Raši: Kritika výberu poskytovateľov ZZS je neopodstatnená

Kritika výberu poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby zo strany poslanca NR SR Viliama Novotného (SDKÚ-DS) či predstaviteľov Asociácie poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby (APZZS) je neopodstatnená. TASR to povedal minister zdravotníctva SR Richard Raši počas dnešnej tlačovej konferencie v priestoroch Nemocnice s poliklinikou v Žiline.

"Faktom je, že výberové kritériá sme vôbec nemenili. Zostali v tej istej podobe, ako boli nastavené predchádzajúcou vládou. Zachovali sme ich aj z toho dôvodu, že akákoľvek zmena by vyústila do obvinení, že meníme pravidlá preto, aby sme niekomu pomohli a opäť by odznelo slovo klientelizmus," povedal Raši. "Na rozdiel od obdobia spred štyroch rokov teraz nikto nehovorí o žiadnom kupovaní staníc, ani o tom, že by sa za získanie staníc dávali peniaze. Minimálne toto vnímam ako veľmi pozitívny posun. Samozrejme, tí, čo stanice strácajú, sú nespokojní a tí, čo ich získavajú, sú spokojní," skonštatoval s tým, že zatiaľ sa zrealizovalo iba prvé z troch kôl výberového konania.

Minister zdravotníctva ďalej vyjadril nesúhlas s medializovaným odhadom APZZS, hovoriacom o počte 600 zdravotníckych pracovníkov, ktorí v dôsledku tohto výberového konania prídu o zamestnanie. "Ideálna potreba záchranárov je minimálne o 20 percent vyššia. Zvyšujeme počet bodov záchrannej zdravotnej služby z 264 na 270. Preto je logické, že výsledkom tohto procesu nebude prepúšťanie. Kvalifikovaní ľudia si určite nájdu uplatnenie v celom systéme nášho zdravotníctva, ktorý ich potrebuje a je personálne poddimenzovaný," dodal.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: