Česko kúpi podstatne menej vakcín než plánovalo

Len jeden milión dávok vakcín proti chrípke typu A (H1N1) pre pol milióna ľudí nakúpi česká vláda. Pôvodne chcel kabinet kúpiť päťkrát väčšie množstvo až pre štvrtinu českých obyvateľov. Úrady budú musieť prehodnotiť pandemický plán a radia ľuďom, aby sa nechali zaočkovať vakcínou proti bežnej chrípke.

O nižšom počte vakcín a chystanom podpise dohody s farmaceutickou firmou GlaxoSmithKline dnes informovala česká vláda, ktorá sa kvôli tomu mimoriadne zišla. Podpis dohody s niektorým zo štyroch svetových výrobcov vakcín proti chrípke typu A sa očakával už na začiatku augusta. Ministerstvo zdravotníctva však narazilo na značnú neochotu výrobcov zaviazať sa nielen k termínom dodania, ale aj k zodpovednosti za prípadné vedľajšie účinky novej očkovacej látky. Ministerka zdravotníctva ČR Dana Jurásková dnes v tejto súvislosti prístup monopolných výrobcov vakcín označila dokonca až za vydieračský. Výrobcovia totiž ťažia z toho, že dopyt prevyšuje ich výrobné kapacity.

Výsledkom zložitých rokovaní je nielen neskorší podpis dohody, ale aj pre český štát nevýhodné parametre zmluvy. Dodávateľovi vakcíny nehrozia za nedodržanie termínu dodania žiadne sankcie, rovnako ako ani za prípadné vedľajšie účinky novej očkovacej látky proti chrípke typu A. Zodpovednosť preto na seba prevezme český štát. Vakcína sa v Česku očakáva už na jeseň. Jeden z výrobcov vakcíny proti chrípke A, spoločnosť Baxter, má svoj závod dokonca v Česku, ale vláda sa s ním nedohodla. Baxter by mal v tomto roku vyrobiť 80 miliónov dávok pre 40 miliónov ľudí, ale údajne nemá európsku registráciu vakcíny. V ČR sa zatiaľ počet prípadov chrípky A zvyšuje pomalšie než sa ešte pred dvoma týždňami očakávalo. Novým typom chrípky ochorelo v ČR doteraz 217 osôb.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: