Pfizer zaplatí za skrytú reklamu pokutu 2,3 miliardy USD

Pfizer zaplatí za skrytú reklamu pokutu 2,3 miliardy USD
Zdroj: bigstockphoto.com

Farmaceutický koncern Pfizer musí zaplatiť pokutu 2,3 miliardy USD (1,62 miliardy eur) za ilegálnu reklamu svojej produkcie. Udelilo mu ju americké ministerstvo spravodlivosti. Vedenie koncernu priznalo, že takúto reklamu praktizovalo pri lieku Bextra, určenom na artritídu.

Ministerstvo dostalo signál od zamestnanca koncernu. V tomto prípade je v USA postup úradov rýchly a nekompromisný. Koncern robil reklamu Bextra aj v prípadoch, keď to bolo nevhodné, ba dokonca neprípustné. Pfizer podľa správy ministerstva musel stiahnuť medikament z trhu v dôsledku pochybnosti o jeho bezpečnosti ešte v roku 2005. Vtedy zaplatil za trestný čin pokutu 1,3 miliardy USD. Koncern ešte v januári tohto roku informoval, že si koncom vlaňajška odložil na nešpecifikované platby 2,3 miliardy USD. Suma súvisela s vyšetrovaním nejasností okolo Bextry a iných jeho liekov.

Pokuta pre Pfizer je taká vysoká aj preto, že rovnakej nedovolenej praktiky sa dopustil aj v roku 2004. Bol posudzovaný ako recidivista. Pokutu, ktorú dostal koncern, je najvyššou v dejinách amerického farmaceutického priemyslu v prípade nekorektnej reklamy. Pred niekoľkými mesiacmi americký farmaceutický koncern Eli Lilly and Company oznámil, že je pripravený zaplatiť pokutu 1,42 miliardy USD za nekorektnú propagáciu svojho Zyprexu, vhodného na liečenie schizofrénie.

Informoval o tom nemecký denník Financial Times Deutschland.

(1 EUR = 1,4220 USD)

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: