, ktorá dieťa baví, dokážu eliminovať miernu, resp. stredne veľkú bolesť,“ povedal primár o hlavnom cieli projektu, ktorý deťom zabezpečuje vylučovanie hormónov šťastia endorfínov i enkefalínov. „Dieťa určite pri hre takéto pocity dosahuje,“ vysvetlil s tým, že mladý pacient sa pri hre od choroby odblokuje, a to nielen na hormonálnom podklade. Náklady na detský kútik hradilo OZ Osmijanko, Nadácia SPP a zdravotná poisťovňa Dôvera. Detské oddelenie v Brezne prijme na lôžko približne 800 detí za rok. Priemerná obložnosť 20 lôžok je podľa Surového 60 až 65 percent. Kútik bude slúžiť pre spádovú oblasť zhruba 16.000 detí z Horehronia. Izba na hranie bude k dispozícii nepretržite a detské oddelenie podľa Surového uvažuje o prijatí herného terapeuta na čiastočný úväzok.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: