Chrípka typu A (H1N1) - aktualizovaná 10. - 14. augusta

14.8.2009

Británia: Spoločnosť GlaxoSmithKline začala testovať vakcínu proti novej chrípke

Britská farmaceutická spoločnosť GlaxoSmithKline dnes oznámila, že začala testovať na ľuďoch vakcínu proti novému chrípkovému vírusu typu A(H1N1). Spoločnosť plánuje vykonať 16 klinických testov svojej očkovacej látky proti tzv. prasacej chrípke na viac ako 9000 osobách v Európe, Kanade a USA. Prvé výsledky z úvodnej série testov v Nemecku by mali byť známe v priebehu septembra. Získané údaje budú obratom poskytnuté príslušným regulačným úradom, aby mohli čo najskôr vydať rozhodnutie o prípadnom udelení licencie. Úrady v Európe aj v USA sa dohodli na rýchlom procese schvaľovania vakcín proti novej chrípke, ktoré umožnia začať s ich distribúciou v čo najskoršom možnom termíne, ešte pred ukončením kompletných bezpečnostných skúšok. Ďalší dvaja veľkí výrobcovia liekov Novartis a Sanofi-Aventis začali s testovaním vakcín proti prasacej chrípke v priebehu augusta. Austrálska spoločnosť CSL odštartovala testy už v júli.

ÚVZ: Tento týždeň bolo v SR potvrdených spolu 14 prípadov chrípky A(H1N1)

V priebehu tohto týždňa bolo na Slovensku potvrdených spolu 14 prípadov chrípky A(H1N1)v. Z toho bolo 13 importovaných prípadov a jeden prípad prenosu v SR. Šesť prípadov bolo z Banskobystrického kraja, po tri z Bratislavského a Žilinského kraja a jeden zaznamenali v Košickom aj Prešovskom kraji. Informovala o tom dnes Viera Janculová z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Ako vyplýva zo správy ÚVZ SR, na Slovensku bolo od začiatku pandémie potvrdených celkovo 92 prípadov vírusu chrípky A(H1N1)v, z toho bolo 83 importovaných prípadov a deväťkrát zaznamenali prenos v rámci krajiny. K úmrtiam nedošlo. Podľa informácií ÚVZ SR bolo počas tohto týždňa hlásených 12.869 akútnych respiračných ochorení (ARO). Najčastejšie išlo o choré deti vo veku od nula do päť rokov. Komplikovaný priebeh ochorení malo 249 osôb (1,9 percenta zo všetkých ARO, pozn. TASR), u ktorých sa najčastejšie objavili sínusitídy (126) a otitídy (77). Zvyšné komplikácie tvorili pneumónie (46). Ochorenia hlásili najviac lekári v Žilinskom a Nitrianskom kraji, najmenej v Bratislavskom kraji. Ako chrípka a chrípke podobné ochorenia bolo v priebehu tohto týždňa hlásených 951 ochorení, čo predstavuje 7,4 percenta z počtu všetkých ARO. Do Národného referenčného centra pre chrípku (NRC) bolo v 33. kalendárnom týždni zaslaných 17 výterov z nosa a hrdla. Od začiatku chrípkovej sezóny NRC dostal spolu 1258 vzoriek biologického materiálu na virologické vyšetrenie, z ktorých bolo izolovaných 169 vírusov chrípky typu A (84-krát subtyp A H3, 125-krát A H1, 32-krát vírus chrípky typu A bližšie neidentifikovaný) a 98 vírusov chrípky typu B (93 vírusov chrípky typu B/Malaysia/2506/2004-like a 5 vírusov chrípky typu B bližšie neurčené). U 20 chorých boli izolované vírusy parachrípky a u štyroch RS vírus. Za posledných 12 týždňov boli izolované výlučne vírusy chrípky A(H1N1).

Egypt obmedzil možnosť účasti veriacich na pútiach do Mekky

Egyptské úrady zaviedli v súvislosti s chrípkou typu A(H1N1) ďalšie obmedzenia pre pútnikov smerujúcich do saudskoarabskej Mekky. Rezervácie pre tzv. menšiu púť, ktorá sa nazýva umra, už neprijímajú, informovali dnes s odvolaním sa na rezort zdravotníctva tamojšie médiá. Táto púť nie je časovo determinovaná, možno ju realizovať kedykoľvek. Veriaci sa pre ňu však často rozhodujú v období pôstneho mesiaca ramadán, ktorý tentoraz začína vo väčšine islamských štátov 22. augusta. Podmienky pre účasť na tzv. väčšej púti, hadždž, ktorá pripadá v tomto roku na november, ministerstvo ďalej sprísnilo. Účasť bude možná v tomto prípade iba pre osoby vo veku 26-65 rokov, ktoré netrpia chronickým ochorením. Doterajšia veková hranica umožňovala účasť všetkým ľuďom starším ako 12 rokov. Na tejto púti, ktorej termín závisí od islamského kalendára, sa každoročne zúčastňujú milióny moslimov z celého sveta. V Egypte zaznamenali doteraz 420 prípadov infekčného ochorenia a jediný prípad úmrtia - konkrétne mladej ženy, ktorá ochorela po návrate z pútnickej cesty do Saudskej Arábie.

13.8.2009

Spevák britskej skupiny Kasabian má chrípku H1N1, kapela je v karanténe

Členov britskej rockovej skupiny Kasabian museli dať do karantény po tom, čo sa chrípkou typu A(H1N1) nakazil ich spevák Tom Meighan. Hospitalizovali ho v nemocnici v Austrálii po prílete z Japonska, kde skupina bola v rámci svojho aktuálneho svetového turné. Zvyšní členovia štvorčlennej kapely zostali izolovaní vo svojich hotelových izbách. "Sme všetci chorí ako psi. Je to otrasné. Je to nejaký vírus, čo sme schytali v Japonsku. Je to fakt tvrdé," povedal gitarista britskému denníku The Sun. Skupina musela zrušiť niekoľko austrálskych koncertov, ale je presvedčená, že sa na pódiá dostane už tento víkend (15.-16. augusta). "Lekári vravia, že to potrvá ešte zopár dní, počas ktorých budeme musieť vysedávať v izbe a odpočívať," dodal gitarista skupiny z anglického Leicesteru, ktorej európska časť turné začne 20. augusta koncertom na rakúskom festivale FM4 Frequency. Najnovší album Kasabian s názvom West Ryder Pauper Lunatic Asylum sa v júni dostal na prvé miesto britskej hitparády predajnosti a zopakoval tak úspech ich predošlého radového albumu Empire z roku 2006.

ČR: Počet prípadov novej chrípky sa vyšplhal na 201

Od 11. do 13. augusta v Česku pribudlo 19 oficiálne potvrdených prípadov chrípky A(H1N1). Celkový počet vyšetreniami doteraz potvrdených prípadov novej chrípky dosiahol 201. Informovalo o tom dnes české ministerstvo zdravotníctva. Údaje o nových prípadoch rezort zverejňuje dvakrát do týždňa. Nové prípady chrípky majú štandardný priebeh a u nikoho sa neobjavili komplikácie. Najčastejšie sa nakazia ľudí, ktorí sa do Česka vrátili z USA, Veľkej Británie, Španielska, Grécka, Malty a Francúzska.

USA: Rodina prvej obete chrípky A(H1N1) v New Yorku žaluje radnicu

Rodina prvej obete chrípky typu A(H1N1) v New Yorku zažalovala miestnu vládu a požaduje od nej ako odškodné 40 miliónov dolárov. Zástupca riaditeľa Mitch Wiener na škole v Queense podľahol novej chrípke v máji, keď viaceré školy v New Yorku úrady zatvorili z obáv pred rozšírením nákazy. Televízna stanica CBS v stredu informovala, že jeho manželka a traja synovia zažalovali miestnu radnicu a oddelenia pre zdravie a vzdelanie, že nepodnikli rýchlejšie kroky na zatvorenie viacerých škôl. Rodina obvinila radnicu, že zlyhala v rýchlom informovaní o vypuknutí chrípky a varovaní Wienera, že je vystavený vírusu H1N1. "Mesto neurobilo nič nesprávne," citovala televízia CBS starostu Michaela Bloomberga s tým, že má povinnosť nechať školy otvorené, a že ľutuje, že Wiener zomrel.

12.8.2009

Irak: Počet prípadov prasacej chrípky medzi americkými vojakmi rastie

Medzi americkými vojakmi v Iraku je 67 potvrdených prípadov chrípky A(H1N1) a podozrenie na ďalšie desiatky nakazených. Informovali o tom dnes irackí predstavitelia. Americkí vojaci sú najväčšou skupinou v krajine, nakazenou novým vírusom. Tvoria vyše dve tretiny všetkých 96 prípadov prasacej chrípky v Iraku. Potvrdzujú to údaje dnes zverejnené irackým ministerstvom zdravotníctva. Prvé úmrtie na chrípku typu A(H1N1) zaznamenali v Iraku minulý týždeň. Obeťou sa stala 21-ročná žena s celkovo zlým zdravotným stavom, ktorá chorobe podľahla v juhoirackom svätom meste Nadžáf, kde navštívila šiitské svätyne. Okrem týchto amerických vojakov chrípku diagnostikovali 23 Iračanom a šiestim cudzincom. Medzi americkými vojakmi nie sú žiadne úmrtia na novú chrípku. Armáda USA dnes potvrdila 67 prípadov, čo je nárast oproti 51 prípadom hláseným začiatkom tohto týždňa. Ďalších 71 podozrivých prípadov je v izolácii. Žiaden z chorých vojakov však nie je vo vážnom stave a nebola nutná ani ich hospitalizácia. Prasacia chrípka sa vyskytla na šiestich amerických základniach. V Afganistane diagnostikovali v júni novú chrípku 14 americkým vojakom na leteckej základni Bagram, hlavnej základni USA severne od Kábulu. V západoafganskom meste Herát bolo v júli v karanténe 22 španielskych vojakov pre podozrenie z ochorenia.

Francúzsko: Vyučovanie bude v televízii, ak školy zatvoria pre prasaciu chrípku

Francúzsky minister školstva Luc Chatel dnes vyhlásil, že vláda pripravuje vyučovacie hodiny, ktoré by sa mohli vysielať v štátnej televízii a rozhlase v prípade, že školy zatvoria pre výskyt novej chrípky H1N1. Chatel informoval, že hodiny pripravuje národný úrad pre diaľkové vzdelávanie. Vyučovanie na francúzskych školách sa po prázdninách opäť začne koncom augusta alebo začiatkom septembra. Minister dnes na rozhlasovej stanici France-Info povedal, že hodiny by sa mohli vysielať na dvoch štátnych televíznych staniciach a vo verejnoprávnom rozhlase, "aby sa zabezpečila plynulosť vyučovania". Chatel dodal, že školy sa podľa plánu majú znovu otvoriť ako zvyčajne a každé uzatvorenie školy sa bude určovať individuálne, od prípadu k prípadu. Americká vláda minulý týždeň odporučila, aby školy zatvorili iba v prípade, že na prasaciu chrípku ochorie veľké množstvo žiakov či študentov.

Izrael: Rabíni a mystici sa modlili z lietadla za ochranu ľudí pred chrípkou

Asi 50 rabínov a židovských mystikov sa modlilo z paluby lietadla v izraelskom vzdušnom priestore, aby občanom židovského štátu pomohli v boji proti šíreniu novej chrípky typu A(H1N1). O pondelkovej akcii informoval dnes denník Jediot Achronot. Z jeho materiálu vyplýva, že z paluby stroja sa ozývali nielen modlitebné chorály, ale aj tóny rituálnych nástrojov. Zámer akcie potvrdil pre periodikum jeden z účastníkov letu rabín Jicchak Basri. V Izraeli podľa oficiálnych údajov tamojšieho ministerstva zdravotníctva zaznamenali doteraz vyše 2000 prípadov ochorenia známeho pod názvom prasacia chrípka, pričom päť z pacientov na následky komplikácií spojených s ňou zomrelo. Premiér Benjmanin Netanjahu v súvislosti s obavami z vývoja epidemiologickej situácie v krajine v jesenných a zimných mesiacoch prisľúbil, že krajina sa bude usilovať získať dostatok vakcíny, aby ponúkla ochranu všetkým občanom Izraela.

Brazília: Počet úmrtí na prasaciu chrípku sa za týždeň zdvojnásobil

Počet úmrtí na prasaciu chrípku v Brazílii sa v priebehu uplynulého týždňa zdvojnásobil. V najväčšej krajine Latinskej Ameriky zomrelo na vírusové ochorenie medzičasom 192 ľudí, oznámil v utorok minister zdravotníctva José Gomes Temporao. Ešte pred týždňom v Brazílii evidovali 96 ľudí, ktorí podľahli chrípkovému vírusu H1N1. Ochorenia na tento kmeň chrípky typu A predstavujú v súčasnosti približne tri štvrtiny všetkých prípadov chrípkovej nákazy. Podľa ministra však nie je žiaden dôvod na paniku, pričom epidémia je pod kontrolou. "Krajina nič nezíska, keď sa vytvorí atmosféra paniky," povedal Temporao v parlamente.

Kostarický prezident sa nakazil vírusom H1N1

Kostarický prezident Óscar Arias v utorok oznámil, že sa nakazil vírusom tzv. prasacej chrípky. Ide o prvú hlavu štátu, o ktorej je známe toto ochorenie. Arias, 68-ročný laureát Nobelovej ceny mieru, sa cez víkend necítil dobre a požiadal o testy na vírus H1N1 chrípky typu A. Po pozitívnych výsledkoch bude do pondelka v domácej karanténe. Prezident trpí astmou, je však v dostatočne dobrom stave na to, aby mohol pokračovať v práci. V posledných týždňoch bol Arias sprostredkovateľom rozhovorov o ukončení politickej krízy v Hondurase, ktorá vznikla koncom júna po zvrhnutí prezidenta Manuela Zelayu.

11.8.2009

Izrael: Rabíni bojovali proti chrípke H1N1 v lietadle modlitbami a trúbkami

Desiatky rabínov a mystikov kabaly sa s obradnými trúbkami vzniesli v lietadle k nebu nad Izraelom, kde bojovali proti chrípkovému vírusu H1N1. Informovali o tom dnes izraelské médiá. Približne 50 židovských duchovných odriekalo modlitby a fúkalo do rituálnych baraních rohov známych pod názvom šofary, pričom sedeli v lietadle, ktoré krúžilo nad krajinou. Svätí muži dúfali, že takto zastavia šírenie vírusu novej chrípky. "Cieľom letu bolo zastaviť pandémiu, aby na ňu ľudia prestali umierať," uviedol pre médiá jeden z účastníkov, rabín Jichak Bacri. "Sme si istí, že vďaka modlitbám sme nebezpečenstvo už zažehnali," dodal. Keď vírus H1N1 zasiahol tento rok Izrael, ultraortodoxný námestník ministra zdravotníctva sa ocitol v hlavných správach médií vďaka svojmu vyjadreniu, že chorobu nemožno nazývať ľudovým názvom "prasacia chrípka". Izrael je krajina, kde mnohí dodržujú pravidlá kóšer stravovania, ktoré zakazujú konzumáciu bravčového mäsa. Odvtedy sa vírusom nakazilo vyše 2000 Izraelčanov, z ktorých podľa oficiálnych údajov piati chorobe podľahli. Kabala je starobylé židovské mystické učenie, ktoré zaznamenalo v posledných rokoch novú vlnu popularity a má množstvo stúpencov aj medzi celebritami, vrátane svetoznámej popovej speváčky Madonny.

WHO: Nová chrípka sa šíri v južnej Ázii počas monzúnovej sezóny

So začiatkom monzúnovej sezóny dochádza v Ázii k šíreniu pandemického vírusu chrípky typu A(H1N1), a to hlavne v Thajsku, v Indii, vo Vietname. Rapídny nárast počtu chrípkových ochorení hlásia predovšetkým thajské úrady. Informovala o tom dnes Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Podľa expertov sa však zdá, že pandémia nového vírusu už kulminovala a je na ústupe v niektorých oblastiach južnej hemisféry s miernym podnebím, napríklad v Argentíne, Čile, Austrálii a na Novom Zélande. "Sme svedkami šírenia pandémie v mnohých tropických krajinách. V Ázii je to hlavne India, Thajsko a Vietnam, v ktorých sa práve začína monzúnové obdobie," uviedla na brífingu v Ženeve hovorkyňa WHO Aphaluck Bhatiaseviová. Súbežne so šírením vírusu A(H1N1) sa v južnej Ázii zvyšuje aj počet pacientov s bežnou sezónnou chrípkou. Oficiálna globálna bilancia zdravotníckej agentúry OSN hovorí o 177.457 prípadoch nákazy. V tomto počte je zahrnutých aj 1462 potvrdených úmrtí. Reálne čísla sú však pravdepodobne oveľa vyššie. Prvé vakcíny by mali byť pripravené na použitie v septembri.

USA: Vláda začala testovať na ľuďoch vakcínu na prasaciu chrípku

Experimentálnou vakcínou na prasaciu chrípku začali očkovať v ôsmich amerických mestách stovky ľudí. Cieľom akcie je získať do jesene novú očkovaciu látku skôr, než krajinu vo veľkom zasiahne vírus novej chrípky. Sharon Freyová, ktorá má na starosti vládou financované testovanie na univerzite v Saint Louis, informovala, že vedci pracovali dlho do noci aj cez víkendy, aby testy pripravili a prehovorili na ne dobrovoľníkov. Skúška vakcíny na 2800 ľuďoch, ktorá sa už začala, by mala overiť bezpečnosť a účinnosť očkovacej látky vyvinutej farmaceutickými výrobcami. Americká vláda oznámila, že prvé dávky novej vakcíny budú dostupné už na jeseň.

10.8.2009

USA: Hrozí, že prasacej chrípke na jeseň podľahnú desaťtisíce Američanov

Zdravotnícki odborníci zo Spojených štátov sa obávajú, že na jeseň zomrú na prasaciu chrípku desaťtisíce Američanov. Priebeh ochorenia by sa v nasledujúcich mesiacoch mohol stať vážnejším, než u obyčajnej vlny sezónnej chrípky, ktorá si v USA každoročne vyžiada v priemere 36.000 obetí. Hlavným dôvodom je, že kmeň vírusu H1N1 je nový a ľudia si proti nemu ešte nevybudovali žiadnu imunitu, napísal dnes podľa agentúry DPA denník Washington Post. "Táto epidémia sa bude šíriť rýchlejšie, než bežná, zatiaľ čo obyvateľstvo je náchylnejšie ochorieť," citoval denník profesora Marca Lipsitcha z Harvardskej školy verejného zdravia. "Je možné jednoznačne povedať, že budú desiatky miliónov nakazených, státisíce hospitalizácií a desaťtisíce mŕtvych. To nie je neobvyklé. Otázne je, koľko desiatok tisíc ľudí zomrie," uviedol profesor. Najväčšie starosti spôsobuje fakt, že vakcína proti prasacej chrípke bude k dispozícii až v polovici októbra, uviedol denník. Vlna chrípky však v tom čase už pravdepodobne dosiahne prvý vrchol.

Rakúsko: Pacienti s chrípkou typu A(H1N1) budú v domácej karanténe

Rakúske zdravotnícke úrady dnes rozhodli, že pacienti s chrípkou typu A(H1N1) nemusia byť hospitalizovaní, ale budú v domácej karanténe. Predpokladom domácej karantény je bezproblémový priebeh ochorenia, o čom rozhodne príslušný lekár. Ako liek sa bude v Rakúsku naďalej používať Tamiflu. Domáca karanténa by mala trvať sedem dní. Rizikové osoby, ako sú tehotné ženy alebo chronicky chorí pacienti, majú byť aj podľa nových pravidiel v nemocnici najmenej dva dni. O domácej karanténe ľudí nakazených vírusom novej chrípky, známej ako prasacia, už rozhodli viaceré krajiny vrátane Veľkej Británie. Doterajšie skúsenosti ukázali, že vírus sa síce rýchlo šíri, ale priebeh ochorenia je vo väčšine prípadov veľmi mierny, uviedlo rakúske ministerstvo zdravotníctva.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: