Dragula nevidí reálne, že lekári dostanú za hodinu LSPP 20 eur

Slovenská lekárska komora (SLK) podporuje petíciu Asociácie súkromných lekárov (ASL) SR, v ktorej žiadajú fungovanie Lekárskej služby prvej pomoci (LSPP) do 22.00 hodiny a minimálnu hodinovú odmenu v roku 2010 vo výške 20 eur (602 Sk). Komora tiež žiada takú istú sumu za pohotovostné služby aj pre lekárov slúžiacich ústavné pohotovostné služby, nielen pre LSPP.

Prezident SLK Milan Dragula však dnes pripustil, že v čase hospodárskej a finančnej krízy nevidí ako reálne, že by lekári takúto odmenu aj dosiahli. Spravodlivá by podľa neho bola hranica aspoň desiatich eur (301 Sk). "Nie je to až tak málo," konštatoval s tým, že sa to napriek tomu nedá porovnávať s vyspelými krajinami. Poznamenal však, že lekári môžu požadovať iba to, čo môžu aj dostať. Všeobecní lekári, ktorí sú zo zákona povinní slúžiť na pohotovosti, sa v januári na zasadnutí parlamentného zdravotníckeho výboru sťažovali poslancom na porušovanie ich práv a slobôd garantovaných Ústavou SR. V petícii žiadali riešenie platenia LSPP a jej zlej organizácie. Ako minimálnu hodinovú mzdu vtedy požadovali 16,6 eura (500 Sk).

Rezort zdravotníctva na to reagoval vytvorením analýzy riešenia LSPP. Podľa prepočtov ministerstva by lekári za túto službu mali dostávať okolo 6,8 eura (204 Sk) za hodinu. Ako však podotkol Dragula, novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorá by mala skrátiť čas fungovania pohotovostí do polnoci, tento problém nerieši. Právnou normou sa bude v stredu 19 augusta zaoberať vláda. Cieľom petície ASL SR je dosiahnuť efektivitu poskytovania výkonov LSPP a primerané ohodnotenie lekára. Asociácia ju chce predložiť aj poslancom Národnej rady SR. Zbieranie podpisov potrvá do 25. augusta. Prezident ASL SR Ladislav Pásztor v tejto súvislosti už uviedol, že bude spokojný, ak sa im podarí zozbierať 1500 podpisov.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: