Petíciu ohľadne LSPP už podporili lekári viac ako 150 podpismi

Súkromní lekári pokračujú v petícii, ktorá požaduje, aby sa brány lekárskych služieb prvej pomoci (LSPP) v budúcnosti zatvárali už o 22.00 h. Za týždeň zozbierali viac ako 150 podpisov. "Prichádza to húfne, dokonca aj kolegovia, ktorí nie sú členovia asociácie alebo sú zamestnaní v štátnych zariadeniach, to podpisujú," uviedol pre TASR prezident Asociácie súkromných lekárov (ASL) SR Ladislav Pásztor.

Cieľom petície je dosiahnuť efektivitu poskytovania výkonov LSPP a primerané ohodnotenie lekára. Asociácia chce petíciu predložiť aj poslancom Národnej rady SR. Zbieranie podpisov potrvá do 25. augusta. "Budem spokojný, keď budeme mať 1500 podpisov," uviedol Pásztor. Súkromní lekári nechcú svoje požiadavky presadzovať vyhrážkami, ale naopak argumentáciou. Pásztor verí, že budú akceptované. So žiadosťou o podporu oslovili súkromní lekári aj Slovenskú lekársku komoru (SLK). "Podpora SLK bude znamenať závažný moment na ceste splnenia oprávnených záujmov všeobecných lekárov pre dospelých a všeobecných lekárov pre deti a dorast. Optimálnou formou by bolo zaslanie petície poštou členom SLK, všeobecným lekárom pre dospelých a všeobecným lekárom pre deti a dorast," uvádza sa v liste adresovanom prezidentovi komory Milanovi Dragulovi. Ten pre TASR potvrdil, že s požiadavkou podpory petície sa bude zaoberať prezídium SLK na utorkovom zasadnutí.

LSPP by sa mala podľa asociácie poskytovať v pracovných dňoch v čase od 15.30 do 22.00 h. V sobotu, nedeľu a počas štátnych sviatkov v čase od 7.00 do 22.00 h. ASL tiež požaduje, aby sa na výkone LSPP mohol podieľať každý lekár s atestáciou. "Úhradu poskytnutej zdravotnej starostlivosti, ako aj čakania na výkon by mali vykonávať zdravotné poisťovne a vyššie územnosprávne celky na základe Cenového opatrenia Ministerstva zdravotníctva SR," uvádza sa v petícii. Ďalšou požiadavkou je minimálna cena hodinovej odmeny lekára v LSPP v roku 2010 na úrovni 20 eur (602 Sk).

Obmedziť počet hodín LSPP a tým znížiť počet služieb lekárov a sestier, ako aj ich zaťaženosť má za cieľ návrh novely zákona od poslanca Jozefa Valockého (Smer-SD). Tá vychádza z analýzy ministerstva zdravotníctva, podľa ktorej je sieť poskytovateľov LSPP výrazne predimenzovaná. Právnou normou, ktorá prináša zrušenie LSPP po 24.00 h, by sa mal parlament zaoberať v septembri, momentálne je v druhom čítaní. Valocký navrhol, aby LSPP, ktoré v súčasnosti fungujú celú noc, ukončili svoju prevádzku už o polnoci. Podľa súkromných lekárov by však takéto opatrenie skomplikovalo situáciu najmä zdravotným sestrám, ktoré by mali problém s dopravou domov z práce. Súčasný model fungovania LSPP navyše podľa ASL SR exemplárne porušuje európsku smernicu o pracovnom čase zdravotníckych pracovníkov, podľa ktorej má byť medzi jednotlivými zmenami aspoň osemhodinový oddych.

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) tvrdí, že problematika LSPP by nemala byť riešená plošne, ale mala by byť v kompetencii samosprávnych krajov. Z pohľadu BSK možno podľa vedúcej oddelenia komunikácie s verejnosťou Milky Podmajerskej uvažovať aj o skrátení LSPP do 22.00 h. BSK si vie predstaviť spolufinancovanie hodinovej odmeny lekárov, ktorí slúžia na pohotovosti, avšak opäť len za podmienky, že bude mať dosah na všetky súvislosti LSPP bez toho, aby o niektorých záležitostiach rozhodovalo povedzme ministerstvo zdravotníctva.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: