Medvedev: Mladí ľudia konzumáciou drog ohrozujú národnú bezpečnosť Ruska

Konzumácia drog, ktorá je v Rusku obzvlášť rozšírená medzi mladými ľuďmi, je hrozbou pre národnú bezpečnosť, konštatoval dnes ruský prezident Dmitrij Medvedev. Rusko je najväčším spotrebiteľom afganského heroínu, čo znepokojuje Kremeľ, ktorý sa obáva nárastu obchodu s drogami a s tým súvisiacej kriminality. "Mladý vek užívateľov drog je hrozbou pre národnú bezpečnosť krajiny a veľkou výzvou pre udržanie zdravia národa, ktorý už aj tak čelí komplikovanej demografickej situácii," vyhlásil Medvedev na stretnutí s čelnými predstaviteľmi bezpečnostnej rady štátu.

Populácia sa v Rusku neustále zmenšuje, čo okrem iných faktorov spôsobuje aj alkoholizmus, fajčenie a zlé stravovacie návyky. Ruskí muži sa dožívajú v priemere len 59 rokov, čo je omnoho menej ako muži v EÚ. "Podľa odborníkov sa počet skutočných užívateľov drog pohybuje medzi dvoma a dva a pol miliónmi ľuďí. Sú to takmer dve percentá populácie a najnebezpečnejšou skutočnosťou je, že dve tretiny z toho sú mladí ľudia do 30 rokov," povedal Medvedev.

Podľa oficiálnych štatistík zomrie v Rusku na následky konzumácie drog každoročne približne 30.000 ľudí, ktorých priemerný vek je 28 rokov. To je viac ako celkový počet padlých vojakov počas invázie vojsk oveľa ľudnatejšieho Sovietskeho zväzu do Afganistanu v rokoch 1979-89. Zahynulo tam 15.000 sovietskych vojakov. Medvedev sa posťažoval na chýbajúcu celonárodnú stratégiu boja proti drogám a vyzval na prísnejšie potrestanie deliktov súvisiacich s obchodom s drogami. Podľa neho by mohlo byť zavedené testovanie študentov na konzumáciu drog vo vzdelávacích inštitúciách po celom Rusku. "Prísnejšie tresty budú zavedené pre trestné činy korupcie, ktoré súvisia s obchodom s drogami, ako aj za kriminalitu súvisiacu s praním špinavých peňazí získaných z predaja drog," dodal ruský prezident.

Medvedev si už minulý mesiac vzal na mušku nezdravý životný štýl Rusov, keď sa na rokovaní vlády v Soči vyjadril, že ruský národný zvyk náruživého pitia vodky vedie k takému rozsiahlemu alkoholizmu, ktorý je pre krajinu doslova "katastrofou".

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: