ÚDZS prešetruje 111 úmrtí v zariadení pre starých ľudí v Hronovciach

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) prešetruje 111 úmrtných listov ľudí, ktorí zomreli v zariadení pre starých a chorých Teplo domova v Hronovciach v okrese Levice. Vo svojom hlavnom spravodajstve o tom dnes informovala televízia TA3 s tým, že úrad doteraz prípad s takýmto počtom úmrtí neriešil, preto nevie odhadnúť, ako dlho bude vyšetrovanie trvať.

Na opakované sťažnosti obyvateľov okresu Levice na kvalitu poskytovaných služieb opatrovateľskej starostlivosti v obci Hronovce poukázal zhruba pred mesiacom lekár Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) Ľubomír Ševčík. Tvrdil, že v zariadení zomrelo za minulý rok približne sto starých ľudí. "Podľa našich zistení zariadenie nespĺňalo základné hygienické štandardy, ľudia boli umiestnení v garáži, bez stravy," opísal situáciu Ševčík. Zároveň konštatoval, že NSK ani on ako krajský lekár nemajú kompetenciu kontrolovať zariadenie, pretože nemá štatút zariadenia sociálnej starostlivosti. Sťažnosti občanov riešila podľa jeho slov aj polícia, ktorá zariadenie preverovala.

Podľa starostu Hronoviec Róberta Csudaia sú informácie krajského lekára skreslené. "Je pravda, že tam bola polícia. Pokiaľ viem, preverovala majetkovoprávne veci. Že mal prevádzkovateľ problémy s niektorými pozostalými, to je pravda," uviedol v júli. Zároveň konštatoval, že v zariadení boli zistené niektoré vážne nedostatky, či však boli odstránené, nevie povedať. "Určite však ľudia neumierali v garážach ani v neľudských podmienkach. V troch veľkých izbách bytu žije zhruba 20 ľudí, pokiaľ viem," uviedol starosta.

Problémy s poskytovaním starostlivosti v súkromnom zariadení Občianskeho združenia Teplo domova v Hronovciach sa začali v roku 2007. NSK dal podnet na prokuratúru, polícia však pred rokom trestné stíhanie zastavila. V tom čase preverovala podozrivé úmrtie 88-ročnej ženy, ktorú mali majitelia zariadenia údajne otráviť. "Vyšetrovanie ani pitva nepotvrdili žiadne protiprávne konanie," uviedla pred časom hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Nitre Renáta Čuháková. Riaditeľ zariadenia Juraj Szebeni bol v minulosti obvinený aj z trestného činu úžery. Polícia ukončila vyšetrovanie v októbri 2008 návrhom na podanie obžaloby a prípad postúpila prokuratúre. Szebeni mal od jednej zo svojich klientok zo Šoporne dostať rodinný dom za to, že sa o ňu postará do konca jej života. Podľa znalca má dom hodnotu necelých 27.000 eur (813.400 Sk). Podľa obžaloby je to v hrubom nepomere s tým, čo sa Szebeni zaviazal už nebohej žene poskytnúť.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: