Návrh novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti od Jozefa Valockého (Smer-SD), ktorý Výbor NR SR pre zdravotníctvo neodporučil schváliť, neprešiel ani na dnešnom rokovaní gestorského výboru. Podľa ministra zdravotníctva Richarda Rašiho má návrh novely zracionalizovať lekárske služby prvej pomoci (LSPP), zredukovať ich počet, avšak tak, aby bola zachovaná dostupnosť LSPP. "Podnetom, prečo sme sa začali zaoberať LSPP, boli sťažnosti lekárov, že sú prevádzkovateľmi niekedy až vydieraní, pretože dostávali za službu 70 centov (21,09 Sk) alebo jedno euro (30,13 Sk) a že sú unavení," skonštatoval po zasadnutí výboru Raši. Racionalizácia LSPP by mala oba problémy vyriešiť.
"Vyzerá to tak, že strane Smer-SD zostal jediný spojenec a to Slovenská národná strana (SNS). ĽS-HZDS nepodporilo v oboch prípadoch tento zákon o zavretí pohotovostí o polnoci, o urobení pochybného tendra na udeľovanie povolení pre pohotovosti a redukcii pohotovostí na polovicu," skonštatoval po dnešnom rokovaní výboru jeho predseda Viliam Novotný (SDKÚ-DS). Podľa poslankyne za KDH Márie Sabolovej by mal byť zákon stiahnutý z rokovania. "Som za to, aby ostali zachované LSPP nepretržite, pretože ani týmto zákonom sa nehovorí, do akej doby by mali byť. Na druhej strane som zásadne proti tomu, aby sa menila koncepcia, aby ministerstvo zdravotníctva vydávalo licencie na služby, keďže VÚC najlepšie pozná regionálne rozloženie potrebnej starostlivosti," skonštatovala.
Návrh novely má za cieľ obmedziť počet hodín LSPP a tým znížiť počet služieb lekárov a sestier, ako aj ich zaťaženosť. Navrhovaná úprava zákona zavádza systém vydávania povolení pre poskytovateľov LSPP ministerstvom zdravotníctva. Tie sa majú udeľovať cez výberové konania so zohľadnením primeranej dostupnosti poskytovateľov a počtu obyvateľov, čím sa zníži počet služieb lekárov a ich zaťaženosť. Analýza rezortu zdravotníctva totiž ukázala, že sieť poskytovateľov LSPP je výrazne predimenzovaná. Vyťaženosť LSPP pre dospelých predstavuje po polnoci osem percent, v prípade ambulantných pohotovostí pre deti dosahuje štyri percentá a zubno-lekárska LSPP sa využíva na tri percentá. Týchto pacientov by mali relevantne ošetriť iné segmenty zdravotnej starostlivosti.
Výborom dnes prešiel aj návrh novely zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach od Jozefa Valockého. "Opozícia nepodporila tento zákon, pretože je tam obrovské množstvo pozmeňujúcich návrhov, ktoré už riešia kde čo, okrem tohto zákona," skonštatoval Novotný s tým, že proti zásielkovému spôsobu dodávky liekov a zdravotníckych pomôcok nemá nič a zákon v pôvodnom rozsahu prinášal riešenie pre túto problematiku.
Podľa Rašiho návrh novely zákona rieši existujúci problém predaja liekov cez internet. "Filozofia spočíva v tom, že zásielkový predaj liekov by mohol robiť len ten, kto má lekáreň, teda kto s tým pracuje, a má povolenie, aby sme sa vyhli tomu, aby sa k občanom nedostávali lieky, ktoré nie sú registrované, eventuálne nebezpečné," skonštatoval. Za dôležité považuje prijatie pozmeňujúceho návrhu, podľa ktorého nemôžu lekárne dávať peňažné alebo nepeňažné výhody pri poskytovaní lieku. Ide o tzv. bonusy v podobe jedného eura, ktoré niektoré lekárne dávali pacientom za to, že si vybrali recept práve v ich lekárni.
Valocký v novele zákona navrhuje, aby povolenia na zásielkový výdaj mohli získať iba držitelia povolenia na poskytovanie lekárenskej starostlivosti vo verejnej lekárni. Lieky, ktoré sa neviažu na lekársky predpis, ako aj niektoré zdravotnícke pomôcky by sa tak mohli od novembra predávať cez internet. Ak Valocký uspeje aj na pôde parlamentu, lieky sa cez internet budú môcť predávať zo Slovenska aj do členských štátov Európskej únie a naopak.
Autor článku: TASR