SDKÚ-DS: Minister Raši nevysvetlil, načo potrebuje peniaze pre VšZP

Minister zdravotníctva Richard Raši, ktorý žiada v čase zlučovanie dvoch štátnych zdravotných poisťovní pre najväčšiu Všeobecnú zdravotnú poisťovňu (VšZP) podporu vo forme navýšenia základného imania o 65,1 milióna eur (1,96 miliardy Sk), nevysvetlil, na čo prostriedky potrebuje. Na dnešnej tlačovej konferencii to skonštatoval poslanec za SDKÚ-DS Viliam Novotný. "Chceme vyzvať pána premiéra Fica, aby zastavil toto šialenstvo, aby zastavil toto nehorázne plytvanie s peniazmi všetkých občanov - daňových poplatníkov," skonštatoval Novotný.

V čase krízy chce vláda na čele s Robertom Ficom podľa Novotného vydať 2 miliardy Sk (65,1 milióna eur) na projekt, ktorý prinesie efekt občanom o dva roky. V súčasnosti sa na zlúčenie pripravujú aj dve súkromné zdravotné poisťovne a podľa Novotného tieto poisťovne takéto prostriedky nepotrebujú. Navyše podľa údajov Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou nárast príjmov zdravotných poisťovní za prvý polrok tohto roka bol 5,4 percenta. "To znamená, že štátne poisťovne (VšZP a SZP) podľa nášho prepočtu vybrali od svojich poistencov o 50 miliónov eur (1,5 miliardy Sk) viac ako pôvodne očakávali. Chcem sa spýtať, kde sú tieto peniaze," dodal Novotný s tým, že nárast finančných prostriedkov sa neprejavil ani v platoch zdravotníckych zamestnancov ani v platbách poisťovní poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.

Prostriedky pre VšZP majú podľa ministerstva pochádzať zo štátnych finančných aktív. MZ SR uvažovalo aj o návratnej finančnej výpomoci pre VšZP, za vhodnejšie však považovalo navýšenie základného imania. Tento krok má VšZP pomôcť preklenúť tohtoročný deficit, ako aj obdobie do konca konsolidácie v rámci zlučovania so Spoločnou zdravotnou poisťovňou. "Zvýšenie imania zabezpečí významnou mierou elimináciu dopadov finančnej krízy, ako aj zachovanie financovania zdravotnej starostlivosti (ZS) na súčasnej úrovni," uvádza sa v projekte zlúčenia poisťovní, ktorý je v pripomienkovom konaní. Podľa rezortu tiež bude poisťovňa schopná čeliť tlaku na rast miery zadlženia pri rastúcom dopyte po ZS. Ministerstvo v tejto súvislosti pripomína, že VšZP má najnákladnejší poistný kmeň zo všetkých poisťovní, pričom súčasný model prerozdeľovania vybratého poistného nekompenzuje v plnej miere jeho nákladovosť.

Obe štátne poisťovne sa majú zlúčiť v roku 2010, pričom ostane iba VšZP s vyše 3,5 milióna poistencami. Proces konsolidácie má trvať do roku 2011. Zlúčenie má umožniť výraznejšie znižovanie dopadov hospodárskej krízy. K šetreniu prostriedkov by mala prispieť redukcia duplicitných činností, nákladov a zmluvných vzťahov. "Existencia jedinej štátnej zdravotnej poisťovne je prirodzená, pričom si zachová svoj sociálny rozmer," konštatuje MZ SR. Ministerstvo navrhlo zlúčenie oboch poisťovní v minulosti už viackrát. O takýto krok sa pokúsil aj predchádzajúci šéf rezortu Ivan Valentovič, ktorý tak reagoval na požiadavku vlády. Projekt sa však z dôvodu prechodu na euro odložil.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: