Poslanecký prieskum na MZ SR pre záchrankový tender sa začal

Na ministerstve zdravotníctva sa začal poslanecký prieskum ohľadne tendra na výber poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby (ZZS). Členovia parlamentného výboru pre zdravotníctvo sa chcú šéfa rezortu okrem iného pýtať aj na podozrenie, že úspešní uchádzači nesplnili podmienky stanovené zákonom. "Uvidíme, či sa nám tieto pochybnosti potvrdia, alebo nie," povedal po schválení termínu prieskumu predseda výboru Viliam Novotný (SDKÚ-DS). Minister Raši vtedy avizoval, že poslanci sú vítaní.

Šéf rezortu po stredajšom (16.9.) rokovaní kabinetu uviedol, že nevidí dôvod, aby zrušil výsledky tendra na 78 licencií pre záchranky a prebiehajúce výberové konania na ďalšie licencie. Na tento krok ho v utorok 15. septembra vyzval predseda Asociácie poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby (APZZS) Ján Hencel. Ako tvrdí právnik asociácie Marek Benedik, postup rezortu v rámci skončeného výberového konania nebol v súlade so zákonom o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti.

"My tvrdíme, že tender prebehol úplne v poriadku," konštatoval minister s tým, že výzvou poskytovatelia spochybňujú legitímnosť svojho fungovania. Poznamenal tiež, že na zrušenie tendra ho nevyzvala asociácia, ale dvaja ľudia, ktorí v jej mene vystupujú a vo výberovom konaní neboli úspešní. "V každom prípade si myslím, že tým, že sa podmienky nezmenili, pokiaľ by bol tender nezákonný, aj oni majú licencie na súčasné prevádzkovanie nezákonne," zhrnul.

Ako vyplynulo z výsledkov výberového konania, 77 ambulancií záchrannej zdravotnej služby (ZZS) bude prevádzkovať 16 firiem. Najviac ambulancií bude prevádzkovať Záchranná dopravná a zdravotnícka služba Bratislava a Falck - Záchranná, a. s., Košice. Dôvodom výberového konania boli končiace sa licencie.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: