Obama využíva dobré správy z ekonomiky na presadenie reformy

Reforma nákladného systému zdravotnej starostlivosti v USA je nevyhnutná pre oživenie rastu ekonomiky. Uviedol to prezident Barack Obama v pravidelnom sobotnom príhovore v americkom rozhlase.

Reforma zdravotníctva je prioritou Obamovej administratívy. Prezident sa snaží využiť dobré správy z amerického trhu práce, kde miera nezamestnanosti v júli prvýkrát po 15 mesiacoch klesla, a to na 9,4 %, aby presadil svoje plány. Viaceré štatistky v predchádzajúcich týždňoch naznačili, že recesia v USA sa začína zmierňovať. Obama preto vyzval Američanov, aby využili krízu na "prebudovanie" ekonomiky. "Musíme položiť nové základy pre budúci rast a prosperitu. A kľúčovým pilierom týchto základov je reforma zdravotnej starostlivosti," vyhlásil. Pripomenul, že bez reformy budú výrazne stúpať ceny poistenia a zamestnávatelia budú ďalej strácať konkurencieschopnosť.

Kongres však reformu pred augustovými prázdninami neschválil. Líder demokratov v Senáte Harry Reid oznámil, že senátori budú o návrhu reformy rokovať a hlasovať až v septembri. Oponenti aj stúpenci reformy medzitým rozpútali "zúrivú kampaň", v ktorej hlasno prezentujú svoje argumenty.
Prezident chce zdravotníctvo zreformovať čo najskôr, pretože odkladanie zmien môže mať podľa neho dramatické následky. Informovala o tom agentúra AP.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: