Poslanci KSK za SDKÚ-DS chcú zastaviť prenájom štyroch nemocníc

Na zhoršujúcu sa ekonomickú situáciu štyroch nemocníc v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja - v Rožňave, Trebišove, Michalovciach a Spišskej Novej Vsi, pre ktoré regionálna samospráva hľadá strategického investora, poukázali poslanci Zastupiteľstva KSK Viliam Novotný a Peter Bačkovský (SDKÚ-DS). Prenájom chcú zastaviť.

Príčinou zlého stavu je podľa nich neschopnosť Úradu KSK riadiť tieto nemocnice a snaha čo najlacnejšie ich prenajať vopred vybratej firme. "Ak sa tento trend nezastaví, môže v prípade niektorých nemocníc dôjsť až k ohrozeniu zdravotnej starostlivosti. Najhoršia je situácia v Rožňave, ale aj v ostatných nemocniciach sa trend prudko zhoršuje," uviedol Novotný dnes na tlačovej konferencii. Podľa neho okrem neschopnosti riadiť nemocnice je tu aj záujem prenajať ich vopred vybranému záujemcovi, ktorým by mala byť niektorá z firiem zo skupiny Algel.

"Manažmenty nerobia zásadné opatrenia vo svojich zdravotníckych zariadeniach. Čakajú, kto ich prenajme a Úrad KSK na čele so županom Zdenkom Trebuľom sa len nečinne prizerá," povedal Novotný. Podľa poslancov za SDKÚ-DS je potrebné "okamžite ukončiť proces prenájmu nemocníc a začať s plnou vážnosťou robiť zásadné opatrenia na ich záchranu." Hovorkyňa KSK Zuzana Bobriková v tejto súvislosti uviedla, že dotknuté nemocnice sú samostatné akciové spoločnosti a ich manažmenty sa musia postarať o to, aby riadne fungovali. Pripomenula, že súčasné vedenie KSK ich zdedilo s dlhom 250 miliónov Sk, ktorý sa už podarilo významne znížiť. Zdôraznila však, že zhoršujúca sa ekonomická situácia sa neodrazila len v ich nemocniciach. Samosprávu to viedlo k vypracovaniu analýzy. Tá ukázala, že bez vstupu silného strategického investora sa tento negatívny vývoj nepodarí zastaviť ani zvrátiť. "Stav je v súčasnosti taký, že bol vybraný poradca na prípravu podmienok na medzinárodný tender. Predpokladáme, že by sa tak malo stať do troch týždňov a potom sa uvidí, ako sa komisia s nimi stotožní, či sa bude môcť zverejniť v domácich a zahraničných médiách a v akom časovom období," dodala Bobriková.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: