Čína: Dve tretiny transplantovaných orgánov pochádzajú od popravených väzňov

Približne dve tretiny transplantovaných orgánov v Číne pochádzajú od popravených väzňov, napriek snahám vlády vybudovať systém verejného darcovstva pre milión ľudí čakajúcich na transplantáty.

"Vláda má za cieľ znížiť dlhoročnú závislosť na popravených väzňoch, ktorí nie sú riadnym zdrojom pre transplantovanie orgánov," citoval denník China Daily námestníka ministra zdravotníctva Chuang Ťie-fua. Približne milión Číňanov potrebuje orgány, pričom ročne len jedno percento dostane transplantovaný orgán. Ministerstvo zdravotníctva zaviedlo tento týždeň nový národný systém pre darovanie orgánov, ktorý bojuje aj proti ich pašovaniu. Systém je vo verejnom záujme a bude prospešný a spravodlivý pre pacientov bez ohľadu na sociálny status. "Transplantáty by nemali byť privilégiom bohatých," povedal Chuang.

Nový systém by mal zároveň zabrániť aj turizmu za transplantátmi, keď zahraniční pacienti platia za transplantáty v čínskych nemocniciach. Čína zakázala komerčný obchod s ľudskými orgánmi v roku 2006 a požaduje písomný súhlas od darcov orgánov. Ročne sa v krajine vykoná 8000 popráv, čo je viac ako dovedna vo zvyšku sveta.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: