V USA pre neexistenciu poistenia umiera ročne 45 tisíc ľudí

Až 45 tisíc Američanov ročne prichádza o život kvôli tomu, že nemajú zdravotné poistenie a tým pádom sa vyhýbajú lekárskej starostlivosti. Vyplýva to zo štúdie Harvardskej zdravotnej školy zverejnenej v internetovom vydaní magazínu American Journal of Public Health.

"Chýbajúce zdravotné poistenie je v Spojených štátoch amerických priamo spojené so smrťou až 44 789 ľudí ročne, čo je viac než v prípade ochorení obličiek," uvádza sa v záveroch štúdie. Chorí ľudia bez poistenia zomierajú často na relatívne banálne choroby iba preto, že si návštevu lekára či ošetrenie v nemocnici nemôžu dovoliť. Základný poplatok za pohotovostné ošetrenie sa pohybuje okolo 500 USD, čo je nezanedbateľná čiastka aj pre rodinné rozpočty strednej príjmovej triedy. Účty za zdravotné ošetrenie v amerických nemocniciach sú veľmi vysoké a neschopnosť splácať ich je najčastejším dôvodom osobných bankrotov v tejto krajine. Drahé je aj individuálne zdravotné poistenie, ktorého mesačná cena môže v prípade pacientov s komplikáciami dosiahnuť až 5 tisíc USD.

Závery harvardskej štúdie boli postavené na výsledkoch rozhovorov s viac než 9 tisíc ľuďmi medzi rokmi 1986 až 1994 a potom v roku 2000. Podľa zistení autorov štúdie je riziko smrti v prípade pacientov bez poistenia až o 40 percent vyššie než v prípade klientov zdravotných poisťovní. Autori štúdie preto podporujú univerzálne pokrytie zdravotným poistením pre všetkých Američanov, čo je dnes jeden z kritizovaných bodov navrhovanej reformy zdravotníctva. Konzervatívny think-tank National Center for Policy Analysis (Národné centrum pre politické analýzy) štúdiu podrobil ostrej kritike a v tlačovom stanovisku obvinil harvardských vedcov z preceňovania rizika úmrtia nepoistených pacientov. Autori údajne použili pochybnú metodológiu a nepreskúmali, ako dlho ich respondenti zostali bez zdravotného poistenia.

So zvyšujúcimi sa cenami zdravotného poistenia každoročne vzrastá aj počet nepoistených Američanov. Podľa najnovších štatistík ich bolo v minulom roku 46,3 milióna, čo predstavuje 15,4 percenta populácie.a

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: