Chrípka typu A (H1N1) - aktualizovaná 25. - 29. augusta...

29.8.2009

Mexiku: Počet prípadov nakazenia prasacou chrípkou by sa mohol zvýšiť na milión

Úrady Mexika dnes oznámili, že by sa v tejto stredoamerickej krajine počet prípadov nakazenia prasacou chrípkou v priebehu zimy mohol zvýšiť aj na milión. Podľa mexického ministra zdravotníctva Josého Angela Cordovu sa v súčasnosti v Mexiku počet osôb nakazených vírusom H1N1 pohybuje okolo 21 265. Od apríla tohto roku, zahynulo na území tohto štátu v dôsledku komplikácií spôsobených prasacou chrípkou 184 ľudí. Každý deň sa v Mexiku nakazí vírusom H1N1 80 až 100 osôb, ale v zimných mesiacoch sa v tejto súvislosti očakáva značný každodenný nárast. Podobne ako koncom apríla a začiatkom mája tohto roku plánujú mexické úrady v prípade potreby aj v zimných mesiacoch selektívne uzavrieť školy, aby zabránili väčšiemu šíreniu sa nákazy, píše agentúra Associated Press (AP).

28.8.2009

WHO: Na južnej pologuli klesá počet prípadov prasacej chrípky

Ochorenia na prasaciu chrípku na južnej pologuli ubúdajú, a to práve v čase, keď sa končí obdobie sezónnej chrípky. Oznámila to dnes Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) so sídlom vo švajčiarskej Ženeve. WHO uviedla, že zvýšenie počtu chrípkových ochorení ešte stále zaznamenávajú v Juhoafrickej republike a Bolívii, pričom v mnohých týchto prípadoch ide zrejme o prasaciu chrípku. Hovorca WHO Gregory Hartl však vyhlásil, že počet chorých na chrípku sa na väčšej časti južnej pologule už vrátil do normálu. Organizácia dnes informovala, že po celom svete ochorelo na chrípku H1N1 najmenej 209.438 ľudí a podľahlo jej najmenej 2185 osôb. Skutočný počet chorých je však oveľa väčší, pretože krajiny už organizácii neoznamujú jednotlivé prípady. Hartl dodal, že WHO sleduje výskyt chrípky v Japonsku, pretože hlavná sezóna infekcií sa tam podľa pozorovaní začína skôr než zvyčajne. To môže znamenať aj zvýšený a zrýchlený prenos prasacej chrípky.

WHO varuje pred ťažkou formou prasacej chrípky

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) dnes informovala o ťažkej forme prasacej chrípky, ktorá napadá priamo pľúca, spôsobuje rozsiahle zdravotné ťažkosti aj inak zdravým mladým ľuďom a vyžaduje si finančne nákladnú hospitalizáciu. WHO uvádza, že v niektorých krajinách až 15 percent pacientov infikovaných novým druhom pandemického vírusu H1N1 bude v nadchádzajúcom zimnom období potrebovať intenzívnu nemocničnú starostlivosť. Zdravotný systém je však už aj bez toho preťažený, všíma si správa WHO. Organizácia predtým oznámila, že ochorenie H1N1 dosiahlo stupeň epidémie v Japonsku, kde možno tento rok očakávať dlhé chrípkové obdobie, a v tropických oblastiach sa situácia takisto zhoršuje. "Najzávažnejšie je možno to, že klinickí lekári na celom svete hlásia veľmi ťažkú formu ochorenia - a to aj u mladých a inak zdravých ľudí - akú len zriedka možno badať pri sezónnych chrípkových infekciách," uvádza WHO. "U týchto pacientov vírus napadá priamo pľúca a spôsobuje závažné dýchacie ťažkosti. Záchrana ich životov závisí od vysoko špecializovaných jednotiek intenzívnej starostlivosti a spája sa s dlhou a nákladnou hospitalizáciou."

SR nakúpi milión vakcín proti novej chrípke, rokovania finišujú

Rokovania ohľadne nákupu vakcín proti novému vírusu chrípky typu A (H1N1) medzi Správou štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR a farmaceutickými spoločnosťami sa blížia ku koncu. Ako pre TASR uviedol riaditeľ Kancelárie SŠHR SR Ľubomír Urban, nákupom vakcín by sa na svojom najbližšom zasadnutí 2. septembra mal zaoberať aj vládny kabinet. Objasnil, že SŠHR SR chce v rokovaniach dosiahnuť čo najprijateľnejšiu cenu, ako aj harmonogram dodávok. Slovensko by malo nakúpiť vakcíny pre 20 percent populácie, teda milión ľudí. V skladoch Správy štátnych hmotných rezerv sa nachádza dostatočný počet ochranných pracovných pomôcok v prípade vzniku pandémie tzv. prasacej chrípky. Prostriedky osobnej ochrany sa nachádzajú aj v nemocniciach, pripravené sú i pre políciu, hasičov, colníkov, rezorty dopravy a obrany, ako aj pre Štátnu veterinárnu a potravinovú správu SR. K dispozícii sú tak ochranné rúška a obleky, respirátory, návleky na obuv, nesterilné rukavice, zaťahovacie vrecia a dezinfekčné vreckovky. Správa zabezpečila distribúciu týchto kompletov a pomôcok do nemocničných lekární dislokovaných v sídle krajov pre osoby nasadzované na likvidáciu možných ohnísk chrípky. Týmto spôsobom má byť zabezpečená aj ich rýchla dostupnosť v prípade vzniku ohniska chrípky v niektorom regióne SR. Štátne hmotné rezervy tiež disponujú približne 700.000 baleniami Tamiflu a 1000 baleniami Tamiflu Dry Sirup. Antivirotiká sú prednostne určené pre rizikové skupiny a pre osoby, ktoré zabezpečujú chod krajiny počas pandémie. Lieky možno na požiadanie okamžite uvoľniť zo skladov. Antivirotiká i ochranné prostriedky od SŠHR sa nachádzajú aj na infekčných oddeleniach fakultných nemocníc, ktoré ich môžu okamžite použiť. Na Slovensku sa doteraz potvrdilo viac ako 100 prípadov novej chrípky. Vôbec prvým pacientom bol v SR 37-ročný muž, ktorý sa infikoval pri návšteve USA a po návrate domov chrípku preniesol aj na svojho 8,5-mesačného syna.

ÚVZ: Slovensko má ďalších 15 potvrdených prípadov chrípky A(H1N1)

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) zaznamenal v uplynulom 35. kalendárnom týždni 15 importovaných prípadov tzv. "prasacej chrípky". Štyri prípady boli z Bratislavského kraja, po tri z Nitrianskeho a Banskobystrického kraja, po dva prípady hlásili Trnavský a Žilinský kraj a jeden Prešovský kraj. Celkovo bolo v SR od začiatku pandémie potvrdených 114 ochorení vyvolaných vírusom A(H1N1), z toho 105 bolo importovaných prípadov a deväťkrát bol zaznamenaný prenos na Slovensku. K úmrtiam nedošlo. ÚVZ ďalej informuje, že v 35. kalendárnom týždni bolo hlásených 14.428 akútnych respiračných ochorení (ARO), t.j. chorobnosť 576 ľudí na 100.000 osôb v starostlivosti lekárov hlásiacich v tomto období. Najvyššia vekovo špecifická chorobnosť bola zaznamenaná v skupine 0- až 5-ročných. Ochorenia hlásilo 54 percent lekárov pre deti a dorast a 43 percent praktických lekárov pre dospelých. Najvyššia proporcia hlásiacich lekárov bola zaznamenaná v Žilinskom a Nitrianskom kraji, najnižšia v Bratislavskom kraji. V 35. kalendárnom týždni bolo do Národného referenčného centra pre chrípku (NRC) zaslaných 28 výterov z nosa a hrdla. Od začiatku chrípkovej sezóny je to už spolu 1306 vzoriek biologického materiálu na virologické vyšetrenie, z ktorých bolo izolovaných 247 vírusov chrípky typu A a 98 vírusov chrípky typu B.

USA: Tehotné ženy vyzvali na očkovanie proti chrípke H1N1

Americkí zdravotní odborníci zdôrazňujú, že pre tehotné ženy a čerstvých rodičov je životne dôležité, aby sa dali očkovať vakcínou proti prasacej chrípke a ochránili tak seba aj svoje deti pred touto nákazlivou chorobou. Tina Johnsonová z Americkej akadémie pre ošetrovateľky a pôrodné asistentky vyhlásila: "Tým, že nedostanete chrípku, lepšie ochránite svoje deti." Dr. Anne Schuchatová z amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDCP) uviedla na štvrtkovom brífingu, že ženy v ktoromkoľvek štádiu tehotenstva by sa mali dať zaočkovať proti chrípke H1N1.

27.8.2009

Francúzsko: Na jeseň odštartujú hromadné očkovanie proti prasacej chrípke

Francúzska vláda odštartuje na jeseň hromadné dobrovoľné očkovanie proti chrípke typu A(H1N1). Ako dnes uviedla ministerka zdravotníctva Roselyne Bachelotová, vakcinácia by sa mala začať v polovici októbra, hneď ako štyri najväčšie laboratóriá dostanú oficiálne povolenie na výrobu očkovacej látky. Očkovanie bude bezplatné a dobrovoľné. Ministerka však vyzvala občanov, aby sa dali zaočkovať a chránili tak seba i ďalších ľudí. "Pripravujeme sa na chrípku, ktorá môže byť veľmi nebezpečná pre rizikové skupiny obyvateľstva," zdôraznila Bachelotová.

Sýria potvrdila prvý prípad úmrtia na prasaciu chrípku

Ministerstvo zdravotníctva Sýrie potvrdilo prvé úmrtie na chrípku typu A(H1N1) v krajine. Podľa tlačovej agentúry SANA zomrel na vírus prasacej chrípky jeden muž. Ďalších 25 nakazených v krajine sa z chrípky vyliečilo. Vírus prasacej chrípky prvý raz zaznamenali v marci v Mexiku a Kalifornii. Podľa odborníkov sa chorobou doteraz len v Spojených štátoch nakazil viac ako milión ľudí. Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) uvádza, že vzhľadom na počet úmrtí pripadajúcich na celkový počet obyvateľov krajiny je na prvom mieste Argentína pred Čile, Kostarikou, Uruguajom a Paraguajom. Podľa tejto štatistiky sa Spojené štáty s 300 miliónmi obyvateľov nachádzajú na 13. mieste.

Brazília: Chrípka typu A(H1N1) si vyžiadala 557 obetí, čo je najviac vo svete

Podľa najnovších údajov brazílskeho ministerstva zdravotníctva, ktoré zverejnili v stredu, stúpol počet obetí novej chrípky typu A(H1N1) v krajine na 557. Chrípka, známa aj ako prasacia, si podľa tejto štatistiky vyžiadala v celosvetovom meradle najviac obetí práve v Brazílii, ktorá sa dostala aj pred USA. Spojené štáty do 20. augusta registrovali 552 úmrtí. Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) uvádza, že vzhľadom na počet úmrtí pripadajúcich na celkový počet obyvateľov krajiny je na prvom mieste Argentína pred Chile, Kostarikou, Uruguajom a Paraguajom. Podľa tejto štatistiky sa Spojené štáty s 300 miliónmi obyvateľov nachádzajú na 13. mieste. Brazílske ministerstvo zdravotníctva tiež informovalo, že počet ľudí nakazených novou chrípkou v krajine má klesajúcu tendenciu. Brazília bude mať koncom mesiaca za sebou zimu.

25. 8. 2009

Obamovi poradcovia: Treba urýchliť výrobu liekov a vakcín proti prasacej chrípke

Predstavitelia USA by mali pomôcť farmaceutickým firmám urýchliť zásobovanie liekmi a vakcínami proti prasacej chrípke, aby boli aspoň určité množstvá dostupné v polovici septembra. Uviedli to dnes odborní poradcovia Bieleho domu. Poradcovia označili pandémiu chrípky H1N1 za "vážnu hrozbu" pre americký národ a takisto vyzvali Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA), aby urýchlene rozhodol o výrobe vnútrožilových prípravkoch proti chrípke, vrátane už existujúcich liekov Tamiflu a Relenza, ale aj o experimentálnom lieku Peramivir. Ťažko chorým ľuďom totiž možno podávať lieky iba vnútrožilovo. Obamova Rada poradcov pre vedu a techniku vyhlásila, že ministerstvo zdravotníctva by malo povedať výrobcom, aby začali ihneď dokončovať protichrípkové vakcíny, dávať ich do ampuliek vhodných na prepravu a pripraviť na distribúciu. "Toto rozhodnutie treba urobiť takmer okamžite," uviedla rada vo svojej správe. Väčšina expertov je presvedčená, že ľudia budú potrebovať dve dávky vakcíny, ktoré musia byť podané najmenej v časovom odstupe dvoch týždňov, aby sa vytvorila úplný imunita na novú chrípku H1N1. Pandémia prasacej chrípky sa veľmi šíri a odborníci očakávajú, že sa na severnej pologuli zhorší na jeseň, keď sa žiaci a študenti vrátia do škôl. Podľa správy Rady môže vírus, aj keď je mierny, nakaziť tento rok 30-50 percent obyvateľstva v USA, vyžiadať si hospitalizáciu až 1,8 milióna osôb a zabiť 30.000-90.000 ľudí. Sezónna chrípka usmrtí približne 36.000 Američanov ročne a vynúti si hospitalizáciu 200.000 osôb. Keďže je tento vírus nový, náchylných na ochorenie je viac ľudí. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) už niekoľko mesiacov predpovedá, že pravdepodobne sa nakazí tretina svetovej populácie, čiže dva milióny ľudí.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: