Obamovi oponenti zdravotnej reformy robia z kanadského systému strašiaka

Americký prezident Barack Obama počas tlačovej konferencie summitu troch severoamerických lídrov označil kanadský zdravotný systém za strašiaka, ktorého si jeho oponenti nevhodne vybrali na ilustráciu aktuálnej zdravotníckej reformy.

"Ja nepovažujem Kanaďanov za takých desivých, ale niektorí moji oponenti si myslia, že sú vhodným strašiakom. Podľa mňa je to chyba," vysvetlil Obama americké útoky na kanadský systém verejného zdravotníctva, v zásade podobný systému fungujúcemu v slovenských podmienkach. Podľa politických reklám odporcov americkej reformy pacienti zomierajú v Kanade iba kvôli tomu, že vláda rozhoduje o tom, ktoré zdravotné zákroky sú nevyhnutné a na ktoré má v rámci zdravotného poistenia dostatok prostriedkov. V očiach pravicových amerických voličov je kanadský alebo britský systém verejného zdravotníctva socialistickým modelom, ktorý funguje na základe prídelov, a nie potrieb.

Kanadské zdravotníctvo a americké zdravotníctvo, a to aj v prípade schválenia navrhovaných zmien, by však boli podľa Obamu ešte stále veľmi odlišnými systémami. "Ja som povedal, že kanadský model funguje pre Kanadu, ale nefungoval by pre USA, pretože naše krajiny sa vyvíjali odlišne," vysvetlil Obama počas fóra predstaviteľov Kanady, USA a Mexika. Kanadský premiér Joseph Harper sa pri tejto otázke vyhol rozsiahlejšiemu komentáru a na adresu amerických reforiem uviedol iba toľko, že je to "americká debata". "Ako vieme, Kanaďania si stoja za vlastným systémom," dodal s úsmevom premiér Harper.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: