APZZS vyzvala Rašiho, aby zrušil tender na licencie pre záchranky

Výsledky tendra na 78 licencií pre záchranky by mali byť podľa Asociácie poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby (APZZS) SR zrušené. Predseda asociácie Ján Hencel dnes zároveň vyzval ministra zdravotníctva Richarda Rašiho, aby zrušil aj prebiehajúce výberové konania na ďalšie licencie. Ako objasnil právnik asociácie Marek Benedik, postup rezortu v rámci skončeného výberového konania nebol v súlade so zákonom o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Asociácia preto požaduje vypísanie nových výberových konaní na základe právnych noriem.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR podľa Benedika stanovilo podmienky účasti na výberovom konaní, ktoré zákon nepredpokladá a tvrdí, že rovnako postupovalo aj v prípade požadovaných dokumentov. Doplnil, že ministerstvo tiež upravilo tri kritériá hodnotenia žiadostí uchádzačov o licencie, ktoré nie sú v súlade so zákonom. "Akékoľvek rozhodnutie, ktoré vychádza z tohto neštandardného nezákonného výberového konania, je v rozpore so zákonom a ako nezákonné by malo byť zrušené," zhrnul. Priblížil, že voči vydaným rozhodnutiam o zamietnutí žiadostí možno podať rozklad. V prípade, že sa mu nevyhovie, prichádza do úvahy aj podanie žaloby na súd. 

"Predpokladám, že tá nadpráca mohla ovplyvniť výberové konanie," skonštatoval Hencel. Pokračoval, že ministerstvo malo prevádzkovateľov vyberať najmä podľa dvoch hlavných kritérií, a to materiálno-technického a personálneho zabezpečenia. "Tým, že neboli použité len kritériá, ktoré sú v zákone, môžu byť tieto výsledky nesprávne," myslí si. Benedik priblížil, že má zatiaľ k dispozícii štyri rozhodnutia o zamietnutí žiadostí. Z nich vyplynulo, že uchádzači boli neúspešní práve pre požiadavku nad rámec zákona. Ministerstvo niektoré z dnes kritizovaných požiadaviek použilo pri rozhodovaní o licenciách aj pred štyri rokmi, vtedy sa voči tomu žiadny poskytovateľ neohradil.

"Malej časti členov asociácie dochádza argumentačný dych. Dôkazom toho je aj dnešná tlačová beseda so zbytočne vykonštruovanými obvineniami v čase štátneho sviatku," reagovala hovorkyňa MZ SR Zuzana Čižmáriková. Rezort je podľa jej slov prekvapený, že členom asociácie neprekážalo pred štyrmi rokmi začať s prevádzkou rýchlej zdravotnej služby na základe presne tých istých podmienok, ktoré dnes kritizovali.

"Prečo neprotestovali vtedy a prečo nevyzvali vtedajšieho ministra, aby súťaž zmenil," pýta sa Čižmáriková. Podotkla, že ak malej časti členov asociácie vtedy tieto podmienky neprekážali a prekážajú im až teraz, keď neboli úspešní, žiaľ, musí rezort konštatovať, že v tomto prípade im išlo iba o biznis a nie o pacienta. "Ten sa vďaka nenásytnosti týchto pánov dostal až na druhé miesto, čo by sa v prípade poskytovania rýchlej zdravotnej služby v žiadnom prípade nemalo stať," zhrnula. Ako vyplynulo z výsledkov výberového konania, 77 ambulancií záchrannej zdravotnej služby (ZZS) bude prevádzkovať 16 firiem. Najviac ambulancií bude prevádzkovať Záchranná dopravná a zdravotnícka služba Bratislava a Falck - Záchranná, a. s., Košice. Dôvodom výberového konania boli končiace sa licencie. Na Slovensku je v súčasnosti 264 ambulancií ZZS, z toho je 120 ambulancií rýchlej lekárskej pomoci (RLP) a 144 ambulancií rýchlej zdravotníckej pomoci (RZP). Najviac ich je v Banskobystrickom kraji, a to až 47, najmenej - 19 v Trnavskom kraji. V Bratislavskom kraji je ich celkom 25. Základný rozdiel medzi RLP a RZP je v zložení posádky. V oboch sa nachádza vždy stredný zdravotnícky pracovník - záchranár a vodič - záchranár, v RLP je navyše aj lekár.

Ambulancie ZZS prevádzkuje v súčasnosti 50 poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby, pričom dvaja z nich prevádzkujú stanice leteckej ZZS.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: