Prezident SLK chce s premiérom Ficom hovoriť o situácii v zdravotníctve

Prezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) Milan Dragula sa chce s premiérom Robertom Ficom rozprávať o situácii v zdravotníctve, požiadal ho preto o stretnutie. Ako konštatoval pre TASR, zdroje v zdravotníctve treba navýšiť. Návrhy lekárov na riešenie situácie však zatiaľ konkretizovať nechcel. Riaditeľ Tlačového a informačného odboru Úradu vlády SR Braňo Ondruš pre TASR potvrdil, že šéf kabinetu sa s predstaviteľom komory stretne na konci augusta alebo začiatkom septembra v závislosti od jeho pracovného programu.

SLK v decembri 2008 avizovala, že pokiaľ nebudú zdravotné poisťovne lekárom preplácať nadlimitné výkony, budú tento rok pracovať iba do vyčerpania limitov. Ako priblížil Dragula, v súčasnosti pracuje väčšina lekárov v lôžkových zariadeniach mimo urgentných prípadov iba do vyčerpania limitov, čím sa predlžuje čakacia doba na zákroky. Upozornil, že aj s preplácaním neodkladných výkonov je problém a lekári sú vazalmi poisťovní. Podobná situácia je podľa neho aj v prípade ambulancií.

"Priemerná čakacia doba na plánované zákroky je tri mesiace. Najčastejšie ide o kardiovaskulárne zákroky, operácie sivého zákalu a tiež bedrového kĺbu," uviedla pre TASR hovorkyňa štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petra Balážová. Objasnila, že zoznamy sa vytvárajú na plánovanú starostlivosť, pretože zdravotnícke zariadenie môže v určitom čase poskytnúť istý počet výkonov vzhľadom na kapacitné možnosti či personálne zabezpečenie, bez ohľadu na finančné prostriedky. Najväčšia súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera vedie zoznamy pre jednotlivé oddelenia, priemerné čakacie doby tak jej hovorkyňa Zuzana Horníková nevedela odhadnúť.

Vedenie zoznamov poistencov, ktorí čakajú na operácie, by mala od januára 2010 zjednotiť vyhláška Ministerstva zdravotníctva SR. Poradovníky poisťovní existujú aj v súčasnosti, ale vzhľadom na chýbajúcu právnu normu sa jednotlivé čakacie listiny poisťovní navzájom nedajú porovnávať, keďže každá má vlastné pravidlá na ich vedenie. Vyhláška by mala zabezpečiť scelenie celého systému. Čakacím lehotám nepodliehajú akútne prípady. Ak si to zdravotný stav pacienta vyžaduje, operácia je možná vo veľmi krátkom čase. Poradovník nie je ani na bežné operácie ako napríklad žlčník.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: