Správny vývoj chrbtice detí ohrozuje pohybová chudoba

Stav detských chrbtíc sa z roka na rok zhoršuje a najčastejšími poruchami sú skoliózy a nesprávne držanie tela. "Pri oboch poruchách je u detí potrebné celoživotné cvičenie a zmena životného štýlu v zmysle predchádzania pohybovej chudobe," konštatoval pre TASR primár Kliniky fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie v Bratislave Anton Gúth.

"Dnes sa rodičia vedia tešiť zo skutočnosti, že trojročné dieťa sa dokáže prihlásiť na internet a niekoľko hodín sa hrať na počítači. Je to absurdné, pretože dieťa v tomto veku by malo byť 'vyhnané' von, hrať sa na zelenej lúke a prísť domov s rozbitými kolenami," dodal s humorom odborník. Podľa neho má chrbtica len vtedy šancu správne sa v raste vytvarovať a len tak sa môže človek v budúcnosti vyhnúť zdravotným problémom.

Výsledkom dlhodobého sedenia detí za počítačmi sú pohybová chudoba, nevyváženosť svalových skupín a v budúcnosti široká škála bolestivých stavov – od deformácií chrbtice až po poškodenie medzistavcových platničiek. "Pri skolióze vzniká deformácia, postavenie stavcov voči sebe nie je také, ako by malo byť, aj keď nikto z nás nie je symetrický," spresnil. Pri nesprávnom držaní tela ide skôr o funkčnú záležitosť, pokiaľ sa dá nesprávne držanie tela cvičením vrátiť do normálu. Pri skoliózach už ide o štrukturálnu zmenu. Predstavuje jedno z najrozšírenejších ochorení chrbtice, v dôsledku nesprávneho držania chrbtice dochádza k jej vykriveniu do strán a k rotácii stavcov. "V tomto prípade už ide pri odbornej pomoci len o udržanie stavu, možno čiastočné zlepšenie, ale úplne prinavrátenie do pôvodného stavu nie je možné," konštatoval odborník.

Pri oboch poruchách je u detí potrebné vyhýbať sa jednostranným športom a pohybovať sa formou hry. Za jednostranné športy odborníci považujú jednoruké hry ako hokej, tenis, golf a podobne. "My lekári sa pozeráme na tieto športy z hľadiska zaťaženosti. Jednostranná športová záťaž vedie k vykriveniu chrbtice, ku skoliózam, k svalovým asymetriám," konkretizoval primár. Zároveň rozdelil športy, ktorým sa deti venujú, na rekreačné a výkonnostné. "Výkonnostné športy by som zakázal, pre deti špeciálne. Ja som vždy niekde inde, ako tam, kde sa zbierajú medaily. Medaily a radosti zo športu sa zberajú kdesi navrchu lievika a k nám na rehabilitáciu sa ako na koniec lievika potom zbehne všetko to poškodené, pokazené a k tomu aktívne dopomáha vrcholový šport," uviedol lekár.

Rekreačné športy možno podľa neho tiež rozdeliť na tie, ktoré sú z hľadiska rozvoja chrbtice a pohybového aparátu vhodné a nevhodné. Medzi vhodné športy patrí plávanie, jazda na bicykli, jazda na koni, in line korčuľovanie. Z hľadiska detského veku patria medzi neželané napríklad basketbal, volejbal, gymnastika, športy s behmi a doskokmi. "Pri športoch, kde mladý človek doskakuje, často aj s rotáciou, s výskytom pádov, sa pri vyššom vzraste športovcov všetko spočítava a väčšina športovcov vo vyššom veku končí na oddeleniach rehabilitácie s poškodeniami chrbtice a s herniou, teda poškodením medzistavcovej platničky," dodal Gúth.

Tiež upozornil, že počas športovania je potrebné medzi posilňovacie cvičenia pravidelne zaraďovať aj fázy uvoľňovacích cvičení, v športe známych ako strečing. "Je to uvoľnenie, ktoré by sme mali smerovať na preťažené a skrátené svaly. Tým dávame organizmu šancu na vyváženie svalového aparátu, s ktorým sa dajú podávať lepšie a dlhšie výkony, pohyb je fyziologickejší a menej často prichádza k následným poškodeniam," spresnil.

Pokiaľ ide o čas, ktorý by školopovinné deti mali tráviť aktívnym pohybom, Gúth zdôraznil, že učenia v sede by malo byť čo najmenej. "Po škole žiadne domáce úlohy, žiadne vysedávanie pri počítači. Mali by vonku naháňať loptu a pri rôznych športových činnostiach prežiť vonku čas do večera," uzavrel.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: