Chrípka typu A (H1N1) - aktualizovaná 14. - 19. septembra

19.9.2009

USA: Prvé dávky vakcíny proti A(H1N1) budú dostupné v podobe nosného spreja

Prvé dávky vakcíny proti chrípke typu A(H1N1) budú v Spojených štátoch dostupné vo forme nosného spreja, uviedlo v piatok Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC). Približne 3,4 milióna dávok s vakcínou v nosnom spreji, ktoré sú indikované len pre deti a dospelých vo veku 2 až 49 rokov, budú pre 90.000 poskytovateľov pripravené prvý októbrový týždeň. Americká vláda nakúpila 195 miliónov dávok, povedal Jay Butler z CDC. "Je to veľmi náročná logistická operácia," dodal Butler. "Je potreba distribuovať vakcínu od piatich výrobcov do asi 90,000 centier poskytovateľov po celej krajine." Butler povedal, že vakcína vo forme injekcií bude dostupná tiež začiatkom októbra, pričom koncom októbra bude distribuovaných 20 miliónov dávok týždenne. Americký prezident Barack Obama povedal, že Spojené štáty sú pripravené poskytnúť 10 percent z objednaných vakcín proti chrípke typu H1N1 iným krajinám. Ako v tlačovej správe informoval Biely dom, vakcíny budú v prípade potreby rozdelené v spolupráci so Svetovou zdravotnou organizáciou (WHO). V Spojených štátoch hospitalizovali s takzvanou prasacou chrípkou 1380 osôb a 196 ich zomrelo. Situácia sa každým dňom zhoršuje a rapídne zrýchlenie šírenia choroby očakávajú odborníci už na jeseň. Butler povedal, že už teraz je však aj bežná chrípka oveľa rozšírenejšia než v predošlých rokoch. "Je to veľmi zvláštne vidieť také množstvo chrípky v tejto ročnej dobe," povedal Butler. Každý rok na chrípku v USA zomiera 36.000 ľudí, pričom najmenej 200.000 musia hospitalizovať.

18.9.2009

WHO: Vakcín proti chrípke A (H1N1) bude menej, než sa predpokladalo

Svetová produkcia vakcíny proti chrípke typu A (H1N1) bude "podstatne nižšia" než 4,9 miliardy dávok ročne, ako predpokladala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Informoval o tom dnes hovorca WHO Gregory Hartl. Na základe výsledkov klinických testov od približne 25 farmaceutických spoločností je týždenná produkcia nižšia ako 94 miliónov dávok, uviedol hovorca. Dodal, že skutočné množstvo bude výrazne nižšie než 4,9 miliardy. Dôvodom nižšej výroby podľa Hartla je, že niektoré farmaceutické spoločnosti stále vyvíjajú vakcíny proti klasickej chrípke. WHO vo vyhlásení uviedla, že aktuálne zásoby protipandemickej vakcíny "nestačia pre celú svetovú populáciu, v ktorej sa prasacou chrípkou môže nakaziť prakticky každý." Podľa WHO by mal teoreticky každý zo 6,3 miliardy ľudí dostať aspoň jednu dávku vakcíny proti vírusu H1N1, uviedla agentúra Reuters.

Maďarsko: Počet prípadov nakazení novou chrípkou A (H1N1) sa strojnásobil

Tento týždeň sa v Maďarsku strojnásobil počet prípadov podozrivých na nakazenie chrípkou typu A (H1N1). Takmer polovicu prípadov ochorení spôsobených vírusom novej chrípky zaznamenali epidemiológovia v Budapešti a v Peštianskej župe. Zo 158 virologických vyšetrení potvrdili prítomnosť vírusu H1N1 v 30 percentách prípadov. Nadpriemerný výskyt ochorení je v župách Györ-Moson-Sopron, Jász-Nagykun-Szolnok a Szabolcs-Szatmár-Bereg. Výskyt chrípkových ochorení - starej aj novej chrípky - rastie na celom území krajiny, ich celkový počet dosiahol 560. Zatiaľ epidemický charakter zaznamenali iba v centrálnej časti Maďarska, informovala maďarská komerčná agentúra Független Hírügynökség.

17.9.2009

Nová chrípka má prvú obeť v Luxembursku

Prvý prípad úmrtia na následky novej chrípky typu A (H1N1) zaznamenali dnes aj v Luxembursku. Ako vyplýva z informácií tamojších zdravotníckych orgánov, 55-ročnú obeť liečili kvôli iným problémom chronického charakteru v nemocnici. Chrípka si od jarných mesiacov vyžiadala na svete už viac ako 3200 obetí. V Luxembursku zaregistrovali jej prvý prípad vôbec začiatkom júna, dnes hlásia prvú obeť ochorenia.

16.9.2009

USA: Schválili vakcínu proti chrípke typu A (H1N1)

Americký Úrad na kontrolu potravín a liečiv (FDA) schválil v utorok vakcínu na ochranu pred chrípkou typu A (H1N1). Úrad schválil vakcínu vyrábanú štyrmi firmami - austrálskou CSL, švajčiarskym Novartisom, francúzskou spoločnosťou Sanofi-Pasteur a americkou Medimmune. Prvé dávky by mali byť v USA k dispozícii do štyroch týždňov. Imunitu voči vírusu H1N1 získa človek do ôsmich až desiatich dní po podaní vakcíny. Ministerka zdravotníctva USA Kathleen Sebeliusová uviedla, že vakcín bude dosť pre všetkých Američanov, ktorí sa budú chcieť dať zaočkovať. Ide potenciálne o 300 miliónov ľudí, dodala. V Spojených štátoch hospitalizovali s takzvanou prasacou chrípkou 1380 osôb a 196 ich zomrelo. Pandémia sa vo svete rýchlo šíri a odborníci očakávajú, že sa na severnej pologuli zhorší na jeseň. Keďže je tento vírus nový, náchylných na ochorenie je viac ľudí. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) už niekoľko mesiacov predpovedá, že pravdepodobne sa nakazí tretina svetovej populácie, čiže dve miliardy ľudí.

15.9.2009

Grécko: Nová chrípka si vyžiadala život 29-ročného francúzskeho turistu

Francúzsky turista (29) sa stal druhou obeťou nového druhu chrípky typu A (H1N1) v Grécku. Muž, ktorý zomrel v jednej z aténskych nemocníc, netrpel podľa dnešnej informácie tamojšieho ministerstva zdravotníctva inými zdravotnými problémami, avšak v dôsledku chrípkového ochorenia mu zlyhalo viacero vnútorných orgánov. V krajine Helénov doteraz zaregistrovali viac ako 2000 prípadov novej chrípky, avšak vo väčšine prípadov čelili pacienti jej ľahšej podobe.

14.9.2009

Izrael: V Jeruzaleme zomrela na prasaciu chrípku mladá matka desiatich detí

Mladá matka desiatich detí zomrela v nedeľu na prasaciu chrípku v jeruzalemskej nemocnici Hadassa. Oznámila to dnes hovorkyňa izraelského ministerstva zdravotníctva. Pred týždňom dostala 33-ročná tehotná žena vysokú horúčku a spozorovala na sebe symptómy chrípky. Napriek tomu sa však dostavila do nemocnice na vyšetrenie až v nedeľu. Značnou nadváhou trpiaca matka desiatich detí bola v 39. mesiaci tehotenstva a v nemocnici vysvitlo, že jej očakávané 11. dieťa je mŕtve. Napriek intenzívnej snahe lekárov zomrela o niečo neskôr aj ich dospelá pacientka.

 

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: