Nemocnica v Leviciach má problémy, zatvoriť ju zatiaľ nemôžu

Nemocnica v Leviciach má problémy. Pre neuhradené faktúry za energie bola odstavená od teplej vody a môže poskytovať iba akútnu zdravotnú starostlivosť. Levický primátor Štefan Mišák sa preto listom obrátil na ministra zdravotníctva Richarda Rašiho a predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) Milana Belicu. V liste okrem iného žiada aj o pomoc pri riešení nestabilnej situácie personálneho zabezpečenia interného oddelenia a o urýchlené vymenovanie členov dozornej rady neziskovej organizácie z poslancov vyššieho územného celku.

Počas búrlivej diskusie o nemocnici sa viacerí poslanci zamýšľali nad tým, či by jej nemala byť odňatá licencia. „Aké je to fungovanie, keď im netečie voda? Komu sa zodpovedajú? To nemajú žiadnu zodpovednosť?“ pýtal sa rozhorčene lekár a krajský poslanec Peter Hudák. Aj napriek tomu, že nemocnica je v ťažkej situácii, zakázať jej poskytovanie zdravotnej starostlivosti nie je podľa lekára NSK Ľubomíra Ševčíka momentálne možné. „Môžem konštatovať, že počet lekárov a zdravotných sestier je v zmysle platnej legislatívy. Aj napriek zastaveniu dodávok teplej vody, po namontovaní bojlerov a prietokových ohrievačov, je tu možné poskytovať akútnu zdravotnú starostlivosť,“ skonštatoval.

Podobný názor má aj vedúca odboru sociálnych vecí a zdravotníctva Jozefína Vlčková. „Podmienky nie sú také, aby sa zrušilo povolenie na činnosť a licencia. Keby sme mali tú možnosť, určite by už o licenciu prišli,“ vyjadrila sa o neziskovej organizácii, ktorá prevádzkuje nemocnicu v Leviciach aj v Topoľčanoch, kde je situácia rovnaká. Podľa krajského lekára stav v nemocnici nie je dobrý, ale akútnu starostlivosť je zatiaľ schopná poskytovať. „Plánované operácie a plánované hospitalizácie sa odkladajú. Hlavne kvôli tomu, že ten režim je krízový, buď nemajú dostatok liekov, alebo energií, alebo lekárov. Takýto stav sa ale naozaj nedá dlho udržať. V tejto situácii je naozaj riziko, že sa môže niečo epidemiologické prihodiť. Ale treba na druhej strane povedať, že dezinfekcia sa v týchto zariadeniach nevykonáva len vodou,“ uviedol Ševčík.

Zároveň však dodal, že v tejto chvíli Nitriansky samosprávny kraj nemôže voči nemocnici alebo neziskovej organizácii tvrdšie zasiahnuť. „Samozrejme, že ten stav nie je dobrý, to všetci vieme. Ak je tam obmedzená dodávka teplej vody, musí tam nastať aj obmedzené poskytovanie zdravotnej starostlivosti a to je len možno krôčik k tomu, aby tam došlo k nejakému vážnejšiemu problému. Dozor z úradu verejného zdravotníctva sa tam vykonáva každý deň, monitorujú, berú stery... Ak by našli nejaké výsledky, ktoré by neboli v súlade so zákonom, vydajú rozhodnutie buď na obmedzenie činnosti v operačných oblastiach, prípadne v iných činnostiach. Potom zakročíme my a môžeme pozastaviť činnosť,“ vysvetlil Ševčík.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: