Švédska študentka umenia stojí pred súdom za predstieranie psychózy

Švédska študentka umenia Anna Odellová predstierala v januári na moste v Štokholme duševnú rozorvanosť a úmysel spáchať samovraždu. Incident, ktorého priebeh si nafilmovala, bol súčasťou jej záverečného projektu na Fakulte umení, remesiel a dizajnu.

Bola taká presvedčivá, že ju privolaná polícia previezla na psychiatriu v centre Štokholmu, kde ju hospitalizovali. Pred súdom sa teraz zodpovedá za vyvolanie falošného poplachu, za čo jej hrozí pokuta, ale aj až dva roky väzenia. Niektorí ľudia obhajujú jej čin ako legitímny umelecký projekt, zatiaľ čo iní ju kritizujú za zneužitie už aj tak preťaženého zdravotníckeho systému.

Študentka sa policajtom i na psychiatrii bránila, preto ju zdravotníci upokojili sedatívami a priviazali na posteľ. Vo svojej výpovedi pred súdom uviedla, že musela predstierať ochorenie, aby poskytla verejnosti skutočný pohľad na úroveň psychiatrickej starostlivosti o ľudí. "Ako umelec máte príležitosť ukázať niečo verejnosti. Pozrú sa na to a zvážia, či to treba zmeniť," uviedla dnes pred súdom v Štokholme. Na svoju obhajobu tvrdila, že mala v minulosti psychické problémy a situáciu tak pozná "na vlastnú kožu". Keď vyšlo najavo, že oklamala zdravotnícky personál v nemocnici a psychózu predstierala, prokuratúra ju obvinila zo zneužitia zdravotnej starostlivosti. Súd jej predbežne nariadil uhradiť zdravotníctvu vynaložené náklady na ňu vo výške 12.000 švédskych korún (1190 eur).
Rozhodnutie o treste vynesie súd začiatkom septembra.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: