Košickí záchranári organizujú kurzy prvej pomoci pre pedagógov MŠ

Naučiť pracovníkov predškolských zariadení základné zásady prvej pomoci deťom v život alebo zdravie ohrozujúcich situáciách, ku ktorým môže dôjsť v materských školách (MŠ), je cieľom projektu Bezpečné materské školy, ktorý rozbieha Falck Záchranná Academy, jeden z najväčších poskytovateľov kurzov prvej pomoci na Slovensku. K dnešnému dňu kurzy absolvovali zamestnanci ôsmich materských škôl v Košiciach a v Prešove. Uviedla to hovorkyňa Falck Záchranná, a. s., Jana Hejjová.

Podľa štatistík na Slovensku ročne utrpí úraz vyše 200.000 ľudí vo veku do 19 rokov, z toho 17 percent úrazov sa stane v škole alebo v škôlke. „Počas týždňa trávi dieťa s učiteľkou materskej školy minimálne toľko času ako so svojimi rodičmi. Učí sa nové veci, venuje sa hrám a práve detská zvedavosť a aktivita často vedú k situáciám, ktoré ohrozia zdravie a v horšom prípade aj život dieťaťa. Vtedy je lepšie byť pripravený než sa zľaknúť a prepadnúť panike," povedal riaditeľ spoločnosti Eduard Horovský.

Kurzy prvej pomoci v rámci projektu Bezpečné materské školy trvajú jeden deň a počas šiestich vyučovacích hodín si pedagogickí pracovníci osvoja poznatky potrebné na to, aby boli schopní poskytnúť dieťaťu takzvanú laickú prvú pomoc, napríklad keď utrpí zlomeninu, otras mozgu, keď krváca, dusí sa alebo stratí vedomie. Obsah kurzov je zameraný na prvú pomoc deťom a reviduje ich lekár s niekoľkoročnými skúsenosťami v oblasti detskej anestéziológie a leteckej záchrannej služby.

Súčasťou tréningov je aj praktický nácvik na figurínach. „V mnohých prípadoch je pre účastníkov veľkým prínosom práve odbúranie psychických zábran vďaka tomu, že si vyskúšajú napríklad masáž srdca. Často totiž ľudia takúto prvú pomoc neposkytnú, pretože majú strach, aby ranenému neublížili. A pritom práve laická prvá pomoc nezriedka rozhoduje o živote alebo smrti," uzavrel Horovský.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: