Chrípka typu A (H1N1) - aktualizovaná 31. augusta - 4. septembra

4.9.2009

ÚVZ: Tento týždeň potvrdili ďalších 11 prípadov chrípky A(H1N1)

Ďalších 11 prípadov chrípky A(H1N1) potvrdili v Slovenskej republike v 36. kalendárnom týždni. Deväť z nich bolo importovaných a dvakrát bol zaznamenaný prenos na Slovensku. Celkovo tak zaevidovali v SR od začiatku pandémie 125 ochorení vyvolaných vírusom A(H1N1), úmrtia hlásené neboli. Z 11 posledných prípadov päť zaznamenali v Bratislavskom kraji a po jednom prípade v Nitrianskom, Prešovskom, Banskobystrickom, Košickom, Trenčianskom a Trnavskom kraji. Jeden prípad sa týkal obyvateľa USA. Úrad verejného zdravotníctva zároveň informuje, že v 36. kalendárnom týždni bolo hlásených 14.199 akútnych respiračných ochorení (ARO), čo predstavuje chorobnosť 584 ľudí na 100.000 osôb v starostlivosti lekárov hlásiacich v tomto kalendárnom týždni. Najvyššiu vekovo špecifickú chorobnosť zaznamenali v skupine 0 až päťročných. Priebeh ochorení bol komplikovaný u 362 osôb, čo predstavuje 2,5 percenta zo všetkých ARO. Ochorenia hlásilo 52 percent lekárov pre deti a dorast a 41 percent praktických lekárov pre dospelých. Najvyššiu proporciu hlásiacich lekárov zaznamenali v Žilinskom a Nitrianskom kraji, najnižšiu v Bratislavskom kraji.

Taliansko potvrdilo prvé úmrtie na prasaciu chrípku

Taliansko dnes potvrdilo prvé úmrtie na novú chrípku typu A (H1N1). Komplikáciám spojeným s ochorením podľahol 51-ročný chronicky chorý pacient z Neapola. Muža (51) dlhodobo trpiaceho diabetom a srdcovými ťažkosťami hospitalizovali pred niekoľkými dňami na jednotke intenzívnej starostlivosti v neapolskej nemocnici Cotugno. U pacienta sa rozvinula stafylokoková infekcia, zápal pľúc a problémy s obličkami. Zdravotným komplikáciám podľahol dnes v skorých ranných hodinách. Neapolčan v poslednej dobe nevycestoval do zahraničia. V Taliansku už evidujú okolo 2000 prípadov prasacej chrípky. V severnom meste Monza hospitalizovali vážne chorého mladého muža, ktorého lekári uviedli do umelého spánku. Ochorenie by malo na Apeninskom polostrove kulminovať v období od decembra do januára, úrady očakávajú 1,5 až tri milióny nakazených. Vakcinačná kampaň, v rámci ktorej by sa malo zaočkovať až 40 percent 60-miliónovej talianskej populácie, odštartuje v polovici novembra.

3.9.2009

Švajčiarsko: Pilotný pokus dokázal účinnosť vakcíny Celtura proti novej chrípke

Tisíce ľudí už zomreli na chrípku typu A(H1N1) a na celom svete je státisíce ľudí infikovaných. Svitá však nádej: existuje totiž účinná vakcína proti tzv. prasacej chrípke. Pilotné pokusy s očkovacou látkou zo švajčiarskej farmaceutickej firmy Novartis AG preukázali sľubné výsledky. Vakcína s názvom Celtura na báze bunkových kultúr napomáha vytvoreniu silnej imunity, tvrdia vedci. Podľa nich bolo dokázané, že najlepšie imunitné reakcie sa dosiahli po podaní dvoch očkovacích dóz. Pilotný projekt uskutočnený na 100 pokusných osobách preukázal, že 80 percent z nich potom preukazovalo silnú imunitnú odolnosť už po jednej dóze a až 90 percent z ich po podaní dvoch dóz. Tým boli splnené kritériá stanovené Európskou úniou i Spojenými štátmi americkými. Ako ďalej informovala firma Novartis, začala s ďalšími pokusmi na vyše 6000 dospelých a deťoch. Správu prinieslo dnes internetové vydanie nemeckého denníka Bild.

USA: Nová chrípka zabila už 36 detí, z nich 67 percent bolo rizikovo chorých

Vírus novej chrípky typu A(H1N1), známej aj ako prasacia, doposiaľ zabil 36 detí v USA, informovalo dnes americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC). Podľa neho bolo 67 percent z nich vo vysoko rizikovom zdravotnom stave, mali napríklad astmu a iné ťažkosti. Až 22 percent detí bolo vo veku do päť rokov a mali perfektný zdravotný stav. "Do 8. augusta 2009 zaregistrovalo centrum dovedna 477 úmrtí spojených s pandémiou chrípky A(H1N1) v Spojených štátoch vrátane 36 úmrtí detí do veku 18 rokov," uviedlo CDC. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila v júni pandémiu novej chrípky, ktorá sa odvtedy šíri globálne. Viac napáda staršie deti a mladých ľudí, čo spôsobuje lekárom obavy. Vakcína proti novej chrípke nebude dostupná do októbra, tvrdia experti. CDC odhaduje, že prasacou chrípkou sa doposiaľ nakazilo asi milión Američanov a vírus sa podľa očakávania bude šíriť ďalej po tom, čo sa po prázdninách opäť začne škola.

Grécko: Prasacej chrípke podľahol 25-ročný muž

Grécke úrady dnes ohlásili prvú potvrdenú obeť novej chrípky typu A (H1N1), známej aj ako prasacia. Vo vyhlásení gréckeho ministerstva zdravotníctva sa uvádza, že obeťou je 25-ročný muž, ktorý zomrel v nemocnici v hlavnom meste Atény. Dôvodom boli ťažkosti s dýchaním, ktoré zapríčinil vírus prasacej chrípky. Išlo o albánskeho imigranta, ktorý trpel srdcovými ťažkosťami. Podľa niektorých zdrojov však ide už o druhý prípad úmrtia na chrípku typu A (H1N1). Grécko v auguste informovalo o úmrtí 23-ročného pacienta, ktorého prijali na jednotku intenzívnej starostlivosti v kardiologickom centre. Pacient sa vírusom údajne nakazil práve počas hospitalizácie. V Grécku sa vírusom prasacej chrípky nakazilo už 2000 ľudí, väčšina z nich však preukazovala iba miernejšie symptómy ochorenia.

1.9.2009

Švédsko potvrdilo prvé úmrtie spojené s chrípkou A (H1N1)

Vo Švédsku potvrdili dnes prvé úmrtie spojené s chrípkou typu A (H1N1). Univerzitná nemocnica v Uppsale uviedla vo vyhlásení, že muž po tridsiatke, ktorý zomrel v piatok, bol infikovaný vírusom takzvanej prasacej chrípky. U viac ako 700 ľudí diagnostikovali tento vírus vo Švédsku. Z nich sa 155 infikovalo v tejto škandinávskej krajine a ostatní v cudzine. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v piatok oznámila, že na celom svete si nová chrípka vyžiadala viac ako 2180 obetí.

31.8.2009

ČR: Vakcíny proti chrípke A môže byť nedostatok

Nákup menšieho počtu vakcín proti chrípke typu A(H1N1) môže v Česku predstavovať vážny problém. V súvislosti s tým, že česká vláda zmluvne dohodla nákup očkovacej látky len pre pol milióna obyvateľov – namiesto pre pôvodne plánovaných až 2,5 milióna občanov – to pripustila primárka infekčnej kliniky Fakultnej nemocnice Bulovka v Prahe Hana Roháčová. "Ak bude vírus agresívnejší, tak bude vakcín málo. Keď sa bude (vírus) správať mierne, tak ich bude pre vybraných – vrátane tých, ktorí s pacientmi pracujú – dostatok," povedala Roháčová v rozhovore pre český denník Právo. Primárka kliniky, ktorá je hlavným českým pracoviskom pre liečbu chrípky typu A, však očakáva, že vláda bude ešte ďalej rokovať o dodatočnom nákupe vakcín. Hana Roháčová však zároveň zdôraznila, že nie je dôvod pre predčasné obavy, pretože chrípka A má zatiaľ u pacientov iba veľmi mierny priebeh a ďalší negatívny vývoj sa zatiaľ nedá potvrdiť. O výsledku rokovaní o nákupe očkovacej látky proti tzv. prasacej chrípke česká vláda informovala 21. augusta. Vakcínu dodá farmaceutická firma GlaxoSmithKline. V ČR bolo do 27. augusta potvrdených 243 prípadov chrípky A(H1N1).

Kolumbijský prezident Alvaro Uribe sa lieči z tzv. prasacej chrípky

Kolumbijský prezident Alvaro Uribe ochorel na tzv. prasaciu chrípku. Informoval o tom v nedeľu kolumbijský minister sociálnych vecí Diego Palacio s tým, že 57-ročný Uribe nepatrí medzi rizikových pacientov a jeho liečba prebieha "uspokojujúco". Uribe sa lieči vo svojom prezidentskom sídle a pokračuje vo výkone funkcie. Podľa Palacia začal mať zdravotné problémy v piatok po tom, čo sa zúčastnil na summite juhoamerických lídrov v argentínskom meste Bariloche. Infekciu kmeňom vírusu A(H1N1) uňho lekári potvrdili v sobotu. Príslušné kolumbijské úrady už kontaktovali politikov a ďalšie osoby, ktoré sa mohli s Uribem na summite stretnúť. V Kolumbii doposiaľ zaregistrovali 621 potvrdených prípadov novej chrípky. Smrťou sa skončilo 29 infekcií.

Bahrajn má prvú obeť novej chrípky

Žena z juhovýchodnej Ázie sa stala prvou obeťou novej chrípky v Bahrajne. Uviedli to v nedeľu lekárske zdroje tohto ostrovného štátu v Perzskom zálive. Pacientku priviezli do najväčšej bahrajnskej nemocnice Salmaníja v hlavnom meste Manáma v kritickom stave, uviedol šéf tamojších lekárov. Keďže zdravotníci s ňou nemohli komunikovať, nie je známe, či sa nakazila v Bahrajne alebo za jeho hranicami. Podľa nemeckej agentúry DPA vírusu A(H1N1) podľahla 30-ročná Filipínka, ktorú hospitalizovali 26. augusta. Bahrajnskí zdravotníci sa spojili s filipínskym veľvyslanectvom v Manáme, aby ženu identifikovali a zistili, ako sa dostala do krajiny. Bahrajn je prvým zo šiestich štátov Perzského zálivu, kde sa začala šíriť nová chrípka. Oficiálne sa ňou doteraz nakazilo vyše 200 ľudí, no väčšina ochorení mala mierny priebeh a pacienti sa vyliečili. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v piatok oznámila, že na celom svete si chrípka vyžiadala viac ako 2180 obetí.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: