Podporuje petíciu súkromných lekárov ohľadne LSPP

Petíciu súkromných lekárov ohľadne lekárskych služieb prvej pomoci (LSPP) podporuje aj Slovenská lekárska komora (SLK). "Zároveň žiadame takú istú sumu za pohotovostné služby aj pre lekárov slúžiacich ústavné pohotovostné služby nielen pre LSPP," uviedol pre TASR prezident SLK Milan Dragula. Komora zverejnila znenie petície aj na svojej internetovej stránke.

Cieľom petície je dosiahnuť efektivitu poskytovania výkonov LSPP a primerané ohodnotenie lekára. Asociácia súkromných lekárov (ASL) SR ju chce predložiť aj poslancom Národnej rady SR. Zbieranie podpisov potrvá do 25. augusta. Prezident ASL SR Ladislav Pásztor v tejto súvislosti už uviedol, že bude spokojný, ak sa im podarí zozbierať 1500 podpisov. Začiatkom týždňa pre TASR potvrdil, že petíciu podpisujú aj lekári, ktorí nie sú členmi ASL SR. Zároveň tiež podotkol, že súkromní lekári nechcú svoje požiadavky presadzovať vyhrážkami, ale naopak argumentáciou. Pásztor verí, že budú akceptované.

LSPP by sa mala podľa asociácie poskytovať v pracovných dňoch v čase od 15.30 do 22.00 h. V sobotu, nedeľu a počas štátnych sviatkov v čase od 7.00 do 22.00 h. ASL tiež požaduje, aby sa na výkone LSPP mohol podieľať každý lekár s atestáciou. "Úhradu poskytnutej zdravotnej starostlivosti, ako aj čakania na výkon by mali vykonávať zdravotné poisťovne a vyššie územnosprávne celky na základe Cenového opatrenia Ministerstva zdravotníctva SR," uvádza sa v petícii. Ďalšou požiadavkou je minimálna cena hodinovej odmeny lekára v LSPP v roku 2010 na úrovni 20 eur (602 Sk).

Obmedziť počet hodín LSPP a tým znížiť počet služieb lekárov a sestier, ako aj ich zaťaženosť má za cieľ návrh novely zákona od poslanca Jozefa Valockého (Smer-SD). Tá vychádza z analýzy ministerstva zdravotníctva, podľa ktorej je sieť poskytovateľov LSPP výrazne predimenzovaná. Právnou normou, ktorá prináša zrušenie LSPP po 24.00 h, by sa mal parlament zaoberať v septembri, momentálne je v druhom čítaní.

Valocký navrhol, aby LSPP, ktoré v súčasnosti fungujú celú noc, ukončili svoju prevádzku už o polnoci. Podľa súkromných lekárov by však takéto opatrenie skomplikovalo situáciu najmä zdravotným sestrám, ktoré by mali problém s dopravou domov z práce. Súčasný model fungovania LSPP navyše podľa ASL SR exemplárne porušuje európsku smernicu o pracovnom čase zdravotníckych pracovníkov, podľa ktorej má byť medzi jednotlivými zmenami aspoň osemhodinový oddych.

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) tvrdí, že problematika LSPP by nemala byť riešená plošne, ale mala by byť v kompetencii samosprávnych krajov. Z pohľadu BSK možno podľa vedúcej oddelenia komunikácie s verejnosťou Milky Podmajerskej uvažovať aj o skrátení LSPP do 22.00 h. BSK si vie predstaviť spolufinancovanie hodinovej odmeny lekárov, ktorí slúžia na pohotovosti, avšak opäť len za podmienky, že bude mať dosah na všetky súvislosti LSPP bez toho, aby o niektorých záležitostiach rozhodovalo povedzme ministerstvo zdravotníctva.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: