Poslanecký prieskum pre záchranky označil Novotný za nie veľmi úspešný

Na ministerstve zdravotníctva sa dnes uskutočnil poslanecký prieskum ohľadne tendra na výber poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby (ZZS). Predseda parlamentného výboru pre zdravotníctvo Viliam Novotný (SDKÚ-DS) ho zatiaľ zhodnotil ako nie veľmi úspešný. "Z toho dôvodu, že sme nemali možnosť nahliadnuť do spisového materiálu v konkrétnych staniciach záchrannej služby," objasnil s tým, že ministerstvo sa odvolalo na právne normy, ktoré si on vykladá inak. Vzhľadom na to sa podľa neho nevyvrátilo podozrenie, že v prvom kole prideľovania licencií mohli zvíťaziť aj uchádzači, ktorí nesplnili podmienky stanovené zákonom.

"Vystúpenie pána kolegu prešlo iba do politickej roviny," reagoval na Novotného slová poslanec Milan Urbáni (ĽS-HZDS) s tým, že prebehol seriózny poslanecký prieskum. Pokračoval, že on osobne bol so všetkými podmienkami spokojný a prideľovanie licencií a s tým súvisiace náležitosti boli v rámci zákona. Na margo Novotného výčitky, že poslanci nemohli nahliadnuť do spisov, minister Richard Raši objasnil, že nemá problém ukázať to, čo mu umožňuje zákon. Podotkol však, že poslanci musia mať na takýto krok splnomocnenie od poskytovateľa, do ktorého spisu chcú nahliadnuť.

Ako priblížil Novotný, poslanci sa pýtali napríklad na podmienky výberového konania, kritériá jeho vyhodnotenia, zloženie výberovej komisie, ako aj na to, čo bude s pracovníkmi neúspešných poskytovateľov ZZS. Objasnil, že zákonodarcovia dali ministerstvu v tejto súvislosti viacero otázok, na ktoré čakajú odpovede najneskôr do 30 dní. Opozičných zástupcov tiež zaujímalo, prečo boli vo výberovom konaní zadelené širšie podmienky ako hovorí zákon. Minister deklaroval, že odpovede sa pokúsia dodať v čo najkratšom čase. "Podmienky boli v súlade so zákonom. Trváme na tom, máme právnu analýzu, ktorá o tom hovorí," konštatoval Raši.

Podľa Urbániho sa v súvislosti s tendrom nedá hovoriť o monopolizácii, nakoľko v prvom kole uspelo 16 poskytovateľov. "Samozrejme, sú aj tí, ktorí možno boli dobrí a splnili aj podmienky, ale nakoniec nevyhrali, no to už je tak, niekto vyhrá, niekto prehrá, keď je veľký záujem, môže sa to stať," zhrnul s tým, že nie sú zatiaľ žiadne indície o porušení zákona. Poznamenal, že to sa opozícii zatiaľ dokázať nepodarilo a verí, že sa jej to ani nepodarí.

"Máme na to rôzny pohľad. Koalícia bráni rezort zdravotníctva a my vidíme problémy," uviedla poslankyňa Mária Sabolová (KDH). Za otázne považuje, či niektorí poskytovatelia ZZS pri deklarovaní splnenia podmienok materiálno-technického a personálneho zabezpečenia nepoužili napríklad personál z bodov, ktoré neboli predmetom prvého kola výberového konania. Myslí si preto, že transparentný by bol proces prideľovania licencií v rámci jedného kola.

Šéf rezortu po stredajšom (16.9.) rokovaní kabinetu uviedol, že nevidí dôvod, aby zrušil výsledky tendra na 78 licencií pre záchranky a prebiehajúce výberové konania na ďalšie licencie. Na tento krok ho v utorok 15. septembra vyzval predseda Asociácie poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby (APZZS) Ján Hencel. Ako tvrdí právnik asociácie Marek Benedik, postup rezortu v rámci skončeného výberového konania nebol v súlade so zákonom o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti.

"My tvrdíme, že tender prebehol úplne v poriadku," konštatoval minister s tým, že výzvou poskytovatelia spochybňujú legitímnosť svojho fungovania. Poznamenal tiež, že na zrušenie tendra ho nevyzvala asociácia, ale dvaja ľudia, ktorí v jej mene vystupujú a vo výberovom konaní neboli úspešní. "V každom prípade si myslím, že tým, že sa podmienky nezmenili, pokiaľ by bol tender nezákonný, aj oni majú licencie na súčasné prevádzkovanie nezákonne," zhrnul.

Ako vyplynulo z výsledkov výberového konania, 77 ambulancií záchrannej zdravotnej služby (ZZS) bude prevádzkovať 16 firiem. Najviac ambulancií bude prevádzkovať Záchranná dopravná a zdravotnícka služba Bratislava a Falck - Záchranná, a. s., Košice. Dôvodom výberového konania boli končiace sa licencie.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: