Zdravý spánok podľa FENG-ŠUEJ

Zdravý spánok podľa FENG-ŠUEJ
Zdroj: bigstockphoto.com

Feng-šuej vychádza z postulátu, že všetko čo nás obklopuje, pozostáva z energie a je v neustálom pohybe. Pri harmonizovaní priestoru je potrebné zabezpečiť mierne a plynulé prúdenie životodarnej energie, tzv. čchi, vo všetkých obytných i pracovných miestnostiach.

Zablokované trasy, nakopená alebo rýchlo unikajúca energia spôsobuje telesné i duševné choroby. Podobne ako akupunktúra, ktorá študuje neviditeľné dráhy telesnej energie pohybujúce sa v meridiánoch a dokáže jemnou ihlou vyvolať liečebný impulz, dokáže aj feng-šuej aktivovať správne zvolený bod v priestore a dosiahnuť cielenú zmenu so silným ozdravným účinkom.

Spálňa podľa feng-šuej

Spálňa je mimoriadne dôležitá. Je to miesto pre odpočinok a relaxovanie. Od kvality spánku závisí naše zdravie, ale aj pracovné výkony a partnerské vzťahy. Ak trpíme z medicínskeho hľadiska nevysvetliteľnými bolesťami hlavy, zápalmi kĺbov, ráno sa budíme neodpočinutí a unavení, je čas pozrieť sa na spálňu z pohľadu feng-šuej.

V pokoji a bezpečí

Dôležitá je poloha spálne v dome či byte, ale aj jej zariadenie, predovšetkým posteľ. Vyberáme vždy najpokojnejšie miesto, čo najďalej od vchodových dverí. Okno spálne smerujúce do rušnej ulice kvalitu spánku znižuje. Miesto na spanie má byť naším súkromným ostrovčekom pokoja. Vyvarovať sa treba susediacej kúpeľne vtedy, ak do nej vchádzame zo spálne. Dobrý spánok zabezpečí posteľ umiestnená v svetovom smere, s ktorým korešponduje kua číslo človeka a vypočíta ho odborný poradca feng-šuej.

K zdravému nočnému odpočinku nám pomôžu nasledujúce pravidlá feng-šuej.

Záhlavie správnym smerom

Správne umiestnená posteľ je uhlopriečne od dverí. Za záhlavím postele je rovná, nie šikmá stena. Oproti posteli je stena bez dverí a okien. Vpravo/vľavo od postele je okno, na protiľahlej strane sú dvere (viď nákres). Čelo postele je podľa feng-šuej symbolická hora, ktorá zabezpečuje pocit ochrany a podpory. Vyslovene zlá je tzv. poloha smrti, keď nohy spiaceho smerujú rovno k dverám. Neodporúča sa spať pod oknom, strešným oknom, medzi dvoma oknami, alebo mať posteľ položenú diagonálne v priestore. Najvhodnejšia posteľ je drevená, s nožičkami. Kovové rámy postelí a matrace s kovovými pružinami dobre znáša len malé percento ľudí. Kov vytvára pre väčšinu z nás škodlivé energetické pole. Drevené postele majú izolujúcu silu dreva a poskytujú spiacemu správne uzemnenie.

Pre dobrý manželský život odporúča feng-šuej posteľ s matracom vcelku. Postele s úložným priestorom pod lôžkami nie sú negatívne, ak sa nestanú skladiskom zbytočností. Do zásuviek pod posteľ patria výlučne vankúše,  prikrývky, deky,  prípadne posteľná bielizeň.

Nad posteľou nesmú byť žiadne police či skrinky, pretože vytvárajú neustály tlak na hlavu spiaceho. Osobitnou kapitolou sú priznané drevené trámy, podkrovné spálne a spálňa umiestnená nad garážou. Tieto nedostatky sú veľmi časté v súčasnej domovej výstavbe. Priestor v podkroví so šikmými stropmi sa ťažko zariaďuje. Odlišné prúdenie vzduchu a tlak šikmého stropu prispievajú k  zdravotným problémom. Spanie nad garážou je nešťastné riešenie a tiež je zárodkom viacerých ochorení. Ak našou posteľou „prechádza“ trám na strope, najlepšie urobíme, ak posteľ posunieme tak, aby trám nebol nad telom spiaceho. Nápravným opatrením je aj baldachýn.

Menej je viac

Pre zariadenie spálne platí zásada striedmosti. V tejto miestnosti sa vyvarujeme väčšieho množstva ozdôb a dekoračných predmetov. Samozrejmosťou je, že sem neumiestňujeme televízory, telefóny, rádiá, počítače. Elektronické budíky položíme čo najďalej od hlavy spiaceho. Okrem kvalitného lôžka patrí do spálne len skriňa alebo šatníková skriňa, komoda na bielizeň, dva nočné stolíky a prípadne menší stolík s jedným kreslom. Knižnica do spálne nepatrí. Spálňa nie je kancelária, je to priestor vyhradený na spanie a odpočinok.

Ľahneme si do postele a pozorne prezrieme miestnosť, či na nás nemieria ostré hrany nábytku alebo roh steny. Tieto tzv.jedovaté šípy sú zodpovedné za zlý spánok a oslabenie tej časti tela, na ktorú smerujú.

Ak sme priaznivcami nábytku v starodávnom štýle, alebo máme v spálni masívny čierny či mahagónový nábytok s leskom, je osviežujúce ak priestor „odľahčíme“ jedným kusom moderného nábytku či prúteným kresielkom.

Dôležitým pravidlom je neumiestňovať v spálni zrkadlo. Najmä veľké zrkadlá, ktoré odrážajú lôžko spiaceho, vytvárajú v podvedomí nepokoj, stres a podráždenie. Tieto zrkadlá na noc zakrývame, napríklad závesom.

V spálni majú svoje miesto obrazy a sošky, najmä párové. Na nočnom stolíku či komode má svoje miesto spoločná fotografia manželov. Fotky detí a rodiny však do tohto intímneho priestoru nepatria. Tematika zamilovaných či súzvučných dvojíc, ale aj „liečivých“ kvetov je vítaná. Z kvetov sú na prvom mieste pivonky a všestranní špecialisti – orchidey.

Živé kvety dávame do spálne v malom počte, najlepšie dva kusy. Červenokvitnúce dodajú vášeň, zelené s okrúhlymi listami upokojujú. Špicaté rastliny do spálne nepatria.

Pri výbere farby na maľovku stien sa skúsený odborník na feng-šuej riadi hviezdami daného svetového smeru. Ak ich nepoznáme, vyberieme si niektorú z pastelových farieb. Vylúčime bielu, modrú a ostrú červenú. Modrá je studená, v bielej izbe sa ťažko odpočíva, červená príliš aktivizuje.

Čas na novú posteľ

Podľa feng-šuej majú predmety schopnosť uchovávať v sebe tak pozitívne, ako aj negatívne energie. S kúpou nového lôžka na spanie by sa nemalo otáľať po rozvode, ďalej ak išlo o lôžko ťažko chorého alebo partner skonal. Nová posteľ patrí k sťahovaniu do nového domu či bytu. Mladomanželia by mali odmietnuť každú ponuku obdarovania už používanými posteľami či nákup z druhej ruky. Vykročenie do novej etapy života ide ruka v ruke s novou manželskou posteľou.

Vhodná poloha postele

Baldachýn je dobrým riešením, ak stojí posteľ v prúde energií, alebo ju nemožno správne umiestniť. Pastelová zelená je upokojujúca a prispieva k pokojnému spánku. Správna poloha lôžka s ohľadom na dvere a okná zabráni nepokoju a pocitom zraniteľnosti. Do spálne patrí iba jedno kreslo.

Autor článku: Časopis Bedeker zdravia

Dátum zverejnenia: