Záchranári: Hra o moc a peniaze z nás urobila nezamestanných

Nespokojní záchranári sa obracajú na predsedu vlády SR Roberta Fica otvoreným listom a žiadajú ho o pomoc v situácii, v ktorej sa ocitli po tendri na poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby. Asi 70 z nich dnes pred Úradom vlády SR protestovalo proti výsledkom prvého kola výberového konania a za zvuku sirény vozidla rýchlej zdravotníckej pomoci a titulnej piesne seriálu Sanitka Můj čas prezentovali svoje výhrady.

"Obraciame sa na Vás ako občania tejto krajiny, ktorí sa cítia byť zneužití v politickej hre Vašej strany a ohrození Vašou vládou. Hra o moc a peniaze z nás urobila nezamestnaných a my nevieme prečo," uvádza sa v otvorenom liste. Zároveň pripomínajú, že ako záchranári sa snažili robiť prácu čo najlepšie. "Pomáhali sme pri najväčších nešťastiach v Novákoch, Polomke, Handlovej, na festivale Pohoda. Zachraňovali sme životy zranených a zbierali telá bez ohľadu na počasie, ťažké podmienky a na to, kto je práve vo vláde," konštatujú v liste. Spomínaný tender pritom považujú za zmanipulovaný a realizovaný tak, aby kompetentní "dali najesť vlastným". Šéfa kabinetu preto žiadajú, aby toto výberové konanie zastavil a zachránil tak ich pracovné miesta. "Zmeňte nezmyslené zákony, aby sme každé štyri roky nezačínali od nuly. Dovoľte nám, aby sme mohli pokračovať v práci," apelujú. Podľa jedného zo záchranárov okolnosti tendra svedčia o praktikách, od ktorých sa predstavitelia Smeru-SD ešte vo volebnom roku 2006 dištancovali. "Viacerí z nás Vám verili a volili Vašu stranu," vyhlásil.

Záchranárka z Trenčianskeho kraja, ktorá nechcela byť menovaná, pre TASR uviedla, že dnešné protestné zhromaždenie vzniklo spontánne. "Všetci sme zostali zaskočení tým, že ktoré firmy uspeli. Nevieme si to vysvetliť, lebo my sme tu záchranári, ktorí fungujú vo funkčných záchrankách, za ktorými je veľký kus práce. Sme tu záchranári, ktorí budovali nové posádky po reforme," argumentovala. Podľa jej slov mnohí dostali výpovede a viacerí vedia, že ju dostanú o mesiac - dva. "Nemáme žiadne záruky, ako budeme fungovať ďalej po toľkých rokoch v záchrannej službe, kedy sa staráme o občanov tejto republiky. Tá situácia je zlá, plná strachu a neistoty," podčiarkla. Na otázku, prečo v tendri neuspeli, nevedela odpovedať. "Robili sme všetko pre to, aby sme dokázali, že sme kvalitní. Máme výbavu sanitiek aj personálne vybavenie," uzavrela.

Dôvodom nespokojnosti záchranárov sú výsledky tendra na 78 licencií pre záchranky. Podľa Jána Hencela z Asociácie poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby tak príde o prácu 600 lekárov a záchranárov, pričom niektorí z nich už dostali výpovede. Po zverejnení výsledkov 18. augusta sa poskytovatelia dozvedeli, že nebudú ďalej prevádzkovať 53 staníc. Ako vyplynulo z výsledkov výberového konania, 77 ambulancií záchrannej zdravotnej služby bude prevádzkovať 16 firiem. Najviac ambulancií bude prevádzkovať Záchranná dopravná a zdravotnícka služba Bratislava a Falck - Záchranná, a. s., Košice. Dôvodom výberového konania boli končiace sa licencie.

RAŠI: Záchranári o prácu neprídu, každý si nájde svoje uplatnenie

Minister zdravotníctva Richard Raši (nominant Smeru-SD) je presvedčený, že záchranári pracujúci pre neúspešných uchádzačov v prvom kole tendra na poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby o svoju prácu neprídu. Vyhlásil to po dnešnom rokovaní vlády, pričom reagoval na protest asi 70 nespokojných záchranárov, ktorí dnes kritizovali okolnosti a výsledok spomínanej súťaže a vyjadrili obavu zo straty zamestnania.

"Počet záchranárov a lekárov je poddimenzovaný, teda je predpoklad, že všetci budú mať miesto. Každý si nájde svoje uplatnenie a žiadnych 600 ani šesť nezamestnaných nebude," vyhlásil Raši. Minister zároveň uviedol, že tender prebiehal za tých istých podmienok, za ktorých súčasní uchádzači tieto miesta získali pred štyrmi rokmi. "Voči podmienkam nikto nenamietal, dokonca Asociácia poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby povedala, že sú dobré. Keby licencie dostali, tak sa, samozrejme, neozvú a povedali by, že všetko bolo v poriadku," konštatoval člen kabinetu s tým, že teraz neúspešní poskytovatelia záchrannej služby začínajú vydierať nielen pacientmi, ale aj svojimi zamestnancami.

Raši pripomenul, že tender mal dve roviny. Najskôr všetci uchádzači museli preukázať splnenie podmienok materiálno-technického a personálneho charakteru. "Všetci zadeklarovali, že ku dňu účinnosti a nástupu na dané miesto, čo je koncom novembra a v decembri, budú mať aj personál aj technické vybavenie také, aby túto službu mohli poskytovať kvalitne," uviedol. Po splnení tejto podmienky postúpil uchádzač do druhého kola, kde sa už vyberal najlepší na základe projektu. "Ten už mal charakter medicínsky, čiže poskytovania samotnej zdravotnej starostlivosti," vysvetlil.

Na otázku, či by sa nemal zmeniť zákon, na základe ktorého je potrebné uchádzať sa o licencie každé štyri roky, Raši odvetil, že je to téma na zváženie. "No my sme vedeli, že ak by sme robili akúkoľvek zmenu, okamžite by sme boli obvinení, že chceme niekomu nahrať, že meníme podmienky a kazíme ich. Práve preto sme nechali zákon v pôvodnom znení. Momentálne sa zmenou zákona nezaoberáme, lebo máme prácu s vyhodnocovaním výberového konania," uzavrel. Predseda vlády SR Robert Fico, ktorému nespokojní záchranári adresovali otvorený list, prostredníctvom svojej hovorkyne Silvie Glendovej uviedol, že táto problematika je v kompetencii ministra zdravotníctva. "Nevidíme dôvod, prečo reagovať. Minister Raši sa dnes vyjadroval za vládu. Premiér je so situáciou oboznámený," uviedla pre TASR Glendová.

"Obraciame sa na Vás ako občania tejto krajiny, ktorí sa cítia byť zneužití v politickej hre Vašej strany a ohrození Vašou vládou. Hra o moc a peniaze z nás urobila nezamestnaných a my nevieme prečo," uvádza sa v otvorenom liste. Záchranári zároveň pripomínajú, že ako záchranári sa snažili robiť prácu čo najlepšie. "Pomáhali sme pri najväčších nešťastiach v Novákoch, Polomke, Handlovej, na festivale Pohoda. Zachraňovali sme životy zranených a zbierali telá bez ohľadu na počasie, ťažké podmienky a na to, kto je práve vo vláde," konštatujú v liste.

Spomínaný tender pritom považujú za zmanipulovaný a realizovaný tak, aby kompetentní "dali najesť vlastným". Šéfa kabinetu preto žiadajú, aby toto výberové konanie zastavil a zachránil tak ich pracovné miesta. "Zmeňte nezmyslené zákony, aby sme každé štyri roky nezačínali od nuly. Dovoľte nám, aby sme mohli pokračovať v práci," apelujú. Podľa jedného zo záchranárov okolnosti tendra svedčia o praktikách, od ktorých sa predstavitelia Smeru-SD ešte vo volebnom roku 2006 dištancovali. "Viacerí z nás Vám verili a volili Vašu stranu," vyhlásil.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: