Nemocnica v Komárne získala monitory dychu na ochranu dojčiat

Zástupcovia nadácie Križovatka odovzdali dnes vo Všeobecnej nemocnici v Komárne päť kusov apnoe monitorov Babysense, ktoré účinne chránia bábätká pred hrozbou syndrómu náhleho úmrtia dojčiat. Prístroje boli zakúpené zo sponzorského daru Prvej stavebnej sporiteľne, povedala pre TASR manažérka nadácie Veronika Péderová.

Pred odovzdaním prístrojov sa konala tlačová konferencia, ktorú viedol riaditeľ komárňanskej nemocnice Viktor Dudáš. "Fungovanie sme predviedli aj priamo na oddelení mamičkám, zdravotnému personálu," informovala pracovníčka nadácie s tým, že hodnota jedného darovaného prístroja je 130 eur. Monitor dychu Babysense II účinne chráni dieťa pred hrozbou náhleho úmrtia dojčiat. Monitor neustále sleduje dýchanie a dychové pohyby dieťaťa. V prípade, ak sa dýchanie zastaví na dobu dlhšiu ako 20 sekúnd, alebo ak sa dychová frekvencia zníži pod 10 dychov za minútu, Babysense II upozorní na tento stav zvukovým a svetelným signálom. Prístroj Babysense II nemôže predísť nepravidelnému dychu či zástave, ale účinne a spoľahlivo kontroluje dýchanie a varuje rodiča v prípade ohrozenia dieťaťa.

"Monitor dychu je mimoriadne citlivý prístroj, ktorý cez matrac v detskej postieľke monitoruje dýchanie dieťaťa. Normálne dýchanie a pohyby monitor signalizuje zelenou kontrolkou, ktorá je zreteľne viditeľná aj na väčšiu vzdialenosť. Pri nebezpečných zmenách dýchania monitor spúšťa svetelný a zvukový signál," vysvetlila Péderová a dodala, že monitor obsahuje dve senzorové podložky, ktoré nie sú v priamom kontakte s dieťaťom a jeho pohyb neobmedzujú. Ide o prístroj, ktorý funguje na batérie, inštaluje sa ľahko a má jednoduchú údržbu. Monitor Babysense II je testovaný medzinárodnou skúšobňou G-MED a vyhovuje požiadavkám európskej smernice 93/42/EEC. Je schválený Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv SR ako zdravotnícka pomôcka.

Nadácia Križovatka sa ako jediná v Slovenskej republike zaoberá touto problematikou. Vznikla v roku 2008 za účelom pomoci deťom ohrozeným syndrómom náhleho úmrtia dojčiat (SIDS). Nadácia so sídlom v Šamoríne chce pomôcť všetkým deťom na pôrodníckych a novorodeneckých oddeleniach s tým, že sa ich snaží vybaviť týmito dôležitými monitormi. Zároveň nezabúdajú ani na deti, ktoré ležia na jednotkách intenzívnej starostlivosti. "K dnešnému dňu sme darovali monitory Babysense do 39 nemocníc, viac ako 800 kusov na celom Slovensku a chceli by sme v tejto činnosti pokračovať i naďalej," uzavrela Péderová.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: