Epidémia žltačky v rómskej osade pokračuje

Aj keď výskyt žltačky v rómskej osade v Rychnave v okrese Spišská Nová Ves sa podarilo čiastočne utlmiť, epidémia nebezpečného infekčného ochorenia tam podľa hygienikov napriek prijatým opatreniam pokračuje.

Príčinou je okrem neporiadku v osade aj nezáujem o očkovanie, ktoré je najúčinnejšou prevenciou. Ako dnes pre TASR spresnila riaditeľka Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Spišskej Novej Vsi Elena Gajdošová, epidémia kulminovala v 31. týždni, keď za týždeň zaznamenali 14 prípadov. "Teraz môžem povedať, že sa to utlmuje, ale epidémia pokračuje. Ku dnešnému dňu máme hlásených a potvrdených spolu 31 prípadov, pričom najväčším problémom je, že sa obyvatelia osady veľmi málo chodia očkovať, čo sa týka kontaktov, lebo ide vo všetkých prípadoch o deti predškolského veku," uviedla Gajdošová.

RÚVZ podľa riaditeľky preto pripravuje "tvrdšie" opatrenia, aby Rómovia na očkovanie s deťmi chodili. Spočiatku mali záujem, ale ten postupne opadol a hľadajú si teraz rôzne výhovorky. Do obce už vycestovala lekárka z ambulancie v Krompachoch, ale nikto na očkovanie neprišiel. Doteraz sa podarilo zaočkovať 290 detí, ale potrebné je podať vakcínu ešte približne stovke. Choré deti hospitalizovali na infekčných oddeleniach nemocníc v Košiciach a v Poprade.

V osade vypomáhajú pri likvidácii epidémie v rámci projektu Podpora zdravia znevýhodnených komunít rómske asistentky, ktoré názorne ukazujú, ako rozrábať dezinfekčný roztok či upratovať domácnosť. Spolu s Obvodným úradom životného prostredia vykonali v osade kontrolu, z ktorej pre obec vzišlo nariadenie na vypratanie odpadu a asanáciu priestorov.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: