Chrípka typu A (H1N1) - aktualizovaná 7. - 13. septembra

13.9.2009

Štúdia: Nový liek bojuje s chrípkou rovnako dobre ako Tamiflu

Nový liek proti chrípke je zrejme na ceste. Výskumníci hovoria, že experimentálny liek Peramivir dokáže zbaviť človeka príznakov chrípky rovnako dobre ako Tamiflu. Bol testovaný vo veľkom na ľuďoch s obyčajnou sezónnou chrípkou v Ázii a podáva sa v jedinej vnútrožilovej dávke.
Ďalšie nové štúdie prinášajú doteraz najpresvedčivejšie dôkazy, že skoré nasadenie liekov proti chrípke môže zachrániť životy ľudí, nielen skrátiť dĺžku choroby o deň či dva. V jednej zo štúdií stoviek ľudí v celkom svete, ktorí ochoreli na smrtiacu vtáčiu chrípku, prežila polovica z pacientov liečených Tamiflu, zatiaľ čo takmer 90 percent z tých, ktorí nedostali žiadne antivirotikum, na vtáčiu chrípku zomrelo. O výsledkoch týchto štúdií dnes informovali na mikrobiologickej konferencii v Kalifornii.

11.9.2009

Na Slovensku pribudli ďalšie štyri prípady novej chrípky

Počas uplynulého týždňa pribudli na Slovensku ďalšie štyri prípady novej chrípky typu A (H1N1). Tri prípady sa zaznamenali v Bratislavskom a jeden v Nitrianskom kraji. Počet doteraz potvrdených prípadov tak vzrástol na 129. Vôbec prvým pacientom bol v SR 37-ročný muž, ktorý sa infikoval počas návštevy v USA a po návrate domov chrípku preniesol aj na svojho 8,5-mesačného syna. Vláda SR na svojom poslednom zasadnutí odsúhlasila nákup vakcín proti novému vírusu. Slovensko bude v tomto smere vychádzať z odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie a zabezpečí vakcíny pre 20 percent populácie, teda milión ľudí. Kabinet zároveň schválil zámer rozpracovania možnosti vytvorenia vakcinačného pavilónu tak, aby sa Slovensko stalo v takýchto prípadoch sebestačnou krajinou. Počas týždňa sa tiež zaznamenalo 20.301 akútnych respiračných ochorení (ARO), pričom najčastejšie ochoreli deti do päť rokov. Ochorenia hlásilo 55 percent lekárov pre deti a dorast a 45 percent praktických lekárov pre dospelých. Najviac chorých bolo v Nitrianskom a Žilinskom kraji a najmenej v Bratislavskom kraji.

Rumunsko: Triedy, v ktorých sa objaví nová chrípka, čaká týždeň prázdnin

Odo dneška prerušia v Rumunsku na týždeň vyučovanie vo všetkých triedach škôl, v ktorých u čo len jediného žiaka či študenta diagnostikujú ochorenie na nový druh chrípky typu A(H1N1). Ak sa na škole objavia najmenej tri prípady novej chrípky, musia sa brány celej školy zavrieť na týždeň. Minister zdravotníctva Ion Bazac v tejto súvislosti avizoval, že v Rumunsku rátajú s tým, že šírenie chrípkového vírusu môže aj na budúci rok predstavovať pre zdravotníctvo tejto balkánskej krajiny mimoriadne vážny problém. Pravdepodobne sa nezvýši iba počet ochorení, ale vírus môže nadobudnúť agresívnejšiu podobu, uviedol šéf rezortu. V rámci možností sa preto už teraz prijímajú opatrenia, ktorými chcú zodpovední zabrániť rýchlemu šíreniu ochorenia, ktoré doteraz v Rumunsku diagnostikovali u 316 ľudí. Od decembra sa v krajine začína masová očkovacia kampaň. Do konca roka by malo byť k dispozícii päť miliónov dávok séra, ktoré prednostne poskytnú ohrozeným osobám, zamestnancom v zdravotníctve, pracovníkom významnejších oblastí verejných služieb, tehotným ženám, ale aj deťom v jasliach a škôlkach.

10.9.2009

USA: Spoločnosť MedImmune má hotovú vakcínu pri prasacej chrípke

Farmaceutická spoločnosť MedImmune dnes oznámila, že koncom septembra je pripravená začať s dodávkami inhalačnej vakcíny proti pandemickému vírusu chrípky typu A(H1N1) v rámci Spojených štátov. Dr. Raburn Mallory zo spoločnosti MedImmune, ktorá je súčasťou koncernu AstraZeneca, uviedol, že firma predložila americkému Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) bezpečnostné údaje, potrebné na schválenie nosného spreja s obsahom vakcíny proti vírusu prasacej chrípky. "Nezaznamenali sme žiadne prekážky. Sme presvedčení, že do konca septembra budeme mať päť miliónov dávok pripravených na distribúciu," povedal Mallory v rozhovore pre agentúru Reuters. Podľa amerických predstaviteľov sa proti prasacej chrípke v krajine začne očkovať najskôr v polovici októbra. Odborní poradcovia Bieleho domu koncom augusta vyzvali na urýchlenie výroby liekov a vakcín proti prasacej chrípke.

8.9.2009

Španielsko začne okamžite testovať vakcíny proti novej chrípke na 400 deťoch

Španielsko okamžite pristúpi k testom vakcín proti vírusu chrípky typu A(H1N1) na 400 deťoch. Uviedla to dnes ministerka zdravotníctva Trinidad Jiménezová. Jimenézová informovala, že Španielsko bude testovať vakcíny vyvinuté farmaceutickou firmou GlaxoSmithKline PLC. Skúšobnou vzorkou bude 400 detí vo veku od šiestich mesiacov do 17 rokov. Spoločnosť GlaxoSmithKline minulý mesiac vyhlásila, že plánuje uskutočniť dovedna 16 klinických testov svojich vakcín proti tzv. prasacej chrípke na viac ako 9000 ľuďoch z Európy a Severnej Ameriky. Výsledky bude posudzovať spoločne s regulačnými orgánmi na kontrolu liečiv tak, aby sa uľahčil a zrýchlil proces rozhodovania o udelení farmaceutickej licencie pre vakcínu. Nová chrípka si v Španielsku doteraz vyžiadala 25 obetí. Odhaduje sa, že v krajine sa chrípka za posledný augustový týždeň rozšírila na 23.000 nových nakazených. Ministerstvo zdravotníctva skončilo s testovaním ľudí na odhalenie nových prípadov chrípky v snahe zabezpečiť kontrolu nad vývojom už potvrdených nákaz.

7.9.2009

Ekvádor: Chrípke typu A (H1N1) podľahol šéf bezpečnosti prezidenta Correu

Šéf bezpečnostných zložiek ekvádorského prezidenta Rafaela Correu zomrel na chrípku typu A (H1N1), oznámila dnes tamojšia vláda. Podplukovník vzdušných síl John Merino zomrel v nedeľu po tom, ako bol 28 dní hospitalizovaný vo vojenskej nemocnici. Correa vyjadril svoju úprimnú sústrasť Merinovej rodine. V Ekvádore minulý týždeň informovali o 36 potvrdených úmrtiach na takzvanú prasaciu chrípku, ďalších 1382 osôb je infikovaných.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: