Na ministerstve zdravotníctva sa uskutoční poslanecký prieskum kvôli ZZS

Na ministerstve zdravotníctva sa v najbližšej dobe uskutoční poslanecký prieskum. Dôvodom je tender na výber poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby. "Podarilo sa nám presadiť poslanecký návrh na vykonanie poslaneckého prieskumu na ministerstve zdravotníctva v súvislosti s podozreniami na netransparentnosť a klientelizmus pri prvom kole tendra na stanice záchrannej zdravotnej služby," skonštatoval na stretnutí s novinármi po rokovaní Výboru Národnej rady (NR) SR pre zdravotníctvo jeho predseda Viliam Novotný.

Poslanci chcú prieskum zrealizovať ešte počas nastávajúcej schôdze Národnej rady SR. "Budeme sa pýtať na konkrétne body, pretože máme indície, že v konkrétnych prípadoch víťazi tendra nesplnili podmienky, ktoré predpisuje zákon a napriek tomu boli úspešní," dodal Novotný. Na nespokojnosť s výsledkami tendra dnes poukázali aj záchranári. Asi 70 z nich dnes pred Úradom vlády SR protestovalo proti výsledkom prvého kola výberového konania a prezentovali svoje výhrady. Premiéra SR Roberta Fica žiadajú o pomoc v situácii, v ktorej sa ocitli po tendre na poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby.

Spomínaný tender pritom považujú za zmanipulovaný a realizovaný tak, aby kompetentní "dali najesť vlastným". Šéfa kabinetu preto žiadajú, aby toto výberové konanie zastavil a zachránil tak ich pracovné miesta. Dôvodom nespokojnosti záchranárov sú výsledky tendra na 78 licencií pre záchranky. Podľa Jána Hencela z Asociácie poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby tak príde o prácu 600 lekárov a záchranárov, pričom niektorí z nich už dostali výpovede. Minister Raši im po dnešnom rokovaní vlády odkázal, že o svoju prácu neprídu. "Počet záchranárov a lekárov je poddimenzovaný, teda je predpoklad, že všetci budú mať miesto. Každý si nájde svoje uplatnenie a žiadnych 600 ani šesť nezamestnaných nebude," vyhlásil Raši. Minister zároveň uviedol, že tender prebiehal za tých istých podmienok, za ktorých súčasní uchádzači tieto miesta získali pred štyrmi rokmi.

"Voči podmienkam nikto nenamietal, dokonca Asociácia poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby povedala, že sú dobré. Keby licencie dostali, tak sa, samozrejme, neozvú a povedali by, že všetko bolo v poriadku," konštatoval člen kabinetu s tým, že teraz neúspešní poskytovatelia záchrannej služby začínajú vydierať nielen pacientmi, ale aj svojimi zamestnancami. Po zverejnení výsledkov 18. augusta sa poskytovatelia dozvedeli, že nebudú ďalej prevádzkovať 53 staníc. Ako vyplynulo z výsledkov výberového konania, 77 ambulancií záchrannej zdravotnej služby bude prevádzkovať 16 firiem. Najviac ambulancií bude prevádzkovať Záchranná dopravná a zdravotnícka služba Bratislava a Falck - Záchranná, a. s., Košice. Dôvodom výberového konania boli končiace sa licencie.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: