Chrípka typu A (H1N1) - aktualizovaná 17. - 23. augusta

23.8.2009

ÚVZ: V uplynulom týždni potvrdili sedem nových prípadov "prasacej" chrípky

V uplynulom 34. kalendárnom týždni potvrdili na Slovensku sedem prípadov chrípky A(H1N1), tzv. "prasacej chrípky". Štyri pochádzali z Bratislavského kraja a po jednom prípade potvrdili v Banskobystrickom kraji, Nitrianskom a Trenčianskom kraji. Ani v jednom prípade sa pacienti nenakazili v SR. Celkovo bolo v SR od začiatku pandémie potvrdených 99 prípadov tohto vírusu, z toho bolo 90 importovaných prípadov a deväťkrát bol zaznamenaný prenos v rámci krajiny. Úmrtia hlásené neboli. Informuje o tom Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR na webovej stránke. V čase od 10. do 19. augusta nahlásili v SR šesť potvrdených prípadov prasacej chrípky v epidemiologickej súvislosti s pobytom v letnom detskom tábore pre deti do 18 rokov v Taliansku (oblasť Riminskej Riviéry). V piatich prípadoch išlo podľa ÚVZ o importovanú nákazu a v jednom prípade došlo k prenosu ochorenia už na Slovensku u otca jedného z detí. Prípady sa vyskytli v Banskobystrickom a v Bratislavskom kraji. Jedno dieťa bolo hospitalizované. Na základe informácií od bratislavskej cestovnej kancelárie, ktorá bola organizátorom tábora, letný tábor už ukončili. V 34. kalendárnom týždni bolo hlásených spolu 12.899 akútnych respiračných ochorení. Ochorenia hlásilo 50 percent lekárov pre deti a dorast a 42 percent praktických lekárov pre dospelých. Najviac hlásení zaznamenali v Žilinskom a Nitrianskom kraji, najmenej bola v Bratislavskom. V danom kalendárnom týždni nahlásili spolu 1305 ochorení chrípky, alebo ochorenia podobné chrípke, čo predstavuje 10,1 percenta z celkového počtu akútnych respiračných ochorení.

Grécko oznámilo prvé úmrtie na prasaciu chrípku. Obeť sa nakazila v nemocnici

Mladý 23-ročný muž trpiaci na chronické ochorenie srdca zomrel dnes v Grécku po tom, čo sa nakazil chrípkou H1N1. Ide o prvý potvrdený prípad úmrtia na takzvanú prasaciu chrípku v Grécku, informovalo ministerstvo zdravotníctva. Mladý muž, ktorého začiatkom augusta prijali za jednotku intenzívnej starostlivosti v Onassisovom centre pre srdcovú chirurgiu v Aténach, sa údajne nakazil chrípkou H1N1 práve počas hospitalizácie. Grécko je prvou krajinou, kde uskutočnia celoštátne očkovanie každého občana proti prasacej chrípke a začne sa v októbri.

22.8.2009

Kuvajt: Mladá žena zomrela na novú chrípku po pôrode dieťaťa

Mladá žena v Kuvajte zomrela na chrípku typu A (H1N1) len niekoľko dní po tom, ako porodila dieťa cisárskym rezom. Ide o druhú obeť, ktorá v Kuvajte podľahla tejto nákazlivej chorobe. Informovali o tom dnes úrady prostredníctvom médií. Hovorca ministerstva zdravotníctva oznámil, že žena trpela okrem tzv. prasacej chrípky aj akútnym zápalom pľúc. Bola v ôsmom mesiaci tehotenstva, keď ju 12. augusta prijali do nemocnice. Nasledujúci deň lekári uskutočnili cisársky rez a ženu potom premiestnili na jednotku intenzívnej starostlivosti. Hovorca ministerstva neuviedol podrobnosti o zdravotnom stave batoľaťa. V malom štáte v Perzskom zálive bohatom na ropu zaznamenali 1072 prípadov prasacej chrípky. Choroba u väčšiny pacientov mala mierny priebeh a úspešne ju vyliečili.

21.8.2009

Zdraví ľudia nakazení prasacou chrípkou nepotrebujú Tamiflu

Zdraví ľudia, ktorí sa nakazia novou chrípkou typu A (H1N1), nepotrebujú užívať antivirotiká typu Tamiflu. V novom odporúčaní lekárom to dnes uviedla Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Liečbu antivirotikami nie je potrebné aplikovať u ináč zdravých pacientov, u ktorých bude mať chrípkové ochorenie ľahký alebo mierny priebeh. Tamiflu a podobné lieky by mali užívať len najviac ohrozené skupiny pacientov, a to deti mladšie ako päť rokov, starší ľudia nad 65 rokov, tehotné ženy a osoby postihnuté ochoreniami srdca, diabetom a vírusom HIV. Experti zdravotníckej agentúry OSN odporúčajú okamžité nasadenie antivirotík u všetkých pacientov, u ktorých sa vyskytnú ťažké alebo zhoršujúce sa prípady prasacej chrípky, bolesti v hrudi, dýchacie ťažkosti alebo akútne stavy slabosti. V takýchto prípadoch treba zvážiť aj prípadné zvýšenie obvyklých dávok. Nové odporúčanie je v rozpore so stratégiou, ktorú zvolili vlády niektorých krajín. Napríklad v Anglicku, kde môže dostať Tamiflu každý človek nakazený chrípkou typu A (H1N1), bez ohľadu na celkový zdravotný stav. Nemusí pritom ani navštíviť lekára: stačí zavolať na národnú krízovú linku, ktorú obsluhujú operátori bez lekárskeho vzdelania. Niektorí odborníci takýto prístup kritizujú s argumentom, že masové užívanie Tamiflu zvyšuje pravdepodobnosť vzniku rezistentných typov vírusu. Podľa odhadov WHO sa v priebehu nasledujúcich dvoch rokov nakazia prasacou chrípkou asi dve miliardy ľudí, teda skoro tretina svetovej populácie. Väčšina pacientov sa dosiaľ zotavila v priebehu týždňa bez akýchkoľvek liekov.

Čile: Chrípkový vírus H1N1 našli u moriek

V Čile objavili vírus chrípky typu A (H1N1) v morkách, oznámili vo štvrtok miestne úrady. Ide o prvý prípad potvrdenia tohto vírusu mimo ľudí a prasiat. Čílsky poľnohospodársky úrad zdôraznil, že výskyt je lokalizovaný na dvoch farmách 120 kilometrov západne od metropoly Santiago. Nič nenaznačuje rozšíreniu ochorenia medzi morkami v iných častiach krajiny. Laboratórne výsledky tiež u nakazených zvierat vylúčili prítomnosť vírusu H5N1, teda tzv. vtáčej chrípky. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v júni vyhlásila pandémiu tzv. prasacej chrípky. Vírus H1N1 sa rozšíril do približne 180 krajín a zapríčinil najmenej 1462 laboratóriami potvrdených úmrtí ľudí. V Čile mu podľahlo 128 ľudí a nakazil ďalších 12.175 osôb počas zimy na južnej pologuli. Čílske úrady informovali, že na farmách neďaleko prístavného mesta Valparaíso vyhlásili 13. augusta preventívne karanténu po tom, ako chovatelia moriek hlásili anomálie v produkcii vajec. Testy neskôr potvrdili nákazy vírusom H1N1. Nie je jasné, koľko zvierat bolo infikovaných.

20.8.2009

Anglicko: Počet nových prípadov chrípky typu A(H1N1) poklesol, obetí je 54

Odhadovaný počet nových prípadov chrípky typu A(H1N1) poklesol za uplynulý týždeň v Anglicku na 11.000. Pokles zaznamenali vo všetkých vekových skupín, oznámila dnes vládna Agentúra na ochranu zdravia (HPA). Počet obetí spojených s vírusom sa zvýšil v Anglicku na 54 a v Británii celkovo na 59, čo je nárast o desať úmrtí v porovnaní s predchádzajúcim týždňom. Podľa HPA väčšina prípadov má mierny priebeh a zatiaľ nič nenaznačuje, že by vírus mutoval alebo bol rezistentný voči antivirálnym liekom. Zdravotníci očakávajú druhú vlnu prasacej chrípky v najbližšom čase, keď sa milióny detí vrátia v septembri do škôl. Úrady plánujú ako prvých zaočkovať 11 miliónov ľudí, ktorí sú najviac ohrození, pretože nie je dostatok vakcín pre celú populáciu pred zimou.

Malajzia: Vláda obmedzila ceny rúšok proti prasacej chrípke

Malajzijská vláda stanovila maximálne ceny tvárových masiek proti prasacej chrípke. Chce tak zabrániť astronomickému rastu cien týchto ochranných pomôcok, ktoré v obave pred pandémiou vzrástli až o 1000 percent. V súlade s nariadením ministerstva vnútorného obchodu môže obyčajná jednovrstvová maska stáť maximálne sedem malajzijských senov (jeden eurocent). Predajná cena masiek vyššej kvality nesmie prekročiť šesť ringgitov (1,20 eur). Obchodníkom, ktorí v snahe zarobiť na chrípkovej pandémii porušia stanovené pravidlá, hrozí vysoká finančná pokuta a dvojročný väzenský trest. Novej chrípke typu A (H1N1) podľahlo v Malajzii zatiaľ 67 ľudí, ďalších minimálne 4750 sa nakazilo. Počet prípadov nákazy neustále rastie, čo vyvolalo veľký dopyt po ochranných rúškach, ktorých nosenie odporučila obyvateľom aj malajzijská vláda.

19.8.2009

India zrušila pre vírus H1N1 turnaj pozemného hokeja

Indická federácia pozemného hokeja odložila septembrový národný šampionát kvôli výskytu nebezpečného chrípkového vírusu H1N1. Vírusu tzv. prasacej chrípky podľahlo v Indii už 25 ľudí a asi 2000 je novou chorobou nakazených. Turnaj sa mal hrať v dňoch 13. až 27. septembra v západoindickom meste Pune, ktoré patrí k najhoršie postihnutým vírusom H1N1. "Nový dátum turnaja sa určí, až keď sa situácia normalizuje," uviedla federácia vo svojom stanovisku. Pre rastúci počet prípadov ochorenia musel veľké premiéry zrušiť aj filmový Bollywood. Informovala agentúra Reuters.

18.8.2009

Francúzsko: Veľká informačná kampaň má zabrániť šíreniu prasacej chrípky

Francúzska vláda spúšťa masívnu osvetovú kampaň s cieľom zabrániť šíreniu prasacej chrípky, keď sa začne nový školský rok. Minister školstva Luc Chatel dnes povedal novinárom, že pre rodičov a študentov (v krajine s 63 miliónmi obyvateľov) pripravili 12 miliónov informačných letákov. Podľa jeho slov úrady budú mať právo zatvoriť celé školy, ak chrípkou nového typu A (H1N1) ochorejú v jednej z tried aspoň traja študenti. Minister tiež povedal, že ak bude potrebné zatvoriť veľa škôl, výklad učiva bude vysielať štátna televízia a rozhlas, aby študenti veľa nezameškali. Cieľom kampane je ubezpečiť sa, že verejnosť bude varovaná o hrozbe chrípky a bude v pozore, nemala by však panikáriť ani hrozbu ochorenia dramatizovať. Doteraz Francúzsko potvrdilo vyše 690 prípadov prasacej chrípky, experti však očakávajú ich navýšenie, keď sa začne školská výuka a jesenné chrípkové obdobie. Americká vláda naopak presadzuje, aby školy zostali otvorené, ak sa dá. Tento mesiac odporučila, aby sa zatvárali, iba ak na vysoko nákazlivú prasaciu chrípku ochorie veľa študentov.

Maďarsko: Na Sziget Festivale objavili osem prípadov chrípky typu A (H1N1)

Na hudobnom festivale Sziget 2009 v Budapešti, ktorý sa konal od 12. do 17. augusta, zistili u ôsmich návštevníkoch nákazu vírusom chrípky typu A(H1N1). Pre maďarskú komerčnú tlačovú agentúru Független Hírügynökség to potvrdilo Štátne epidemiologické centrum (ÁNTSZ). Z ôsmich pacientov sú podľa hovorkyne ÁNTSZ Emese Ritoókovej piati hospitalizovaní. O ich stave povedala iba toľko, že " sa zlepšuje". Ďalší traja nakazení už mohli opustiť nemocnicu. Centrum neposkytlo informácie o veku a štátnej príslušnosti pacientov. Sedemnásty ročník Sziget Festivalu navštívilo 390.000 návštevníkov z rôznych krajín Európy, vrátane Slovenska.

17.8.2009

Kostarický prezident sa zotavuje po nákaze prasacou chrípkou

Kostarický prezident Óscar Arias sa zotavuje z nákazy vírusom prasacej chrípky (H1N1) a v utorok sa bude venovať svojmu bežnému programu, oznámila dnes jeho kancelária. "Dnes ešte do práce nepríde, ale zajtra áno," uviedol prezidentov hovorca Manuel Morales. Arias, 68-ročný laureát Nobelovej ceny mieru, od preukázania nákazy miernou formou chrípky typu A, ktorú testy preukázali minulý týždeň, pracoval z domu. Kostarický prezident je prvou hlavou štátu, o ktorej je známe, že sa vírusom H1N1 nakazila. Choroba sa po svete šíri od apríla a podľa zdravotníckych predstaviteľov ma potenciál nakaziť až dve miliardy ľudí. Arias bol považovaný za rizikový prípad, pretože zároveň trpí astmou. Hoci väčšina prípadov nákazy mala mierny priebeh, u ľudí s ďalším ochorením je vyššia pravdepodobnosť výskytu vážnej formy ochorenia. V posledných týždňoch bol Arias sprostredkovateľom rozhovorov o ukončení politickej krízy v Hondurase, ktorá vznikla koncom júna po zvrhnutí prezidenta Manuela Zelayu.

Španielsko: Bozky prenášajú chrípku, varovala ministerka, sama to nerešpektuje

Španielske noviny dnes priniesli fotografie ministerky zdravotníctva Trinidad Jiménezovej, ako porušuje svoje vlastné odporúčanie, že sa v rámci ochrany pred prasacou chrípkou treba vyhnúť bozkávaniu sa. Titulná stránka novín El Mundo a ďalších zverejnili snímky ministerky, ako sa pred začiatkom piatkovej tlačovej konferencie víta podľa španielskeho zvyku so spolupracovníkmi bozkami na tváre. Na konferencii varovala, že bozkami sa prenáša vírus chrípky nového typu H1N1. Ministerka v piatok odštartovala protichrípkovú kampaň, v rámci ktorej odporúča ľuďom, aby si často umývali ruky, používali vreckovku pri kýchaní či kašli a nepili z pohára po niekom inom. Niekoľko hodín po jej tlačovej konferencii si vírus v krajine vyžiadal 11. obeť, 31-ročnú ženu.

Japonsko a Kórea zaznamenali prvé úmrtia v súvislosti s prasacou chrípkou

Prvé úmrtia v súvislosti s prasacou chrípkou dnes potvrdili Japonsko a Južná Kórea. V oboch krajinách zomreli muži, päťdesiatnici. Japonec z ostrova Okinawa, ktorý mal prasaciu chrípku, podľahol zápalu pľúc. Podľa lekára mal chronické ochorenie obličiek a problémy so srdcom. Lekár odmietol uviesť, či sa chrípkou nového typu nakazili aj členovia jeho rodiny. Aj Kórejčan zomrel na zápal pľúc a ďalšie komplikácie v dôsledky chrípky H1N1. Po návrate z návštevy Thajska pred týždňom dostal vysokú horúčku a poslali ho do nemocnice, kde mu diagnostikovali vírus prasacej chrípky. V Japonsku sa doteraz nakazilo prasacou chrípkou vyše 7300 ľudí.

Egypt: Protichrípkové opatrenia vyvolali medzi pútnikmi do Mekky chaos

Chaos vypukol dnes na letisku v egyptskej Káhire, kde uviazli desiatky cestujúcich, chystajúcich sa zúčastniť na tradičnej moslimskej púti do Mekky. Od dnešného rána totiž začali platiť obmedzenia, ktoré majú zabrániť šíreniu prasacej chrípky medzi pútnikmi. Egypt a mnohé ďalšie krajiny regióny zakázali účasť na púti do Mekky deťom do 12 rokov a ľuďom starším ako 65 rokov. Bezpečnostní pracovníci vyvádzali cestujúcich z lietadiel, do ktorých už nastúpili. Mnohí z cestujúcich odmietli opustiť terminál letiska a protestovali voči zákazu, uviedol oficiálny egyptský predstaviteľ, ktorý nemal oprávnenie informovať médiá a hovoril pod podmienkou utajenia svojej totožnosti. Pútnici si často šetria na púť do Mekky celé roky. Najviac ľudí sa na ňu vydáva každý rok počas posvätného mesiaca ramadán.

Holandsko: Prasacia chrípka inšpirovala novú videohru

Celosvetová pandémia prasacej chrípky inšpirovala vznik novej internetovej videohry. Vytvorila ju skupina holandských vedcov s cieľom zlepšiť informovanosť verejnosti o spôsoboch boja proti šíreniu nového vírusu. "(V hre) ide o to, čo sa práve deje, čo sa odohráva v reálnom svete," vysvetľuje virológ Albert Osterhaus z Erasmovho zdravotného centra v Rotterdame, ktorý sa spolu s kolegami podieľal na vzniku hry s názvom "The Great Flu" (Veľká chrípka). Hra je zadarmo dostupná na internetovej stránke www.thegreatflu.com. Začína hrôzostrašnými fotkami pacientov pripútaných na lôžka a hrobov obetí z čias smrtiacej pandémie španielskej chrípky z roku 1918. Každý hráč si na začiatku hry vyberie typ vírusu, proti ktorému bude bojovať všetkými dostupnými prostriedkami, vrátane zavádzania monitorovacích systémov, zhromažďovania zásob antivirotík a vakcín, či rozhodovania o uzavretí škôl a letísk. "Tvoje kroky na kontrolu vírusu stoja peniaze," upozorňuje program hráčov na skutočnosť, že majú k dispozícii len obmedzený objem finančných prostriedkov. Treba sa tiež uisťovať, že prijaté protichrípkové opatrenia majú dostatočnú politickú podporu. Počas hry je užitočné priebežne sledovať počet mŕtvych a nakazených pacientov a čítať novinové články o aktuálnych svetových udalostiach, napríklad nepokojoch vyvolaných pandémiou. Podľa holandských virológov by si mali hráči vytvoriť približnú predstavu o tom, aké komplikované sú praktické rozhodnutia týkajúce sa verejného zdravotníctva. Zdá sa, že virtuálny projekt "Veľkej chrípky" zatiaľ nedokázal zaujať predstaviteľov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Jej hovorca uviedol, že hru nepozná, a ani nemá čas si ju zahrať.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: