Leteckí záchranári zasahovali cez víkend v siedmich prípadoch

Náročný víkend majú za sebou záchranári Vrtuľníkovej zdravotnej záchrannej služby (VZZS) ATE v Poprade, keď ich posádky zasahovali na východnom Slovensku v siedmich prípadoch.

Ako informovala TASR hovorkyňa Sylvia Galajda, dnes predpoludním ich privolali k topiacemu sa štyri a polročnému chlapcovi z Košíc. Pacienta stabilizovali a previezli do Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach. Popoludní letel vrtuľník zo stanice v Poprade na Chopok. Pri práci v teréne tam zakopol a pri páde na skaly si spôsobil poranenie hrudníka 42-ročný muž z Nitry. Leteckí záchranári ho po ošetrení previezli do popradskej nemocnice. Pri spiatočnom dostali záchranári hlásenie o zranenom turistovi vo Vysokých Tatrách. Medzi Zeleným a Bielym plesom v strmej časti turistického chodníka spadol 42-ročný Poliak. Pri páde si spôsobil poranenia viacerých častí tela. K zranenému v neprístupnom teréne spustili pomocou palubného navijaka lekára, ktorý pacienta ošetril. Z miesta zásahu ho evakuovali v horizontálnej sieti. Po naložení na palubu vrtuľníka poľského turistu previezli do popradskej nemocnice.

Košická posádka letela do lesa na kopci Sľubica blízko Braniska, kde v neprístupnom teréne spadol z výšky 32-ročný paraglajdista zo Spišskej Novej Vsi. Muž utrpel poranenie hlavy s krátkou poruchou vedomia, závažné zlomeniny oboch dolných končatín s pomerne veľkou stratou krvi. V stabilizovanom stave ho previezli v podvese z miesta nehody vrtuľníkom na traumatológiu do Košíc. Zo stanice v Košiciach letel vrtuľník v sobotu (15.8.) do Slovenského raja. Početné poranenia hlavy a trupu tam utrpel po 20-metrovom páde po svahu do Bieleho potoka šesťročný chlapec z Izraela. Posádka previezla malého pacienta na Kliniku úrazovej chirurgie v Košiciach. Pri zásahu spolupracovali záchranári s Horskou záchrannou službou.

Po odovzdaní pacienta zo Slovenského raja smeroval košický vrtuľník do Medzeva v okrese Košice-okolie. Na motokrosových pretekoch sa zranil 20-ročný pretekár z Českej republiky. Spôsobil si poranenie krčnej chrbtice s ťažkými následkami. Po stabilizovaní zraneného prepravili do nemocnice. Posledný sobotňajší zásah košickej posádky VZZS ATE bol v Sečovciach, kde muž v strednom veku utrpel rozsiahle popáleniny tváre a trupu. Pacienta prevzali záchranári od posádky Pozemnej záchrannej služby a transportovali ho na Kliniku popálenín a rekonštrukčnej chirurgie v Nemocnici Košice - Šaca.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: