APZZS: Tender MZ SR pripraví o prácu 600 lekárov a záchranárov

Asociácia poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby (APZZS) SR, ktorá združuje 18 poskytovateľov, tvrdí, že vláda a ministerstvo zdravotníctva (MZ) sa v čase finančnej a hospodárskej krízy rozhodli prispieť k zvyšovaniu nezamestnanosti. Dôvodom majú byť výsledky tendra na 78 licencií pre záchranky, ktoré pre členov asociácie nedopadli priaznivo. Podľa predsedu APZZS Jána Hencela tak príde o prácu 600 lekárov a záchranárov, ktorí pomáhali aj pri tragédiách v Polomke, Novákoch či na festivale Pohoda. Niektorí z nich už dostali výpovede.

Ako ďalej priblížil Hencel, po zverejnení výsledkov 18. augusta sa poskytovatelia dozvedeli, že nebudú ďalej prevádzkovať 53 staníc. Upozornil, že žiaden poskytovateľ doteraz nedostal od ministerstva odôvodnenie, prečo vo výberovom konaní neuspel. Podpredseda asociácie Michal Bahelka v tejto súvislosti podotkol, že mnohí títo poskytovatelia si roky zodpovedne plnili svoje úlohy, zažili aj niekoľko kontrol, pričom sa nevyskytli žiadne problémy.

"Je všeobecne známe, že rezort zdravotníctva má nedostatok kvalifikovaných zdravotných pracovníkov. To znamená, že uplatnenie si v ňom môže nájsť každý kvalifikovaný zdravotník," reagoval pre TASR Komunikačný odbor MZ SR. Ministerstvo tiež podotklo, že po skončení všetkých troch kôl výberových konaní by sa počet staníc ZZS mal oproti terajšiemu stavu zvýšiť na 270. "Čiže naopak, je tu šanca pre ďalších záchranárov," tvrdí ministerstvo.

"Pre nás je nepochopiteľné to, že poskytovatelia, ktorí v súčasnosti existujú a plnia si úlohy svedomito, nemali žiadne problémy počas niekoľkých rokov, tak nevedia, prečo vo výberovom konaní neboli úspešní," zhrnul Bahelka. Asociácia tiež upozornila, že jej členom vznikne tým, že prišli o 53 staníc, aj škoda vo výške deväť miliónov eur (271,1 milióna eur), keďže sanitky, lieky či zdravotnícky materiál ostanú nevyužité. Bahelka zároveň poukázal, že štátna Záchranná dopravná a zdravotnícka služba Bratislava pravdepodobne pre tender vypísala výberové konanie na 140 sanitiek. Na margo zasielania rozhodnutí rezort konštatoval, že je to rozsiahla agenda. "Zo zákona ministerstvo musí poslať pozitívne aj záporné stanoviská a zároveň neúspešní uchádzači dostali písomné oznámenia, tak, aby bola dodržaná trojmesačná lehota do ukončenia platnosti starých povolení," uvádza sa v stanovisku. Ako ďalej priblížilo MZ SR, výberová komisia hodnotila pri výbere poskytovateľov personálne zabezpečenie, materiálno-technické vybavenie, preukázanie počtu sanitných vozidiel, hodnotenie projektu stratégie na obdobie štyroch rokov prevádzkovania, hodnotenie odborných znalostí potrebných na prevádzkovanie ambulancií ZZS.

Ako vyplynulo z výsledkov výberového konania, 77 ambulancií záchrannej zdravotnej služby (ZZS) bude prevádzkovať 16 firiem. Najviac ambulancií bude prevádzkovať Záchranná dopravná a zdravotnícka služba Bratislava a Falck - Záchranná, a.s. Košice. Dôvodom výberového konania boli končiace sa licencie. Na Slovensku je v súčasnosti 264 ambulancií ZZS, z toho je 120 ambulancií rýchlej lekárskej pomoci (RLP) a 144 ambulancií rýchlej zdravotníckej pomoci (RZP). Najviac ich je v Banskobystrickom kraji, a to až 47, najmenej - 19 v Trnavskom kraji. V Bratislavskom kraji je ich celkom 25. Základný rozdiel medzi RLP a RZP je v zložení posádky. V oboch sa nachádza vždy stredný zdravotnícky pracovník - záchranár a vodič - záchranár, v RLP je navyše aj lekár. Ambulancie ZZS prevádzkuje v súčasnosti 50 poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby, pričom dvaja z nich prevádzkujú stanice leteckej ZZS.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: