Tisícom chorých bez poistenia v USA pomáhajú lekári zadarmo

Tisícom chorých bez poistenia v USA pomáhajú lekári zadarmo
Zdroj: bigstockphoto.com

Organizácia Remote Area Medical (RAM) organizuje po Spojených štátoch amerických (USA) lekárske misie, počas ktorých ošetruje chorých pacientov bez zdravotného poistenia a prístupu k zdravotnej starostlivosti. Pre mnohých je to posledná a jediná šanca hovoriť so zdravotným odborníkom. Organizáciu RAM založil kovboj amazonský Stan Brock s poslaním šíriť lekársku pomoc v rozvojových krajinách, teraz však realizuje 60 percent svojich operácií v USA.

Misia RAM prináša do odľahlých miest mobilnú lekársku kliniku, ktorej zariadenie organizátori často rozkladajú v telocvičniach alebo miestnych kultúrnych centrách. Desiatky zubárov pracujú v dlhých radoch, jeden vedľa druhého, niekedy aj 12 hodín denne. Pacientov, ktorí si ošetrenie v normálnom zdravotnom zariadení v USA nemôžu dovoliť, sú totiž milióny. Ich jedinou šancou sú potom obetaví lekári, ktorí pre RAM pracujú úplne zadarmo. Lekármi RAM sa stávajú zvyčajne iba na pár dní, počas aktuálnej misie. Zákony v USA totiž lekárom prísne regulujú pôsobnosť v každom z 50 amerických štátov.

Stovky lekárov organizuje filantrop a bývalý kovboj z Amazonu Stan Brock. Ako mladého chlapca ho zachránili pred divokým koňom, ale jeho stav si vyžadoval nemocničné ošetrenie. "Povedali mi, že najbližšia nemocnica je vzdialená 26 dní chôdze. Bolo to vtedy, keď som dostal nápad, že jedného dňa sa pokúsim priniesť doktorov trocha bližšie," popísal Brock históriu svojej humanitnej organizácie pre TASR. Kovbojská minulosť ho priviedla do USA, kam prišiel ako televízna osobnosť prírodopisného filmu Wild Kingdom: „Keď sa výroba programu skončila, mal som možnosť vrátiť sa k môjmu niekdajšiemu cieľu a vytvoril som túto organizáciu.„ Hoci jeho pôvodným zámerom bola pomoc rozvojovým krajinám, v posledných rokoch pôsobí stále intenzívnejšie v USA. „Máme veľmi dobrý program v Guajane a v severnej časti Brazílie. Ale dnes sme tu, v najbohatšej krajine sveta, v jednom z jej najväčších miest, Los Angeles a máme tu tisíce pacientov," vysvetlil Brock nevyhnutnosť zatiaľ najväčšej misie RAM v miliónovom americkom meste.

"Stálo by ma to niekoľko sto dolárov, ak by som išla inam a musela si to zaplatiť," uviedla pre TASR Joan Brogdonová, jedna z tisícov pacientov mobilnej kliniky RAM v meste Los Angeles. "Všetko bolo zadarmo, dokonca nám dali popoludní obed, čo bolo veľmi milé," dodala staršia slobodná žena, ktorá na konci augusta príde o dom. Pred vyše rokom stratila prácu, s ňou aj zdravotné poistenie a minuli sa jej už aj rezervy na splátky hypotéky. Napriek finančným problémom a neschopnosti platiť za zdravotné poistenie má odmietavý názor k všeobecnému prístupu k zdravotníctvu, čo je počas diskusií o zdravotníckej reforme častý jav. V rozhovore s TASR zopakovala v médiách často opakované informácie, podľa ktorých musia pacienti v európskych krajinách dlho čakať na ošetrenie, a podľa ktorých je kvalita amerického zdravotníctva "najlepšia na svete".

Bezplatná mobilná klinika RAM zavítala do Los Angeles na 8 dní, ale časenky sa jej minuli už na začiatku druhého dňa. "Tu sme v Los Angeles, kde je dopyt obrovský. V USA je 47 miliónov nepoistených ľudí, veľká časť z nich žije práve v tomto okolí," popísal prvú mestskú misiu kliniky RAM jej hlavný organizátor Don Manelli. "Primárne sme sa doteraz sústredili na rurálne prostredie. Náš program začal pôvodne v rozvojových krajinách. Dnes je však 60 percent našich aktivít v USA, pretože je tu kritická potreba zdravotného ošetrenia pre veľa ľudí," dodal Manelli. Misia v Los Angeles bola pre organizáciu RAM v poradí 567. podujatím tohto druhu. Celkovo 3 827 dobrovoľníkov ošetrilo 6344 pacientov. Hodnotu ich práce organizátori vyčíslili na takmer tri milióny USD. Podľa slov Manelliho nie je vylúčené, že RAM sa ešte do Los Angeles v budúcnosti vráti.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: