Lesných úrazov hrozivo pribúda, vrtuľníky dnes pomáhali pri troch

V tatranských lesoch v oblasti Jamského plesa spadol dnes strom na 32 ročného drevorubača z Východnej. Na mieste zasahovala posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (VZZS) Air Transport Europe (ATE) z Popradu. Muž mal poranenú driekovú chrbticu.

Lekár sa dostal k pacientovi z vrtuľníka za pomoci palubného navijaka a rovnakým spôsobom evakuovali z náročného terénu aj mladého drevorubača vo vákuovom saku. Naložili ho na palubu vrtuľníka a transportovali do popradskej nemocnice.

Lesných úrazov hrozivo pribúda. Ďalšie dva zásahy riešila dnes posádka vrtuľníka z Košíc. "Od začiatku roka zaznamenali posádky vrtuľníkov zo staníc VZZS ATE v Poprade, Banskej Bystrici, Košiciach, Bratislave a Nitre už 36 zásahov tohto typu," uviedla pre TASR hovorkyňa Sylvia Galajda. Lesným robotníkom najčastejšie pomáhala popradská posádka VZZS ATE. Väčšinu týchto úrazov zapríčinili padajúce stromy, prípadne ich časti, ktoré lesným robotníkom spôsobili nezriedka ťažké poranenia. V horách pomáhali vrtuľníky aj pri úrazoch, ktoré súviseli s turistikou a inými športovými aktivitami. Úrazy pri lyžovaní, horolezectve, paraglajdingu, skialpinizme a ďalších športových činnostiach si vyžiadali dovedna 58 zásahov.

Vrtuľníky VZZS ATE pomáhali tiež pri dopravných nehodách. Od začiatku roka zasahovali na slovenských cestách pri polstovke nehôd. "Primárnych zásahov priamo v teréne doposiaľ bolo 240," dodala hovorkyňa.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: