Keď sa „žabky“ nosia krátkodobo, deformity nohy nespôsobia

Keď sa „žabky“ nosia krátkodobo, deformity nohy nespôsobia
Zdroj: bigstockphoto.com

Nosenie obľúbenej letnej obuvi, takzvaných "žabiek", krátkodobo a sezónne nespôsobuje závažnejšie deformity v oblasti nohy, ani ďalšie poškodenie. Konštatoval pre TASR ortopéd Miloslav Smetana.

Tento typ obuvi je podľa jeho slov väčšinou vyrobený z umelých materiálov, má plochú podrážku bez podpätku a je nestabilný, preto je určený len na krátkodobé nosenie okolo bazéna, nie na celodennú chôdzu. "Keďže neposkytuje dostatočnú stabilitu nohe, dochádza často k úrazom, podvrtnutiam. Po druhé, umelý materiál nepôsobí dobre v teple, lebo noha sa potí," povedal. Topánka by mala mať aspoň dvojcentimetrový podpätok, upozornil.

Podľa Smetanu je však pozitívum, že na to, aby sa "žabka" udržala na nohe, sa musia napínať svaly v oblasti priečnej, pozdĺžnej klenby."Žabky", ktoré v predajniach obuvi volajú "flip-flop", si podľa predavačky jednej z bratislavských predajní vo veľkom kupujú ženy aj muži. Napriek tomu, že je to vyslovene rekreačná obuv, "žabky" mnohí podľa nej nosia do mesta. Ako ďalej informovala, ženy si na leto často kupujú aj topánky na takzvanej platforme, vyvýšenej podrážke, ktorá má od 10 do 12 cm. Podľa Smetanu platformy nie sú zdravé. "Tým, že je tam vysoká podrážka vlastne po celej ploche, neumožňuje primerané odvíjanie nohy," povedal s tým, že ide o zložitú súhru kostí, svalov, šliach. "Tá fáza chodu prechádza od oblasti päty, strednej časti nohy, cez špičku až po prsty." Vďaka vysokej podrážke sa tiež znižuje stabilita nohy i celého organizmu a hrozí nebezpečenstvo úrazu.

Deformitu nohy spôsobuje podľa Smetanu trend úzkych lodičiek. "Predstavte si, že máte lodičku na vysokom podpätku, ktorá sa zužuje v prednej časti do špičky," konštatoval s tým, že v tejto polohe je noha stiesnená v úzkom priestore, palec sa tlačí smerom k menším prstom a naopak. "Aby tam bolo viac miesta, tak sa malé prsty pokrčia, aby uvoľnili vpredu miesto pre palec. Toto sa dlhodobým nosením zafixuje," uviedol s tým, že tak vznikajú tzv. kladivkové prsty či vybočený prst, otlaky na kladivkových prstoch, na palci aj pod priečnou klenbou. Preto by mala pacientka, ktorá pociťuje ťažkosti, alebo zistí, že má určitú deformitu, vyhľadať ortopéda. Proces deformácie sa podľa Smetanu dá zastaviť, prípadne zlepšiť, pokiaľ pacientka v určitom štádiu posilňuje svalstvo priečnej klenby, nosí vhodnú obuv, či ortopedické vložky. "V určitej fáze to už konzervatívnym spôsobom nejde a vtedy navrhneme operačnú liečbu," povedal.

Vhodná obuv na letné nosenie je podľa Smetanu vzdušná, primerane stabilná a dobre tvarovaná v oblasti nožnej klenby s koženou stielkou. "Je vhodné, aby bola stabilizovaná päta páskou, aký majú niektoré sandále." Ako dodal, nosenie nevzdušnej obuvi počas leta, napríklad topánok z umelej hmoty, je podhubím pre tvorbu plesní. "Môže dochádzať k rôznym kožným ochoreniam nechtov, či kože," povedal s tým, že noha sa potí, čo je živnou pôdou pre rozvoj takýchto mikroorganizmov. "Záleží od vekovej kategórie. Mladé dámy a mladí páni chcú vyzerať dobre, tak si kúpia skôr niečo módnejšie a naopak, staršia generácia dá na pohodlnosť," konštatovala predavačka z bratislavskej predajne.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: