Smrť senátora Kennedyho zjemnila agresívnu debatu o reforme zdravotníctva

Skon senátora Edwarda Kennedyho spôsobil zmiernenie politickej debaty o reforme zdravotníctva. Smútočná chvíľa viedla dokonca k prerušeniu kampane vedenej proti zmenám, s ktorými sa stotožňoval aj senátor Kennedy. Lobistická skupina Konzervatívci za práva pacientov v stredu pozastavila vysielanie reklamných spotov kritizujúcich zdravotnú reformu. Senátor Robert Byrd svojich kolegov v Kongrese vo štvrtok vyzval, aby budúci zákon o zdravotnej reforme niesol Kennedyho meno.

"Toto je čas na vyjadrenie rešpektu," uvádza sa vo vyhlásení Ricka Scotta, predsedu organizácie Konzervatívci za práva pacientov. Práve jeho skupina pomáha organizovať občianske protesty počas politických diskusií a financuje kampaň proti zdravotnej reforme. Podľa informácií spravodajskej stanice CNN skupina minula už štyri milióny na reklamnú kampaň. Tento týždeň dokonca cielene umiestnila svoje reklamy do lokálneho vysielania Martha's Vineyard, čo je miesto dovolenky amerického prezidenta Baracka Obamu. Keďže Edward Kennedy bol dlhoročným zástancom potreby komplexne zreformovať americké zdravotníctvo a uľahčiť jeho dostupnosť, konzervatívna skupina po jeho smrti pozastavila vysielanie svojich spotov zameraných proti Kennedyho prioritám.

Celoživotné úsilie zosnulého senátora o zmenu postavenia sociálne slabších a najmä jeho aktivity zamerané na zlepšenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti viedli senátora Roberta Byrda k výzve, aby bol zákon ustanovujúci zásady zdravotnej reformy pomenovaný po Kennedym. "Na jeho počesť a ako poctu jeho viere v ideály, zastavme výkriky, obviňovania a začnime civilizovanú debatu o reforme zdravotníctva," uvádza vo svojom štvrtkovom vyhlásení senátor, ktorý pôsobí v Senáte už od roku 1959, teda dlhšie než senátor Kennedy. Už krátko po smrti senátora Kennedyho došlo aj k zjemneniu ostrej debaty a k utlmeniu protireformných protestov po celej Amerike. Názory prominentného senátora na rozsah a podmienky reformy zdravotníctva sa počas jeho dlhoročnej politickej kariéry menili. Analytici to označili za dôkaz toho, že bol ochotný vzdať sa istých pozícií, len aby sa dosiahol aspoň čiastočný pokrok. Preto iba niekoľko hodín po jeho smrti vydala predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová vyhlásenie, podľa ktorého Kongres pred koncom roka schváli zdravotnú reformu, a to na počesť zosnulého senátora. To však predpokladá ústupky v tábore obhajcov ako aj oponentov aktuálnej reformy.

Americkí kongresmani sú momentálne na prázdninách, ale v septembri sa vrátia do Washingtonu, aby rokovali o zákonoch súvisiacich s rozsiahlou zdravotnou reformou. Jej odporcom najviac prekáža vznik ďalších nárokov na už aj tak napätý deficitný rozpočet, ako aj vstup vlády na pole poskytovania zdravotného poistenia, ktoré je dnes takmer výlučne poskytované súkromnými poisťovňami.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: