LPR: Náhradný domov na bratislavských Kramároch oslavuje piate narodeniny

Už piaty rok pomáha Liga proti rakovine (LPR) rodičom detí s rakovinou prostredníctvom náhradného domova na bratislavských Kramároch. Ide o ubytovacie zariadenie v blízkosti detskej fakultnej nemocnice, ktoré pozostáva z jedno-, dvoj- a trojizbových bytov. Tie sú vybavené ako plnohodnotná domácnosť. Aj vďaka lige tak môžu mimobratislavskí rodičia byť v najťažších chvíľach pri svojich deťoch.

"Keď sme založili LPR, tak sme sledovali prácu všetkých národných líg, ktoré už majú dlhodobú tradíciu a tam nás zaujali projekty nasmerované na psychosociálnu pomoc," hovorí o zrode myšlienky založiť náhradný domov prezidentka LPR Eva Siracká. Vďaka partnerom a zbierky Deň narcisov sa nakoniec v roku 2004 podarilo zariadenie otvoriť. Liga projekt rozšírila aj o jednorazové finančné dary pre rodičov chorých detí, ktoré im pomáhajú prekonať ťažké obdobie. Podľa správkyne domova Viery Miškóciovej sa postupne medzi rodičmi ubytovanými v domove vytvárajú priateľstvá. "Je to obrovská pomoc, niekedy je to ešte lepšie ako psychológ," uviedla.

Pomoc v náhradnom domove našla aj Jozefína zo Zlatých Moraviec, matka 15-ročnej dcéry, ktorej v roku 2006 našli lekári nádor na mozgu. "Všetci títo ľudia, ktorí založili zariadenie, ale aj lekári nám veľmi pomohli," uviedla pre TASR. Zo začiatku liečby dochádzala Jozefína s manželom za dcérou každý deň zo Zlatých Moraviec. Podľa jej slov to bolo náročné nielen fyzicky, psychicky, ale aj finančne. Neskôr ju oslovila správkyňa domova Vierka, ktorá im ponúkla pomoc. V náhradnom ubytovaní nakoniec strávila Jozefína s dcérou približne rok. Oceňuje najmä to, že mohla byť v blízkosti svojej dcéry v najhorších chvíľach a pritom žiť v slušných podmienkach.

V súčasnosti je kapacita zariadenia 20 miest. Od otvorenia do konca roku 2004 využilo služby náhradného domova 70 rodičov a o dva roky neskôr ich bolo už 400. Od svojho založenia až do augusta 2009 ubytovacie zariadenie LPR poskytlo ubytovanie 1472 rodičom, ktorých deti sa krátko- či dlhodobo liečili na detskej onkológii. Náklady na ubytovanie dosiahli od roku 2004 takmer 200.000 eur (6.025.200 Sk). Rodičom sa služby „náhradného domova" poskytujú bezplatne. LPR hradí náklady z výťažku verejnej finančnej z Deň narcisov, z asignácie dvojpercentnej dane z príjmu i z darov právnických a fyzických osôb.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: