Raši: Téma pohotovostí nie je vyriešená, čakám čo ukáže poslanec Novotný

K nevyriešeniu problematiky Lekárskej služby prvej pomoci (LSPP) prispela podľa ministra zdravotníctva Richarda Rašiho (nominat Smeru-SD) aj kritika zo strany poslanca Národnej rady SR Viliama Novotného (SDKÚ-DS). "Téma pohotovostí nie je vyriešená...Ja by som v súčasnosti dal priestor jemu, nech prednesie svoj návrh, ktorý v súčasnej situácii so súčasným objemom finančných prostriedkov túto problematiku vyrieši," povedal dnes po rokovaní vlády SR šéf rezortu.

Prístupnosť LSPP sa zatiaľ meniť nebude. Poslanec Jozef Valocký (Smer-SD) totiž dnes stiahol z programu 40. schôdze parlamentu svoj širokodiskutovaný návrh novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorý okrem iného predpokladal, že pohotovosti sa zatvoria o polnoci. Asociácia súkromných lekárov SR dokonca žiadala, aby sa brány LSPP zatvárali už o 22. hodine. Na podporu svojich požiadaviek iniciovala asociácia ešte v auguste petíciu, pod ktorú sa podpísalo viac ako 1500 lekárov.

Minister Raši na margo stiahnutia návrhu konštatoval, že sa ukázalo, že spektrum názorov bolo veľmi široké. Objasnil, že priestor na riešenie problematiky by mohla poskytnúť novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorá je v pripomienkovom konaní. Šéf rezortu by však radšej zatiaľ nechal priestor na prejavenie sa kritikom. "Čakám, čo ukáže pán poslanec Novotný," doplnil.

"Minister sa nevyviní z toho, že bol ochotný vymeniť potreby pacientov za biznis s povoleniami na prevádzkovanie pohotovostí. Riešenia má predkladať ministerstvo zdravotníctva," reagoval pre TASR Novotný. Podotkol, že Raši nemá nikoho vyzývať, ale mal by si začať robiť svoju robotu poriadne. Podľa neho by tiež nemal koaličným poslancom "hádzať na stôl pripravené ministerské novely zákona," obchádzať pripomienkové konanie a získať tak príležitosť pripraviť komplexnú zmenu fungovania LSPP.

Novotný zároveň Rašimu odkázal, že názory SDKÚ-DS na riešenie problematiky pozná. Tie vidí v čiastočnej profesionalizácii tejto služby, zvýšení paušálu a bodu tak, aby boli lekári a sestry dôstojne ohodnotení. Pohotovosť by mala byť k dispozícii nepretržite. "Toto je náš návrh, nech to napíše pán minister, on má 500 úradníkov, nie ja...Uvážime, čo urobíme, čo urobí ministerstvo a nevylučujem ani to, že predložíme novelu zákona, ale nepredbiehal by som ešte v tejto chvíli, zhrnul.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: