Poslanecký prieskum na ministerstve zdravotníctva bude 17. septembra

Minister zdravotníctva Richard Raši bude odpovedať na otázky poslancov ohľadne tendra na výber poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby (ZZS). Poslanci dnes totiž na rokovaní Výboru Národnej rady (NR) SR pre zdravotníctvo schválili termín poslaneckého prieskumu na ministerstve zdravotníctva na 17. septembra. "Chceme sa pýtať ministra na konkrétne body. Máme aj konkrétne podozrenia, že uchádzači, ktorí boli vo výberovom konaní úspešní, nesplnili podmienky, ktoré predpisuje zákon. Uvidíme, či sa nám tieto pochybnosti potvrdia, alebo nie," skonštatoval dnes po rokovaní výboru jeho predseda Viliam Novotný (SDKÚ-DS).

"Sú vítaní. Dúfam, že prídu všetci. Pre mňa je dôležité, aby tam boli všetci, pretože pokiaľ by tam bola len jedna časť, opozičná alebo koaličná, mohli byť názory prezentované tendenčne," reagoval minister zdravotníctva Richard Raši.

Na nespokojnosť s výsledkami tendra minulý týždeň poukázali aj záchranári. Asi 70 z nich pred Úradom vlády SR protestovalo proti výsledkom prvého kola výberového konania a prezentovali svoje výhrady. Premiéra SR Roberta Fica žiadali o pomoc v situácii, v ktorej sa ocitli po tendre na poskytovateľov ZZS. Spomínaný tender pritom považujú za zmanipulovaný a realizovaný tak, aby kompetentní "dali najesť vlastným". Šéfa kabinetu preto žiadajú, aby toto výberové konanie zastavil a zachránil tak ich pracovné miesta. Dôvodom nespokojnosti záchranárov sú výsledky tendra na 78 licencií pre záchranky. Podľa Jána Hencela z Asociácie poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby (APZZS) tak príde o prácu 600 lekárov a záchranárov, pričom niektorí z nich už dostali výpovede.

Minister Raši im po minulotýždňovom rokovaní vlády odkázal, že o svoju prácu neprídu. "Počet záchranárov a lekárov je poddimenzovaný, teda je predpoklad, že všetci budú mať miesto. Každý si nájde svoje uplatnenie a žiadnych 600 ani šesť nezamestnaných nebude," vyhlásil Raši. Minister zároveň uviedol, že tender prebiehal za tých istých podmienok, za ktorých súčasní uchádzači tieto miesta získali pred štyrmi rokmi. "Voči podmienkam nikto nenamietal, dokonca APZZS povedala, že sú dobré. Keby licencie dostali, tak sa, samozrejme, neozvú a povedali by, že všetko bolo v poriadku," konštatoval člen kabinetu s tým, že teraz neúspešní poskytovatelia záchrannej služby začínajú vydierať nielen pacientmi, ale aj svojimi zamestnancami.

Po zverejnení výsledkov 18. augusta sa poskytovatelia dozvedeli, že nebudú ďalej prevádzkovať 53 staníc. Ako vyplynulo z výsledkov výberového konania, 77 ambulancií záchrannej zdravotnej služby bude prevádzkovať 16 firiem. Najviac ambulancií bude prevádzkovať Záchranná dopravná a zdravotnícka služba Bratislava a Falck - Záchranná, a. s., Košice. Dôvodom výberového konania boli končiace sa licencie.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: