AP ZZS: Víťazné firmy tendra by mali prevziať plnú zodpovednosť za prevádzky ZZS

Asociácia poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby (APZZS) SR vyzýva ministra zdravotníctva Richarda Rašiho, aby ako garant tendra na poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby (ZZS) zabezpečil, že 5. septembra prevezmú víťazné firmy z prvého kola tendra plnú zodpovednosť za prevádzky, v ktorých uspeli a spustia svoju činnosť. "K tomuto kroku asociácia pristúpila z dôvodu vážnych podozrení, že tender bol zmanipulovaný a komisia vybrala firmy, ktoré nespĺňajú ani základné podmienky o personálnom zázemí a materiálno-technickom zabezpečení," uviedol na dnešnom stretnutí s novinármi Ján Hencel z AP ZZS.

Ako ďalej uviedol, Raši tvrdí, že zvíťazili väčší odborníci ako súčasní poskytovatelia, preto im chce dať asociácia priestor, aby vyvrátili podozrenia o tendre a v praxi ukázali svoje schopnosti. "Poskytovatelia združení v asociácii sú k tomuto dátumu pripravení prerušiť svoju činnosť. Cieľom asociácie v žiadnom prípade nie je ohroziť životy a zdravie občanov, ale poukázať na netransparentnosť tendra," doplnil Hencel. Ako však ďalej ubezpečil, členovia asociácie určite neprerušia svoju činnosť, pokiaľ nebude začatá prevádzka víťazmi tendra. Asociácia nechce ohroziť životy a zdravie občanov. Výzvu schválili členovia asociácie na dnešnom valnom zhromaždení. V hre je teda 44 posádok. Spoločnostiam, ktoré ich prevádzkujú, sa končia licencie približne od druhej polovice novembra do konca decembra.

Podľa medializovaných informácií sa ešte v nedeľu (30.8.) Hencel vyjadril, že členovia asociácie končia poskytovanie zdravotnej starostlivosti v ambulanciách ZZS k 5. septembru 2009. Ministerstvo zdravotníctva SR dnes avizovalo, že pokiaľ nedostane oficiálny dokument potvrdzujúci tieto vyhlásenia, nebude sa s nimi ďalej viac zaoberať. Zároveň však upozornilo všetkých poskytovateľov, ktorí majú záujem pripojiť sa k tomuto vyhláseniu aj svojím konaním a ak 5. 9. 2009 prestanú poskytovať zdravotnú starostlivosť na základe platných povolení na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby, tak využije všetky dostupné právne kroky, aby takéto protiprávne konanie bolo sankcionované.

Podľa ministerstva sa Hencel svojim spomínaným už medializovaným vyhlásením dopustil trestného činu šírenia poplašnej správy. Preto v tejto súvislosti zvažuje na Hencela podanie trestného oznámenia. Od Hencelových vyjadrení sa dnes dištancoval aj najväčší poskytovateľ ZZS na Slovensku a zároveň člen Asociácie poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby (APZZS) Falck Záchranná a.s. "Vyjadrenia predsedu APZZS Jána Hencela vnímame ako názory súkromnej osoby, nie všetkých členov asociácie," uviedol v tejto súvislosti generálny riaditeľ a predseda predstavenstva spoločnosti Ján Štesso.

Spoločnosť Falck sa podľa Hencela dnešného valného zhromaždenia, na ktorom bola schválená výzva ministrovi, nezúčastnila. Podľa podpredsedu AP ZZS Michala Bahelku asociácia zvažuje, že spoločnosť zo svojich radov vylúči. Dôvodom majú byť posledné kroky Falck Záchranná a.s., ktoré sú podľa jeho slov zamerané proti asociácii. Asociácia, ktorá združuje 18 poskytovateľov, ešte minulý týždeň avizovala, že vláda a ministerstvo zdravotníctva (MZ) sa v čase finančnej a hospodárskej krízy rozhodli prispieť k zvyšovaniu nezamestnanosti. Dôvodom majú byť výsledky tendra na 78 licencií pre záchranky, ktoré pre členov asociácie nedopadli priaznivo. Podľa Hencela tak príde o prácu 600 lekárov a záchranárov, niektorí z nich už dostali výpovede.

Po zverejnení výsledkov 18. augusta sa poskytovatelia dozvedeli, že nebudú ďalej prevádzkovať 53 staníc. Ako vyplynulo z výsledkov výberového konania, 77 ambulancií záchrannej zdravotnej služby (ZZS) bude prevádzkovať 16 firiem. Najviac ambulancií bude prevádzkovať Záchranná dopravná a zdravotnícka služba Bratislava a Falck - Záchranná, a.s. Košice. Dôvodom výberového konania boli končiace sa licencie.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: