Na hrozbu AIDS upozorňuje kontroverzné video s Adolfom Hitlerom

Zmiešané reakcie vyvoláva vo svete nová reklamná kampaň, ktorá má upozorniť na hrozbu šírenia AIDS. Smrtiace ochorenie v kontroverznom klipe stelesňuje Adolf Hitler, čo vyvolalo kritiku zo strany charitatívnych organizácií.

Spot s dĺžkou 45 sekúnd zachytáva muža a ženu, ktorí sa oddávajú pohlavnému styku. Pri zábere do mužovej tváre šokovaní diváci zistia, že ide o neslávne známeho nacistického diktátora. Celú scénu uzatvára slogan, ktorý označuje AIDS za masového vraha. Podľa britskej charitatívnej organizácie National AIDS Trust klip stigmatizuje obete ochorenia. "Tento spot môže hlboko citovo zasiahnuť ľudí, ktorí žijú s vírusom HIV a sú už beztak vystavení diskriminácii," uviedla hovorkyňa organizácie.

Nemeckí tvorcovia kampane však podobnú kritiku odmietajú. Tvrdia, že chceli provokatívnou formou upozorniť na riziká spojené s nechráneným pohlavným stykom. Pozitívne reakcie na video údajne prichádzajú z celého sveta. "Takáto kritika nie je spravodlivá. Za masových vrahov neoznačujeme obete AIDS, ale túto chorobu," uviedol Hans Weishäupl, umelecký riaditeľ reklamnej agentúry Das Comitee z nemeckého Hamburgu.

Agentúra zadarmo vytvorila video v spolupráci s nemeckou organizáciou Regenbogen e.V., ktorá chce upozorniť na hrozbu šírenia ochorenia pred Svetovým dňom AIDS, pripadajúcim na 1. decembra. V rámci kampane sa budú distribuovať aj plagáty s bývalým sovietskym diktátorom J.V. Stalinom a popraveným irackým vodcom Saddámom Husajnom. "Ak si predovšetkým mladí ľudia uvedomia riziká nechráneného sexu, budeme našu prácu považovať za úspešnú." konštatoval hovorca agentúry.

lidovky.cz, bloomberg.com

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: